Prawa zwierząt w Sejmie – poparte przez wszystkie kluby poselskie


Przez centrum Warszawy pod budynek Sejmu przemaszerowali zwolennicy nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Marsz pod hasłem Zwierzęta proszą o głos na tak ma zachęcić posłów, by poparli ustawę w drugim czytaniu - głosowanie jutro.

Przez centrum Warszawy pod budynek Sejmu przemaszerowali zwolennicy nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Marsz pod hasłem Zwierzęta proszą o głos na tak ma zachęcić posłów, by poparli ustawę w drugim czytaniu. Głosowanie nad nią przewidziano na jutrzejsze popołudnie.

W marszu wzięli udział aktywiści, pracownicy schronisk, a także posłowie z parlamentarnego zespołu przyjaciół zwierząt. Większość uczestników przyszła ze swoimi czworonogami.

Kluby PO, PiS, PSL, SLD opowiedziały się w Sejmie za poselskim projektem nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, który m.in. zwiększa kary za znęcanie się nad zwierzęciem i zakazuje stałego trzymania psów na łańcuchach.

Projekt został przygotowany w ramach prac Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt, w których uczestniczyły organizacje działające na rzecz zwierząt.

Poseł PO Paweł Suski – reprezentujący posłów wnioskodawców – podkreślił, że projekt powstał ponad podziałami politycznymi. – Zwierzęta nie są rzeczą. Chcemy – m.in. za pomocą tej ustawy – uświadomić to społeczeństwu – powiedział.

Przepisy zakazują między innymi strzelania przez myśliwych do bezdomnych psów i kotów. W projekcie znalazł się też zakaz trzymania zwierząt dłużej niż 12 godzin na łańcuchu, który nie może być krótszy niż 3 metry. Nowela wprowadza też zakaz handlu zwierzętami na targowiskach.

Na gminy zostałby nałożony obowiązek opracowania programu opieki nad bezdomnymi zwierzętami, który ma obejmować między innymi zapewnienie miejsca w schronisku, czy sezonowe dokarmianie. Przepisy zwiększają tez karę za zanęcanie się nad zwierzętami do dwóch lat ograniczenia lub pozbawienia wolności.

Znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem zagrożone ma być karą do trzech lat pozbawienie wolności, a osoba, która będzie znęcała się nad zwierzęciem, będzie mogła stracić prawo do ich posiadania na 10 lat.
Przepisy są krytykowane między innymi przez Polski Związek Łowiecki.

Nowela zostanie poddana pod głosowanie najprawdopodobniej jeszcze na tym posiedzeniu Sejmu. Żaden klub nie opowiedział się przeciwko przyjęciu nowych przepisów.

 

Więcej czytaj w serwisie PAP.

 

Galeria zdjęć z Marszu Poparcia – kliknij tutaj.

 

Array