Pragniesz kociej sympatii? Najpierw okaż mruczkowi… szacunek!

fot. Shutterstock

Koty są wybrednymi stworzeniami, które mają bardzo szczególne nawyki. W jaki sposób okazać kotu szacunek? Staraj się przede wszystkim myśleć jak kot. Uważnie obserwuj go każdego dnia, by wiedzieć, co lubi, a za czym nie przepada.

Czasami dwoimy się i troimy, by zaskarbić sobie kocią sympatię. To zrozumiałe, że chcemy nawiązać ze swoim pupilem niesamowitą więź. Nie zapominajmy jednak, że kluczem do zdobycia (i utrzymania) kociego uczucia jest zrozumienie i poszanowanie jego potrzeb. Sprawdź, w jaki sposób możesz okazać kotu szacunek.

Naucz się kociego języka

Najprościej okazać kotu szacunek poprzez zrozumienie sposobu komunikowania się tych zwierząt. Znajomość podstawowej mowy ciała mruczka pomoże ci nawiązać z nim lepszą relację. Dzięki temu będziesz umiał rozpoznać, czy twój kot jest zestresowany, nieszczęśliwy, ma bojowe nastawienie, czy może wręcz przeciwnie. Pamiętaj, że te same sygnały u kota i np. psa mogą oznaczać zupełnie co innego.

Pozwól kotu być kotem

Musisz zaakceptować dzikość i instynkty łowieckie, które skrywa w sercu twój pupil. Dlatego, gdy widzisz w strzępach swoją kanapę czy obdrapane meble, spokojnie policz do dziesięciu. Krzyk w niczym nie pomoże, a jedynie przysporzy zwierzęciu niepotrzebnego stresu. Co więcej, nie zmieni to jego zachowania, a wręcz przeciwnie – będzie drapać, ale kiedy nie będzie nikogo w pobliżu. Dlaczego? Bo kot musi drapać! Dlatego zapewnij mu możliwość ujścia dla tego naturalnego instynktu – kup mu drapak. Ponadto koty uwielbiają wysokości – czują się tam bezpiecznie. Pamiętaj też, że twój domowy tygrysek potrzebuje stymulacji zarówno fizycznej, jak i psychicznej (codziennie!).

Nigdy nie traktuj kota jak ciekawszą wersję pluszowej zabawki! Nie zapominaj, że jest to żywa, czująca istota. Farbowanie czy przeprowadzanie innych dziwnych „eksperymentów” jest niedopuszczalne.

Szanuj jego przestrzeń osobistą

Tak samo jak ty, koty również potrzebują swojej przestrzeni. Z pewnością kojarzysz dni, kiedy jedyne o czym marzysz, to schować się pod kołdrą, by nikt cię nie znalazł i ci nie przeszkadzał. Koty również czasami odczuwają taką potrzebę, dlatego potrzebują bezpiecznych kryjówek.

Jeśli twój mruczek nie ma w danej chwili ochoty na bliższy kontakt, uszanuj to. Trafił ci się niedotykalski kot? Musisz to przełknąć i pod żadnym pozorem nie zmuszaj go do bliskości – odniesiesz bowiem odwrotny skutek. Poznaj upodobania swojego kota co do głaskania. Nie wszystkie mruczki lubią np. tarmoszenie po brzuszku. Naucz się też prawidłowo podnosić kota. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

Zaprzyjaźnijcie się z weterynarzem

Podejrzewamy, że gdyby twój kot przemówił, to powiedziałby ci, że zabranie go do weterynarza jest wyrazem braku szacunku. Cóż, w tej jednej kwestii nie możemy się zgodzić. Mruczki doskonale ukrywają swoje złe samopoczucie, dlatego tak ważne są regularne kontrolne wizyty u weterynarza – nawet jeśli wydaje ci się, że jest okazem zdrowia.

Jak okazać kotu szacunek? Czyść jego kuwetę

Tak, tak. Wydaje się to oczywiste, a jednak nie dla wszystkich. Koty są czyściochami. Zresztą sam doskonale wiesz, ile czasu potrafią spędzić na pielęgnacji. Dlatego – tak jak ty – nie chcą korzystać z brudnej toalety. Brudna kuweta to nie tylko nieszczęśliwy kot, ale też niebezpieczeństwo. Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.

A ty w jaki sposób okazujesz swojemu kotu należny mu szacunek? 😉 Koniecznie daj nam znać w komentarzach!

Autor: Magdalena Olesińska
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments