Jak zachęcić kota, by spał obok ciebie?

fot. Shutterstock

Tęsknisz za kocim mruczeniem w nocy? Sprawdź, jak zachęcić pupila do wspólnego odpoczynku.

Choć spanie z kotem budzi w niektórych domach sporo kontrowersji, są osoby, które mają odwrotny problem niż większość. Zamiast wyrzucać mruczka z łóżka, chcą go do niego… zaprosić. Jak spełnić marzenie o ciepłym zwierzaku przytulonym do nas w nocy? Istnieje kilka sposobów, by to osiągnąć.

Spanie z kotem? Tak, poproszę!

Kot w łóżku to dla jednych normalka, dla niektórych rzecz niedopuszczalna, a jeszcze dla innych – skryte pragnienie. Nie zamierzamy tego oceniać – spanie z kotem ma zarówno plusy i minusy, o czym pisaliśmy TUTAJ. Tak się jednak składa, że ci, którzy chętnie widzieliby mruczka w łóżku, jakoś często nie mogą się tego doczekać. I co w takiej sytuacji? Na pewno nie zmusimy kota, by zdecydował się z nami spać. Możemy jednak spróbować go do tego zachęcić. Poniżej podpowiadamy, jak to zrobić.

Zabawa przed snem

Koty aktywizują się po zapadnięciu zmroku – zazwyczaj wtedy, gdy my powoli szykujemy się do snu. Lepiej więc z wyprzedzeniem zorganizować kotu sesję zabawy i trochę go zmęczyć. Sięgnij po piłeczkę, wędkę, pluszową myszkę – to, co twój mruczek lubi najbardziej. Pokieruj zabawą w taki sposób, by skończyła się w sypialni – możesz położyć pupilowi nagrodę na łóżku. Gdy wskoczy, by ją odebrać, jest duża szansa, że się tam zatrzyma – choćby po to, by odsapnąć. Bardzo możliwe, że płynnie przejdzie do pielęgnacji i… drzemki.

Sypialnia przyjazna mruczkowi

Jeśli marzy ci się spanie z kotem, zadbaj o to, by twoje łóżko było atrakcyjne dla pupila. Mruczek ma swój ulubiony kocyk? Połóż go na posłaniu, w nogach – tam, gdzie chciałbyś, by odpoczywał. Kot nie ma niczego takiego? Nie szkodzi – i tak umieść coś miękkiego i przytulnego na łóżku. Jest duża szansa, że przyciągnie mruczka – koty bardzo lubią tworzyć sobie takie przytulne „gniazdka”.

Skoro chcesz, by pupil przekonał się do sypialni, zadbaj o to, by przez cały dzień miał do niej dostęp. Nie zamykaj drzwi, połóż na łóżku jego zabawkę, ustaw w pobliżu legowisko (jeśli je ma) – takie drobiazgi zachęcą go do spontanicznych wizyt w tym pokoju.

spanie z kotem
fot. Shutterstock

Siła przyzwyczajenia

Spróbuj sprawić, by wasz wspólny sen stał się dla kota nawykiem. Nie tylko w nocy – organizujcie sobie też wspólne drzemki. Za każdym razem, gdy będziesz szedł do sypialni, wołaj mruczka. Im więcej czasu będzie spędzał w tym pokoju, tym większa szansa, że odruchowo zacznie w nim też odpoczywać. Zwłaszcza, jeśli będziesz go do tego sukcesywnie zachęcać.

Pamiętaj: nigdy nie rób niczego na siłę. Nie sadzaj kota na łóżku, jeśli on ewidentnie stamtąd ucieka. Nie przenoś go za każdym razem, gdy utnie sobie drzemkę w innym miejscu. W ten sposób tylko go zniechęcisz – tego typu perswazje nie sprawdzają się w przypadku kotów. W zamian bądź cierpliwy i akceptuj kocie decyzje – jeśli zechce z tobą spać, wspaniale. Jednak gdy mimo twoich starań będzie wolał odpoczywać w samotności, pozostanie ci tylko uszanować jego wybór.

Czy twój kot śpi z tobą w łóżku? A może wcale sobie tego nie życzysz? Podziel się z nami swoją opinia w komentarzach!

Autor: Agata Kufel
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments