Sprawdź auto przed odpaleniem. Bezdomne koty w samochodach szukają zimą ciepła

fot. Shutterstock

Choć często nie jesteśmy tego świadomi, to zimą nasze samochody stają się schronieniem dla bezdomnych mruczków. Sprawdzajmy auta przed odpaleniem!

Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce głośno apeluje o to, by szczególnie teraz przeglądać nasze samochody, gdyż zimą bezdomne koty szukają ciepła m.in. pod maskami samochodów. Naprawdę sprawdzajmy auta przed odpaleniem, bo jeśli kierowca uruchomi pojazd, wcześniej go nie przeglądając, to nieświadomie przyczyni się do śmierci zwierzęcia. W listopadzie tego roku w Szczecinie kotka zginęła właśnie w taki sposób.

Tragiczny wypadek

W szczecińskiej dzielnicy Prawobrzeże wydarzyła się straszna sytuacja, której nie życzyłby sobie żaden kierowca. Powinna stanowić dla nas przestrogę – szczególnie teraz, gdy mroźna zima już za pasem.

Dostaliśmy telefon od mechanika. Właściciel samochodu, który trafił na warsztat, odpalił rano silnik, przejechał kawałek, po czym silnik zgasł. Po przetransportowaniu samochodu na warsztat okazało się, że w środku był kot, wkręcony i zaklinowany, ale żywy. Dostaliśmy telefon i natychmiast pojechaliśmy na miejsce – opowiada Karolina Winter-Zielińska, przedstawicielka szczecińskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.

Kotka niestety nie przeżyła… Samiczka była młoda i z łatwością wskoczyła pod maskę samochodu, by tam choć na trochę schować się przed zimnem. Co smutne, TOZ podkreśla, że w każdą zimę takich wypadków jest minimum kilkanaście.

fot. TOZ
fot. TOZ

Jak uniknąć wypadku

Starajmy się w miarę możliwości nie dopuszczać do takich sytuacji, a wówczas ich skala na pewno się zmniejszy. To tylko kilka minut, a możemy uratować zwierzęce istnienie. Wystarczy w codziennym biegu wygospodarować sobie chwilę więcej na wyjście z domu po to, by dokładnie przejrzeć auto. Trzeba mieć świadomość, że kryjówkami bezdomnych mruczków mogą stać się nie tylko dostępne piwnice bądź kotłownie. Niejednokrotnie koty obierają sobie jako cel także przestrzeń pod maskami naszych samochodów. Zdarza się, że nie mają innego wyjścia, a temperatura niemiłosiernie im doskwiera.

Noce będą coraz to zimniejsze. Apelujemy! Przed wyjazdem zajrzyjcie pod maskę, popukajcie. Tylko tyle, a może uratujecie życie. (…) Bądźcie szczególnie ostrożni – prosi Winter-Zielińska.

Sprawdzajmy auta przed odpaleniem oraz, jeśli możemy, uchylajmy również piwniczne okna, żeby dać kotom dodatkową możliwość schronienia się. Postarajmy się wspólnie zmniejszyć te zimowe statystyki.

MAMY DLA CIEBIE PREZENT! Zapisz się do newslettera Koty.pl i już teraz odbierz za darmo e-book „Poznaj całą prawdę o kotach”

źródło: https://wszczecinie.pl/

Autor: Pola Bajera
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments