QUIZ: Jak dobrze znasz kocie rasy? – ROZWIĄZANIE


Czas na rozwiązanie quizu! Pewnie już nie możesz się doczekać, by sprawdzić wyniki. My również!

Czas na rozwiązanie! Sprawdź, jak ci poszło w naszym quizie – dowiedz się, jak dobrze znasz kocie rasy!

1. Kot egipski mau

Słynny egipski makijaż polegający na obrysowywaniu oczu czarnym barwnikiem był wzorowany na kocich oczach. Stosowały go nie tylko kobiety, ale również mężczyźni. Kot egipski mau do dziś zachwyca swoim „naturalnym makijażem”. Czarne obramowanie tak pięknie podkreśla agrestową zieleń tęczówek tego mruczka, że makijażowe „kocie oko” nigdy nie wychodzi z mody.

co wiesz o rasach
fot. Shutterstock

2. Maine coon

Okazała sierść, w tym wyjątkowo długa i puszysta kita sprawiły, iż długo posądzano maine coona o pokrewieństwo z szopem-praczem. No sami przyznajcie – podobieństwo jest zauważalne! Jednak jego gęsta sierść to prawdopodobnie efekt warunków, w jakich przyszło mu żyć w surowym amerykańskim stanie Maine oraz wpływ genów kota norweskiego leśnego.

maine coon
fot. Shutterstock

3. Ragdoll

Małe ragdolle po urodzeniu zawsze są całkowicie białe. Dopiero gdy mają około 10 dni, na ich sierści pojawiają się pierwsze charakterystyczne dla rasy wzory. Ostateczną formę umaszczenie osiąga dopiero, gdy kot ma od 2 do 3 lat. Co ciekawe, intensywność wybarwienia tego kota zależy od temperatury, w jakiej przebywa. Ragdolle przebywające przez dłuższy czas w ciepłych pomieszczeniach wyraźnie jaśnieją, natomiast w pomieszczeniach o niższej temperaturze lub u kotów wychodzących zimą na zewnątrz sierść może ściemnieć.

kot ragdoll
fot. Shutterstock

4. Korat

Korat w rodzimym Syjamie (dzisiejsza Tajlandia) jest symbolem szczęścia i miłości. Mówi się, że kot tej rasy to najlepszy prezent dla młodej pary. Być może powodem tego przesądu jest unikatowy kształt pyszczka korata, który z każdej strony przypomina serce. Również nosek oraz układająca się na klatce piersiowej sierść przypominają serduszko. Pomijając cechy fizyczne – korat to jeden z najbardziej uczuciowych kotów! Nic, tylko przytulać!

korat
fot. Shutterstock

5. Pers

Kot perski colorpoint, inaczej kot himalajski lub khmerski, to pers o umaszczeniu syjama. Miłośnicy tej odmiany uważają, że wyróżnia ją spokój i dostojeństwo persa, połączone z energią syjama. Znaczenia typu syjamskiego występują na części twarzowej głowy (oznaka powinna zaczynać się na wysokości uszu i rozciągać aż na poduszeczki z wąsami), uszach, kończynach i ogonie. Plamki lub białe włosy są niedopuszczalne. Barwa zasadnicza waha się od prawie białej po ciemny beż i powinna wyraźnie odcinać się od znaczeń.

kot himalajski
fot. Shutterstock

6. Kot egzotyczny

Kot egzotyczny powstał w wyniku skrzyżowania amerykańskiego kota krótkowłosego z kotem perskim. A więc to pers w krótkim futrze. Fikcyjnym przedstawicielem tej rasy jest Garfield – bohater wielu komiksów i filmów animowanych. Choć wedle bajki Garfield jest najbardziej marudnym i leniwym kotem świata, egzotyki w rzeczywistości mają więcej werwy. To jednak faktycznie koty o raczej zrównoważonym temperamencie i spokojnym usposobieniu.

egzotyk
fot. Shutterstock

7. Devon rex

Futro devona jest faliste i/lub kędzierzawe. W dotyku przypomina jedwabistą poduszkę. To oczywiste, że gen opowiedziany za tę cechę skręca również wibrysy oraz inne włosy czuciowe. Te stają się także przez to kruche i łamliwe. Należy na nie bardzo uważać. Kręconą sierść, a przy okazji i wąsy mają także rasy: cornish rex, german rex, oregon rex, selkirk rex, laPerm.

devon rex
fot. Shutterstock

8. Kot syberyjski i norweski leśny

Zarówno kot syberyjski, jak i norweski leśny są rasami, które powstały w sposób naturalny, bez ingerencji człowieka. Kot syberyjski to rasa tak stara, że wprost niemożliwe jest odgadnięcie jej pierwotnego pochodzenia. Choć to zdecydowana gwiazda w kocim świecie, w Rosji „syberyjczyk” wciąż uważany jest za zwykłego dachowca. Również kot norweski leśny jest rasą naturalną i choć tkwią w nim pierwotne instynkty, to jest również bardzo uczuciowy i dzięki temu jest doskonałym członkiem każdej rodziny.

9. Kot rosyjski niebieski

Nebelung to półdługowłosa odmiana kota rasy rosyjskiej niebieskiej. Jego podwójna sierść jest delikatna i bardzo miękka, wręcz jedwabista. Dopuszczalne są różne odcienie niebieskiego, jednak wszelkie przebarwienia dyskwalifikują czworonoga jako kota wystawowego i hodowlanego. Nebelung w języku niemieckim oznacza „stworzony z mgły”. To dobre określenie dla tego cichego kota poruszającego się bezszelestnie niczym mgła.

nebelung
Fot. Shutterstock

10. Savannah

Savannah to hybryda kota domowego i dzikiego serwala. To duży, piękny, inteligentny i ekstrawertyczny kot o mocno zaznaczonych cechach dzikich przodków – zarówno pod względem wyglądu, jak i zachowania. To jedna z najrzadziej dostępnych, najdroższych, największych, najdłużej żyjących, najwięcej gadających i potrzebujących najwięcej aktywności ras. Między innym ze względu na te wszystkie „naj”, savannah została ogłoszona przez amerykańskich hodowców rasą Trzeciego Tysiąclecia.

co wiesz o rasach kotów
Fot. Shutterstock

A teraz czas, byś podzielił się z nami wynikiem quizu! Jak ci poszło?

Autor: Nikoletta Parchimowicz
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments