Prawa zwierząt dziś w Sejmie


Dziś odbyło się w Sejmie pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zwierzętach. Sejm, jednogłośną decyzją wszystkich klubów, zdecydował o przesłaniu projektu do dalszego rozpatrzenia w komisjach sejmowych - już w następnej kadencji.

Dziś odbyło się w Sejmie pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zwierzętach. Sejm, jednogłośną decyzją wszystkich klubów, zdecydował o przesłaniu projektu do dalszego rozpatrzenia w komisjach sejmowych – już w następnej kadencji.

 

Jak relacjonuje Kahoona z dogomanii:

Dziś od rana w Sejmie zajmowano się zwierzętami.

Wpierw, Czarek Wyszyński (VIVA), jako przewodniczący społecznego komitetu inicjatywy obywatelskiej, prezentował podczas pierwszego czytania obywatelski projekt ustawy o ochronie zwierząt.
Naliczyłam na sali aż 18 posłów, rezultat jednak był taki, jaki organizacje sobie wymarzyły – projekt jednogłośnie odesłany został do komisji.
Oznacza to, że w następnej kadencji będzie procedowany i sprawy zwierząt nie zostaną załatwione tylko nowelizacją poselską. To dobrze.

Przedstawiciele rządu (Min. Rolnictwa) zwrócili uwagę, że projekt Koalicji jest niezgodny z 5 dyrektywami UE, ale Czarek zadeklarował wolę zmian dostosowawczych i poprosił o skierowanie projektu do dalszych prac. Radził sobie doskonale.
Miłośnicy zwierząt powinni być z niego dumni. W końcu nie co dzień człowiek przemawia w Sejmie .

O 13.00 rozpoczęło się posiedzenie trzech połączonych komisji sejmowych, gdzie dyskutowany był tylko jeden punkt – przyjęcie lub odrzucenie poprawek senackich do projektu poselskiego. Przyjęto wszystkie poprawki, oprócz jednej – na wniosek posła sprawozdawcy Magdaleny Kochan, komisje opowiedziały się przeciw poprawce senatora Olecha, dotyczącej wykreślenia myśliwych z katalogu osób, uprawnionych do stwierdzenia konieczności uśmiercenia.
Wróciliśmy więc do wersji sprzed Senatu.

Ogólnie jednak ten dzień był ważny – sprawy zwierząt istnieją w polskim Sejmie, media o tym mówią, a obrońcy zwierząt to partnerzy, a nie "oszołomy". Nowelizacja jest już faktem, projekt obywatelski będzie procedowany. Można stwierdzić, że prawa zwierząt stają się tematem do dyskusji. To bardzo dobry początek.

 

Koalicja dla Zwierząt apeluje: Wybierajmy posłów sprzyjających zwierzętom.

 

Źródło: Koalicja dla Zwierząt, dogomania

 

Array