Rdzeniowy zanik mięśni u kota (SMA). Groźna choroba rasy maine coon


Chcesz kupić lub zaadoptować kota rasy maine coon? Musisz się liczyć z tym niebezpieczeństwem.

Rdzeniowy zanik mięśni u kota to poważna choroba genetyczna. Cierpią na nią koty rasy maine coon. Jeśli jesteś opiekunem takiego mruczka lub planujesz nim być, koniecznie zapoznaj się z informacjami o tym schorzeniu.

Czym jest rdzeniowy zanik mięśni u kota?

Rdzeniowy zanik mięśni u kota, inaczej SMA, to choroba genetyczna. Warunkiem jej wystąpienia jest odziedziczenie wadliwego genu po obojgu rodziców. Jest to wada neuronów ruchowych rdzenia kręgowego, która powoduje osłabienie i zanik mięśni. To z kolei prowadzi do trudności w poruszaniu się, utrzymywaniu równowagi czy jedzeniu. Zdiagnozowano ją u populacji kotów rasy maine coon, ale weterynarze nie wykluczają, że z czasem zacznie się ona pojawiać również u kotów innych ras. Osłabienie mięśni prowadzi do poważnych problemów z poruszaniem się oraz z oddychaniem. To właśnie niewydolność oddechowa jest najczęstszą przyczyną śmierci cierpiącego na tę chorobę kota.

Koty z rdzeniowym zanikiem mięśni mogą dożyć do około 9. roku życia, ale jest to rzadkość. Najcięższy przebieg choroba ma w wieku około 6-8 miesięcy. Po tym czasie zwykle się stabilizuje, jednak w kolejnych latach mogą występować recesje. Życie kota z SMA jest jak najbardziej możliwe. Zwierzęta dotknięte tą wadą nie odczuwają bólu, chętnie się bawią i przyjmują posiłki. Ograniczony jest jednak zakres ruchów, które są w stanie wykonać. Nasilenie objawów może mieć różny stopień.

Objawy rdzeniowego zaniku mięśni

Objawy SMA pojawiają się zwykle u około trzymiesięcznych kociąt. Obserwuje się wówczas:

  • chwiejny chód,
  • nietypowy sposób stawiania łap,
  • zmniejszenie masy mięśniowej,
  • trudności z poruszaniem się,
  • trudności z oddychaniem.

Jak zdiagnozować SMA?

Ponieważ wiadomo, że na rdzeniowy zanik mięśni u kotów narażone są maine coony, jego wykrywanie zostało dość szybko i dokładnie opracowane. Aby zdiagnozować chorobę, należy wykonać laboratoryjny test genetyczny, który potwierdzi lub wykluczy obecność wady. Badanie wykonywane jest albo na podstawie próbki krwi, albo wymazu ze śluzówki policzka.

Leczenie SMA

Niestety, rdzeniowy zanik mięśni u kotów jest nieuleczalny. Nie istnieją lekarstwa czy terapie, które umożliwiłyby powrót zwierzęcia do początkowej sprawności. Należy jednak pamiętać, że życie z tą chorobą nie wyklucza w stu procentach szczęścia zwierzęcia. Oczywiście, nie będzie to takie samo życie jak kota zdrowego, ale SMA to nie powód, by skreślać mruczącego przyjaciela.

Czytaj też: Jak zadbać o kota z demencją?

Autor: Julia Dzierżak
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments