Przeczuwa śmierć

Oscar przed pokojem jednego z pensjonariuszy (fot. telegraph.co.uk)

Oscar, 5-letni kot mieszkający w domu opieki społecznej w Providence w Nowej Anglii (Stany Zjednoczone), przewidział śmierć 50 jego pensjonariuszy.

Niezwykłymi umiejętnościami zwierzaka zainteresował się dr David Dosa, geriatra i wykładowca na Uniwersytecie Browna. Od pięciu lat bada jego zachowanie i opisuje w licznych artykułach, a ostatnio wydał książkę „Making rounds with Oscar: the extraordinary gift of an ordinary cat” („Wędrując z Oskarem: niezwykły dar zwykłego kota”).

Szylkretowo-biały Oscar trafił do domu opieki jako mały kociak. Dni spędza, przechadzając się po holu i pokojach. Nie należy do zwierząt towarzyskich, jednak znacznie więcej uwagi poświęca osobom, którym pozostało zaledwie kilka godzin życia. Gdy wyczuje zbliżającą się śmierć, kładzie się obok takiego człowieka i czuwa przy nim.

Podobno lepiej przewiduje zbliżający się koniec życia niż personel medyczny. Pielęgniarki posadziły go kiedyś na łóżku pensjonariusza, który zdaniem lekarzy był bliski śmierci, Oscar poszedł jednak do innego pokoju. Instynkt go nie mylił. Pierwszy człowiek żył jeszcze dwa dni, a ten leżący w innym pokoju umarł już po kilku godzinach.

W książce dr Dawida Dosa  nie poznamy naukowego wyjaśnienia daru Oscara. Autor przypuszcza jedynie, że zwierzak wyczuwa substancje biochemiczne, które uwalniają się w czasie obumierania komórek.

W domu opieki mieszka jeszcze pięć innych kotów, jednak żaden z nich nie wykazuje takich zdolności jak Oscar.

Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments