Stawiasz miskę z wodą obok miski na karmę? Błąd!

fot. Shutterstock

Twój kot pije za mało wody mimo upałów? Zmień miejsce miski z wodą, a bardzo się zdziwisz.

Twój kot pije za mało wody mimo upałów? Zerknij, gdzie stoi jego miseczka na wodę. Czy przypadkiem nie tuż obok miski z karmą? Zmień jej miejsce, a bardzo się zdziwisz.

Woda to życie. Bez niej wszystko umiera, a organizmy żywe dosłownie wysychają. Także ssaki. U kotów bardzo często zdarza się, że piją zbyt mało wody. Jeśli karmione są głównie karmą suchą, na dłuższą metę jest to bardzo niebezpieczne i może grozić stanami zapalnymi dróg moczowych, odwodnieniem, zaburzeniami pracy narządów wewnętrznych, a nawet – chorobami nerek.

Dorosły kot o wadze 5 kilogramów powinien dziennie wypijać szklankę zimnej wody. Najlepiej niechlorowanej, z kranu, świeżej, ew. źródlanej. Byle nie mineralnej! Minerały zawarte w wodzie mineralnej mogą zaburzyć gospodarkę elektrolitową organizmu, np. nadmiar potasu może skutkować pojawieniem się u kota napadów drgawkowych przypominających ataki padaczki.

Zachęć kota do picia wody

Pewną ilość wody dostarcza mruczkowi karma mokra. Można próbować przechytrzyć kota i dodawać wodę do mokrej karmy. Można zakupić fontannę dla kota, wykorzystując fakt, że mruczki chętniej piją wodę bieżącą – w naturze z rzeki czy strumienia, w warunkach cywilizacyjnych  – z kranu lub właśnie kociej fontanny.

Mało kto zdaje sobie sprawę, że jest jeszcze jeden prosty trick na zachęcenie kota do picia większej ilości wody. Wystarczy przestawić miskę z wodą dalej od miski na kocią karmę!

Znów odwołujemy się do trybu życia i przyzwyczajeń dzikich kotowatych – niemal nigdy nie piją wody w miejscu, gdzie właśnie upolowały lub znalazły pożywienie. Instynkt nakazuje im szukać wodopoju oddalonego od jadalni, a tym samym potencjalnego skażenia bakteriami czy resztkami upolowanych zwierząt.

kot przy misce
fot. Shutterstock

Zrób prosty test – weź dwie identyczne miski na wodę. Dość szerokie, pojemności minimum 450ml, czyste (!), napełnij obie zimną świeżą wodą i ustaw w różnych miejscach. Jedną obok kociej jadalni (czyli tam, gdzie najczęściej się ją stawia), drugą – w miejscu oddalonym o dobre kilka metrów (i oczywiście oddalonym od kociej toalety).

Z której Twój kot chętniej korzysta?

Autor: Joanna Nowakowska
Array
guest
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Olus
Olus
4 lat temu

To na serio działa. Doszła sama do tego wniosku. Kilka miesięcy temu zaczęłam zostawiam wodę do kwiatków na podłodze w pokoju. Zauważyłam ze kicia zaczęła dużo pic tej wody, szczególnie nocą. Myślałam, ze ona po prostu tak ma, ze pije mniej wody. Teraz zostawiam ta wodę specjalnie dla niej. Teraz kicia pije dwa lub nawet trzy razy więcej wody. Jedzenie ma w kuchni a wodę w pokoju.

Ania
Ania
4 lat temu

Moje koty w ogóle nie pijały z miski przy jedzeniu albo bardzo niewiele ale chętnie podpijały moją wodę ze szklanki zostawioną na parapecie czy na stoliczku. Od tego czasu na każdym parapecie w domu jest mała miseczka z wodą i koty bardzo chętnie piją.

Agressiva
4 lat temu

Moje koty również wolą jak micha z wodą jest w mniej standardowym miejscu. Parapet, drugi pokój. Dużo chętniej piją 🙂 Polecam tak prosty sposób na zadbanie o ich nawadnianie.

Krystyna Wiśniewska
Krystyna Wiśniewska
4 lat temu

Dziękuję bardzo za poradę, zawsze martwiłam się, że moje koty piją za mało 🙂

WIOLA
WIOLA
4 lat temu

hihhi MOJE KOTY /3/ KLUSECZKA,GOGUŚ,I KICIA ORAZ PSINKA ROXY chętnie piją wodę,herbatkę miętową/uwielbiają/ mleczko lub śmietankę w niewielkich ilościach