Kompulsywne jedzenie przyczyną otyłości kotów?

fot. shutterstock

Najnowsze badania naukowców wskazują, iż jedną z głównych przyczyn otyłości wśród kotów domowych jest podłoże emocjonalne.

Według badaczy ponad 25% kotów domowych cierpi na otyłość oraz ponad 45% psów. Jednym z głównych czynników sprzyjających nadwadze jest stres – im wyższy poziom stresu i frustracji, tym większe zagrożenie nadwagą.

Rasami szczególnie predestynowanymi do nadwagi są krótkowłose rasy kotów, tak samo samce jak i samice.

Wśród psów – częściej otyłe są retriver labradory, cairn terriery, Cavalier King Charles spaniele, teriery szkockie i cocker spaniele; częściej suki niż samce.

Co łączy otyłe koty i psy

Otyłe koty częściej mieszkają w jako jedynacy lub w domach z dwoma kotami.

Otyłe psy – częściej są jedynymi zwierzętami w domu.

Winą za nadwagę u psów i kotów obarcza się złą dietę, zbyt duże ilości podawanych pokarmów przy zbyt małej aktywności. Teraz zwraca się uwagę na aspekt psychologiczny.

Dlaczego jedzą za dużo

Podobnie jak u ludzi winne nadwagi jest często kompulsywne jedzenie, czyli przejadanie się w celu uzyskania lepszego samopoczucia, bez ograniczenia ilości spożywanego pokarmu, „zajadanie stresu”. Stres to nie tylko poczucie bezpośredniego zagrożenia życia, ale też efekt znudzenia, monotonii w otoczeniu, niezaspokojenia kocich potrzeb, ograniczenia przestrzeni, niedoboru bodźców, a także – zbyt szczęśliwe i wolne od trosk życie.

Naukowcy twierdzą, iż przejadanie się naszego kota powinno być dla nas sygnałem, iż coś niedobrego dzieje się z kocimi emocjami.

Zatem oprócz diety i ćwiczeń należy rozważyć możliwe przyczyny zaburzeń sfery emocjonalnej zwierzęcia.

 

źródło: The Daily Telegraph

Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments