kot york chocolate

RASY

KOT YORK CHOCOLATE

Przyjacielski kot w kolorze czekolady.

Historia

York Chocolate (York czekoladowy) – nowa rasa kota półdługowłosego pochodząca ze Stanów Zjednoczonych. Pierwsza część nazwy rasy pochodzi od nazwy stanu New York, gdzie wyhodowano tę rasę w 1983 r.

York czekoladowy pochodzi z krzyżówek kotów domowych pódługowłosych o umaszczeniu czekoladowym, liliowym, czekoladowo-białym, liliowo-białym.

kot york chocolate
fot. wikimedia

Wzorzec

Kot York Chocolate – jork czekoladowy – Rasy nieuznane przez FIFe

  • Pochodzenie: Stany Zjednoczone

Wielkość średnia do dużej.
Głowa yorka czekoladowego jest w kształcie ściętego trójkąta, bardziej podłużna niż szersza. Oczy duże, w kształcie migdała, złociste, zielone lub intensywnie brązowe (orzechowe). Uszy duże, szeroko rozstawione, ciało smukłe i podłużne, mimo to silne. Ogon długi, puszysty.

Wzorzec dopuszcza cztery odmiany umarszczenia: czekoladowy, czekoladowo-biały, liliowy, liliowo-biały. U kociąt kolory są jaśniejsze, mogą nosić oznaki pręgowania i nakrapiania – do ukończenia 18 miesięcy życia. U jednobarwnych osobników dopuszcza się białą plamę na brzuchu lub piersiach. Za to u dwukolorowych biały znajduje się na kołnierzu, łapach, brzuchu i często na obliczu.

kot york chocolate
fot. By Nikki311 at the English Wikipedia project [Public domain], via Wikimedia Commons

Charakter

Kot cichy, o średnich wymaganiach uwagi, towarzyski, czuły wobec członków rodziny, pozwalający sobą manipulować, lubi też drzemać na kolanach i być noszonym i przytulanym. Wobec obcych zachowuje się z rezerwą, niekiedy nieco nieśmiały, ale łagodny i towarzyski. Inteligentny, pełen energii, szczęśliwy gdy może towarzyszyć swojemu opiekunowi. Dobry przyjaciel i dobry łowca.

Chcesz oceniać i komentować?
Dołącz do nas – zarejestruj się!
Ocena użytkowników