Scooter – kot na kółkach Kotem Roku 2012 ASPCA


Scooter to biało-czarny piecioletni kocur. American Society for the Prevention of Cruelty to Animals (ASPCA) ogłosiło go kotem roku 2012 - w uznaniu dla kociej siły ducha w pokonywaniu niepełnosprawności.

Scooter to biało-czarny piecioletni kocur.
American Society for the Prevention of Cruelty to Animals (ASPCA) ogłosiło go kotem roku 2012 – w uznaniu dla kociej siły ducha w pokonywaniu niepełnosprawności.

Scooter ma niewładne tylne łapki. Porusza się dzięki specjalnemu wózkowi, do którego mocowane są jego łapy.
Nie urodził się niepełnosprawny. Był zdrowym, dokazującym kociakiem, podobnym do większości innych kociaków. Wszystko zmieniło się, gdy miał pół roku. Pewnego dnia pies przyniósł do domu swoich państwa 6-miesięcznego kociaka. Początkowo podejrzewano, iż to pies złapał go tak nieszczęśliwie, że kociak doznał poważnych obrażeń – stracił czucie i możliwość poruszania tylnymi kończynami. Dokładne oględziny wykazały brak obrażeń, mogących być spowodowanymi przez psa – brak ran, śladów zębów, poszarpanych tkanek charakterystycznych dla skutków pogryzień. Lekarz weterynarii Betsy Kennon stwierdziła złamanie ostatniego kręgu piersiowego. Doszła do wniosku, że pies tak naprawdę uratował kociemu młodziakowi życie – przyniósł go do ludzi, by mogli małemu pomóc.
Betsy adoptowała Scootera, a cały zespół szpitalny złożył się na ufundowanie Scooterowi specjalnego wózka, by mógł się poruszać. To był strzał w dziesiątkę. Scooter niemal nie zauważa swojej niepełnosprawności, co więcej – okazał się cennym kocim terapeutą dla ludzi chorych i z trudnościami w poruszaniu się bądź kontaktach z otoczeniem. Sama obecność Scootera, jego otwartość i łatwość nawiązywania kontaktów z ludźmi działa prawdziwe cuda. Kot na wózku daje nadzieję i siłę tym, którzy utracili poczucie sensu życia, zaczynają o siebie walczyć i uczą się akceptować swoje niedostatki. Bo niepełnosprawność to stan umysłu. 

 

Array