Pamiętliwe i inteligentne! Koty pamiętają tak samo, jak psy

Fot. Shutterstock

Koty dorównują psom pod względem inteligencji i zdolności zapamiętywania - uważają japońscy naukowcy.

W badaniu opisanym w magazynie „Behavioural Processes” wzięło udział 49 kotów domowych. Jak się okazuje mruczące czworonogi dorównują inteligencją tym szczekającym. Bowiem według japońskich naukowców, psy wcale nie są mądrzejsze od naszych pospolitych dachowców. Wykazano, że mruczące czworonogi są w stanie przywołać wspomnienia o przyjemnych doświadczeniach, np. o jedzeniu ulubionego przysmaku. Jest to określane jako pamięć epizodyczna.

Kot je z miski
fot. Shutterstock

Czym jest pamięć epizodyczna?

Pamięć epizodyczna to rodzaj pamięci długotrwałej, która również nazywana jest pamięcią zdarzeń. Jest ona wynikiem wydarzeń, które nam się przytrafiają. Wszystkie te zdarzenia są w naszej pamięci łącznie z naszymi własnymi odczuciami w danej chwili. Co sprawia, że pamięć dla każdego z nas jest jedyna w swoim rodzaju. Psy też wykazują podobne zdolności w zapamiętywaniu zdarzeń. Ludzie często świadomie starają się odtworzyć ważne wydarzenia, np. dzień ślubu czy pierwszy dzień w nowej pracy.

Saho Takagi, psycholog z Kyoto University, uważa, że koty, podobnie jak psy, wykorzystują wspomnienia o pojedynczych doświadczeniach, co może wskazywać na to, że dysponują pamięcią epizodyczną podobną do ludzkiej.

Takagi dodaje w rozmowie z BBC News, że pamięć epizodyczna jest postrzegana jako funkcja świadomości introspekcyjnej, dlatego jej badanie może wskazywać, że koty taką świadomość posiadają.

Ciekawe jest to, czy mogą aktywnie przywoływać wspomnienia jak ludzie – zastanawia się Takagi.

W przypadku badanych 49 kotów sprawdzano, czy potrafią zapamiętać po 15-minutowej przerwie, z której miski jadły, a która pozostała nietknięta. Okazało się, że potrafią, a co więcej – badacze sugerują, że koty mogą pamiętać przez dłuższy czas niż wzięty pod uwagę w badaniu.

Jak dodają, koty mogą też dorównywać psom w innych testach, m.in. w odpowiadaniu na ludzkie gesty, wyrazy twarzy czy emocje.

Im lepiej będziemy rozumieć koty, tym lepsze będą relacje kocio-ludzkie – uważa Takagi.

Cóż, wydaje się, że w końcu można zażegnać odwieczny spór, który toczy się pomiędzy miłośnikami kotów a psów.

Źródło: PAP Nauka w Polsce

Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments