Okrucieństwo wobec zwierząt – prokuratura lekceważy


Gorący temat. Widać jak ważna jest zmiana prawa polskiego w zakresie ochrony praw zwierząt. Mimo nagłośnień przypadków okrucieństwa wobec zwierząt - sprawcy są bezkarni albo karani mniej niż symbolicznie. Czekamy na Wasze wypowiedzi!


Gorący temat. Widać jak ważna jest zmiana prawa polskiego w zakresie ochrony praw zwierząt. Mimo nagłośnień przypadków okrucieństwa wobec zwierząt – sprawcy są bezkarni albo karani mniej niż symbolicznie. Czekamy na Wasze wypowiedzi!

Obszerny materiał został opublikowany dziś w Rzeczpospolitej. Przytaczamy tylko fragmenty:

Prokuratorzy lekceważą sprawy dotyczące dręczenia stworzeń – wynika z raportu dla ministra sprawiedliwości. Dotarła do niego Rzeczpospolita.

Instytut Wymiaru Sprawiedliwości zbadał 199 losowo wybranych spraw o znęcanie się nad zwierzętami, jakie w 2010 r. prowadziły prokuratury i sądy. Wnioski są szokujące: śledczy szybko umarzają sprawy, a gdy nie mogą znaleźć winnych, uznają, że przestępstwa nie było.

Policja i prokuratura nie radzą sobie ze ściganiem sprawców – wynika z raportu. Aż 132 sprawy (66 proc. zbadanych) zakończyły się odmową wszczęcia lub umorzeniem.

"Praktyka ścigania jest zasadniczo wadliwa" – oceniają autorzy dokumentu. I wskazują listę błędów: śledczy nie zasięgają opinii biegłych, bo to kosztuje. Nie zbierają dowodów, bo im się nie chce, a pokrzywdzonych zniechęcają do zawiadomień.

"Decyzje procesowe są wydawane przedwcześnie, bez gruntownej analizy materiału dowodowego" – zauważają eksperci.

 

czytaj  więcej

 

Do wyjątków należą tacy prokuratorzy jak nominowany w plebiscycie Serce dla Zwierząt pan Waldemar Chrząszcz.

 

Array