Naturalne środki pobudzające koci apetyt


Wiele czynników może mieć wpływ na to, czy kot ma apetyt. W przypadku kociego niejadka zacznij od wizyty w lecznicy, by upewnić się, że twojemu pupilowi nic nie dolega.

Jak się okazuje, w świecie kotów mamy do czynienia nie tylko z łakomczuchami, ale również z niejadkami. Zaburzenia apetytu u kota to nie żarty. Nawet jeden dzień bez jedzenia może nieść za sobą przykre konsekwencje. Jeśli masz kota niejadka albo twój pupil stracił zapał do jedzenia z dnia na dzień, koniecznie wybierz się z nim do weterynarza. Wiele chorób objawia się w ten właśnie sposób. Jeśli jednak wszystko w porządku, sprawdź, jak samodzielnie możesz sprawić, by jadł chętniej. Oto naturalne środki dla kota pobudzające jego apetyt.

Dlaczego prawidłowe i regularne jedzenie jest dla kotów tak ważne?

Mruczki pobierają ogromną część swojego dziennego zapotrzebowania na wodę z jedzenia. Płynie z tego prosty wniosek. Koty, które nie jedzą, nie piją, a już niewielkie odwodnienie u kota może spowodować trwałe uszkodzenie narządów wewnętrznych, a w poważniejszych przypadkach nawet śmierć. Jeśli za utratą apetytu nie stoją przyczyny zdrowotne – czeka nas spore wyzwanie. Wybredny kot to nie lada problem. Oto kilka całkowicie naturalnych pomysłów na to, jak przywrócić apetyt futrzakowi.

1. Magiczna kocimiętka

Około 20 proc. kotów w ogóle nie reaguje na kocimiętkę – kwestia genetyczna i już. Jeśli jednak twój mruczek należy do grona sympatyków tego zioła, to z powodzeniem możesz spróbować jego zastosowania w kociej kuchni. Jednak nie bezpośrednio. Jak to zrobić? Kocimiętka ma to do siebie, że dzięki swoim relaksacyjnym i stymulującym właściwościom zmniejsza kocie zahamowania. Być może pozwoli kotu odblokować niechęć do jedzenia, a może po prostu kot zgłodnieje w efekcie „pokocimiętkowych” figli. Nie dajemy gwarancji, że zadziała. Jednak spróbować warto!

2. Zachęcające smaki i zapachy

Dieta kota powinna być zdrowa i pełnowartościowa. Gdy znajdziesz już najodpowiedniejszą karmę, która ewidentnie służy kotu – trzymaj się jej. Wiadomo jednak, że to, co zdrowe, nie zawsze jest pyszne, a to, co jemy zbyt często, może się w końcu znudzić. Mruczkowi również. Głównym zmysłem odpowiadającym za apetyt jest w przypadku kotów węch. Dlatego miej w zanadrzu pewne środki pobudzające koci apetyt w formie smaczków i zapachów. Woda z puszki po tuńczyku, bulion mięsny, woda z oliwek – wszystko to, co lubi twój mruczek (byle tylko nie były to takie rzeczy, które mogą mu zaszkodzić). Polej kocią karmę jednym z takich „zachęcaczy”. To małe oszustwo w dobrej wierze, pomoże opróżnić kocurkowi miskę.

3. Podwyższone tempo

Zwiększenie tętna kota, czyli uaktywnienie przepływu krwi również może zwiększyć apetyt zwierzaka. Poświęć więcej czasu na zabawę ze swoim pupilem. To bardzo ważne, aby kot otrzymywał dzienną porcję atrakcji i aktywności. Permanentna nuda jest powodem frustracji i smutku, a od tego do apatii i braku apetytu tylko krok. Zabawa powinna przybrać formę polowania. A tylko polowanie zakończone sukcesem kot uzna za udane. Po kilkunastominutowych łowach pozwól zatem mruczkowi złapać ofiarę (zabawkę), a następnie poczęstuj go nagrodą.

4. Ciepełko

Ciepło jest naturalnym stymulatorem apetytu, który świetnie działa na niektóre koty. Udostępnij mruczkowi podkładkę lub poduszkę grzewczą albo zachęć go do relaksu w promieniach słońca, aby podnieść temperaturę jego ciała. Nie częstuj go lodowatym jedzeniem prosto z lodówki. Lepiej wyjąć je przed karmieniem, by zdążyło się ogrzać. Możesz również dodać do niego odrobinę ciepłej wody.

5. Stresom dziękujemy

Poza tym wszystkim niezwykle ważne jest, aby kot był spokojny i zrelaksowany przez cały dzień. Odseparuj kota od stresogennych czynników. Stres może być dużym wrogiem apetytu, daj więc swojemu pupilowi przestrzeń i spokój, nie męcz go głośnymi dźwiękami, pozwól odpocząć od dzieci i innych zwierząt.

kot przy misce
fot. Shutterstock

6. Czystość, świeżość – w to mi graj

Jak wiesz, koty to bardzo czyste stworzenia. Cenią sobie uporządkowane środowisko i czyste futerko. Nie dziw się więc, że nie w smak im będzie jedzenie z brudnych i brzydko pachnących misek. Plastikowe naczynia zmień na szklane bądź ceramiczne – te nie zatrzymują nieprzyjemnych aromatów. Podawaj kotu tylko świeżą karmę, ta mokra nie może leżeć w misce całymi dniami. Suche chrupki także tracą na atrakcyjności, gdy są wystawione zbyt długo na czynniki zewnętrzne. A więc czystość i świeżość – to środki pobudzające apetyt, o których niestety zdarza się opiekunowi zapomnieć.

Jak widzisz, wiele czynników może mieć wpływ na to, czy kot ma apetyt. Pamiętaj, że najważniejsze jest to, by kot był zdrowy. W tym celu systematycznie wykonuj kontrolne badania. Wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości ułatwi leczenie. Poza tym skup się na środowisku, w jakim kot żyje. Czy jest bezpieczne, spokojne, czy kot nie musi się niczym martwić? Czasem najdrobniejsza zmiana sprawia, że kotu się wydaje, iż traci stabilny grunt pod nogami. Wtedy ostatnie, o czym myśli, to jedzenie. Apetyczne, spokojne i czyste środowisko to coś, co mruczki lubią najbardziej.

Autor: Nikoletta Parchimowicz
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments