Skuteczny sposób na nieprzyjemne zapachy z kuwety

fot. Purina One

Życie z kotem domowym składa się nieomal samych przyjemności.

Niestety czasem gdy nasz ulubieniec korzysta z kociej toalety, atmosfera psuje się w całym mieszkaniu… Jak to możliwe, aby tak niewinnie wyglądający mruczek mógł wydzielać aż tak intensywnie nieprzyjemne zapachy? Co możemy zrobić, aby je skutecznie zmniejszyć?

Procesy rozkładu na co dzień

Rzadko się nad tym zastanawiamy, ale w wyniku trawienia w organizmie toczą się procesy rozkładu większych elementów na mniejsze. W wyniku tego powstają produkty przemiany materii, które mogą podlegać dalszym procesom fermentacji lub gnicia w układzie pokarmowym. Często za intensywność tych procesów odpowiedzialne są mikroorganizmy zamieszkujące jelita naszego kota. Równowaga pomiędzy pożytecznymi bakteriami, a tymi gnilnymi zależy też od tego co ląduje na kocim talerzu.

Podobnie jak ilość amoniaku powstającego w wyniku zbyt dużej podaży białka. Dlatego warto sięgać po zbilansowane pokarmy dla kotów domowych, jak Purina® ONE® Indoor Formula. Dzięki dodatkowi suszonego korzenia cykorii, już na przestrzeni 2 tygodni ilość dobrych bakterii w jelitach kota się zwiększa. Dzięki temu zmniejsza się ilość bakterii gnilnych i nawet o ¼ obniża poziom nieprzyjemnych zapachów z kuwety.

Kot tylko jedzący i śpiący

Często opiekunowie kotów domowych widzą je wyłącznie jedzące lub leżące wygodnie na kanapie. Jeśli koty nie śpią to przeważnie się pielęgnują, co też przekłada się na większą skłonność do zbierania się kul włosowych w ich żołądku. To może skutkować nieprzyjemnymi niestrawnościami, zaparciami lub zwracaniem jedzenia wraz z kłakami, które zebrały się w żołądku.

Dlatego karmy takie jak Purina® ONE® Indoor Formula, zawierają w składzie nawet 3x więcej specjalnego włókna pokarmowego. Wysoka zawartość włókna pokarmowego wspomaga 2x skuteczniej usuwać sierść z przewodu pokarmowego kotów siedzących w domu. Dzięki temu jedząc codziennie karmę zawierającą optymalny poziom włókna, kule włosowe lądują w kuwecie zamiast na dywanie z resztkami jedzenia.

Ruch to zdrowie

Koty są stworzone do harmonijnego ruchu. Dlatego odpowiedzialny opiekun, codziennie przez przynajmniej 20 minut aktywnie bawi się ze swoim kotem. Warto wykorzystywać do tego celu wędki, myszki, piórka oraz kuleczki czy piłeczki. Czyli wszystko co zachęci naszego zasiedziałego kota do ruchu i będzie dla niego bezpieczne (nigdy nie zostawiaj na wierzchu zabawek, którymi Twój kot może się udławić).

Oprócz tego warto zapewnić kotu siedzącemu w domu dietę o wyższym poziomie białka (ok.37%) i umiarkowanym poziomie tłuszczu (13%), tak jak w Purina® ONE® Indoor Formula. Uchroni to Twojego kota przed nadwagą, która jest jedną z głównych przyczyn chorób trapiących koty siedzące w domu m.in. chorób dróg moczowych. Pamiętaj, aby Twój kot był wspierany codziennie, co łatwo zrobić karmiąc Purina® ONE®, która wpływa na widoczne zdrowie Twojego kota dziś i jutro.

Autor: dr n.wet. Sybilla Berwid-Wójtowicz, specjalistka żywienia klinicznego

Czytaj dalej:

Po co kotu włókno

9 sylwetek Twojego kota


Artykuł sponsorowany1 Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments