Koci manicure. Czy obcinanie pazurów u kota jest potrzebne?

Fot. Shutterstock

Święta za pasem - wszystkie panie pewnie już "zrobiły sobie pazurki" A co z pazurkami naszych kociaków? Jak odpowiednio o nie zadbać?

Każdy początkujący kociarz prędzej czy później zada sobie pytanie: „Czy obcinać kotu pazury?” Rzeczywiście, obcinanie pazurów kota jest czasem wskazane. Ale czy to zawsze jest dobry pomysł? Jeśli tak, to kiedy to robić, jak i czym?

Kot jest typowym drapieżnikiem. Natura wyposażyła go z myślą o przeprowadzaniu skutecznego polowania. Jest jednak także potencjalną ofiarą dla większych łowców, w związku z czym potrzebuje instrumentów służących do ucieczki i obrony. Jednym z takich narzędzi są pazury. Nie służą one do drapania opiekunów i nie zostały stworzone specjalnie po to, by zniszczyć naszą ulubioną sofę. Stanowią o przetrwaniu kota, gdy ten żyje na wolności.

Pazur – ważna sprawa

Kot ma 5 pazurów w przednich łapach i 4 w tylnych. W stanie spoczynku i podczas chodzenia są schowane. Dlaczego? To bardzo cenny narząd, dlatego kot instynktownie oszczędza go jak tylko może. Mechanizm chowania i wysuwania pazurków chroni je przed ścieraniem i pozwala utrzymać ich ostrość.

Pazury służą kotu przez całe życie. Pozwalają osiągać łowieckie sukcesy, bronić się przed napastnikami, uciekać przed nimi, bawić się oraz pomagają w zachowaniu higieny. Są bardzo ważne, dlatego koty dbają o nie ze szczególną troską. Czy możemy im w tym pomóc?

pazury kota
Fot. Shutterstock

Obcinanie pazurów kota wychodzącego

Jeśli nasz pupil jest kotem wychodzącym na zewnątrz, nie powinniśmy wykonywać zabiegu obcinania. Dlaczego?

Po pierwsze pozbawilibyśmy go tym samym możliwości obrony przed innymi zwierzętami, np. psami. Po drugie ograniczylibyśmy mu możliwości ucieczki. Koty wspinają się na drzewo i właśnie ta umiejętność nadaje im przewagę nad niektórymi drapieżnikami zagrażającymi ich bezpieczeństwu. Po trzecie, zabralibyśmy im narzędzie służące do zdobywania ofiary! A polowanie jest dla kota naturalne i brak sukcesu (tak byłoby w przypadku kota bez pazurów) oznaczałoby dla niego głód i frustrację.

Dodatkowo koty, który spacerują po dworze, same kontrolują długość swoich pazurów. W naturalnych warunkach ścierają je podczas skrupulatnego oznaczania terenu. Kot oznacza je bowiem nie tylko zapachem. Również ślady drapania mówią „byłem tu, to mój teren i moje drzewo”.

kot ostrzy pazury na drzewie
Fot. Shutterstock

Czy obcinać kotu pazury, gdy nie opuszcza domu?

Jeżeli nasz pupil jest typowym domatorem i nie wychodzi na zewnątrz, to niejednokrotnie zaspokaja swoje łowieckie potrzeby kosztem naszych mebli. Dlatego obcinanie pazurów kota w tym przypadku powinno odbywać się systematycznie. To nie jest najprzyjemniejszy zabieg, ponieważ kot nie przepada, gdy dotykamy jego łapek. Jednak poprawnie wykonany nie powinien być dla mruczka poważnym dyskomfortem.

Przyniesie za to „ulgę” naszym obiciom, framugom i tapetom, naszym dłoniom oraz stopom. Nie możemy mieć do kota pretensji o to, że drapie. To jego naturalne zachowanie i z pewnością go tego nie oduczymy. Możemy jednak zminimalizować straty i postarać się, by drapał przeznaczone do tego celu drapaki.

czy obcinać kotu pazury
Fot. Shutterstock

Jak obcinać kotu pazury?

Najprostszą metodą jest skrócenie pazurów specjalnymi cążkami lub gilotynką. Wszelkie potrzebne narzędzia bez problemu kupimy w sklepie zoologicznym. Można także zaopatrzyć się w specjalne nożyczki. Nie należy używać nożyczek przeznaczonych dla ludzi! Kocie pazury są dużo twardsze i mają specyficzną budowę.

Obcinać należy je do tak zwanej „białej linii”. Powyżej w kocim pazurku są nerwy i poruszenie ich sprawiłoby kotu ból. Obcinamy tylko tę część pazurka, w której nie widać różowego środka. Lepiej obciąć za mało niż za dużo. Po manicure warto dać mruczkowi jakiś smakołyk, by ukoić jego nerwy i żeby odrobinę lepiej kojarzył samą procedurę.

Jeśli twój mruczek nie współpracuje z tobą podczas zabiegu lub boisz się, że obetniesz pazurki niewłaściwie, poproś o to weterynarza. Taka usługa kosztuje około 10 zł. Najlepiej przyzwyczajać kota do podcinania od wczesnej młodości. Wówczas będzie uważał to za coś naturalnego i nie powinien stroić przy tym fochów.

jak obcinać kotu pazury
Fot. Shutterstock

Usuwanie kocich pazurków – rzecz całkowicie zakazana!

Absolutnie nie wolno pozbawiać kota całych pazurów! Ten krzywdzący zabieg jest na szczęście nielegalny w Polsce, lecz niestety wykonuje się go w USA. Co niektórzy zastanawiają się nad stosowaniem go również u nas. Jeśli nie jesteś w stanie zaakceptować kociej natury – nie bierz zwierzaka do domu. Usunięcie pazurów wiąże się z okropnym bólem i jest po prostu formą znęcania się nad zwierzęciem. To niedopuszczalne i karalne!

Całkowicie nieakceptowalne są też nakładki na kocie pazurki. Jak wiemy, kot wysuwa pazury tylko w razie potrzeby. Naturalnie ma je schowane. „Tipsy” wymagają, aby pazurki ciągle były na wierzchu, a to sprawia kotu ogromny dyskomfort. Przy każdej próbie ich schowania kot odczuwa ogromny ból, nakładki są bowiem dużo szersze od pazurów i ranią kocie łapki. Upośledzają zachowanie kota i jego poruszanie się, tym samym prowadząc do cierpienia i zaburzeń behawioralnych.

obcinanie kotu pazurów
Fot. Shutterstock

Obcinanie pazurów kota zależy przede wszystkim od trybu życia, jaki prowadzi twój zwierzak. Jeśli wychodzi na dwór, to sam jest w stanie kontrolować ich długość i ostrość, nie niszcząc przy tym domowych sprzętów. Poza tym pazurki są mu potrzebne do polowania i dla bezpieczeństwa. Natomiast domowe kociaki powinny liczyć na naszą pomoc w tej kwestii. Pazurki należy obcinać tak, by nie sprawić kotu bólu. Usuwaniu pazurków i nakładkom mówimy stanowcze „NIE”!

Autor: Nikoletta Parchimowicz
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments