ŚWIATOWY DZIEŃ KOTA 2011


W starożytnym Egipcie koty codziennie miały swoje święto. Obecnie Światowy Dzień Kota obchodzi się 17 lutego. Idea uczczenia kotów specjalnym świętem w czasach współczesnych powstała najprawdopodobniej we Włoszech.

 

Światowy Dzień Kota przypadający 17 lutego to okazja, żeby podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka i wartość niesienia pomocy tym bezdomnym i najbardziej potrzebującym.
W wielu miastach Polski i tych dużych i tych całkiem małych, organizuje się imprezy z okazji kociego święta.
 
My napiszemy o Dniu Kota z Vivą – fundacją, z którą współpracujemy jako oficjalny partner medialny.
W tym roku Fundacja Viva! organizuje Dzień Kota w Warszawie, w Traffic Club. Gościem specjalnym będzie Andżelika Piechowiak, która poprowadzi mini aukcję prac dzieci z Zespołu Szkół Specjalnych nr 101 i opowie o swojej przygodzie z kotami.  Chętnym podpisze też swoją książkę "Koty i ich sławni ludzie".

 

W programie spotkania w dn. 17.02.2011 r. przewidujemy również:
– występy młodych, kociolubnych artystów z warszawskich szkół;
– wystawę prac dzieci z Zespołu Szkół Specjalnych nr 101 w Warszawie i mini aukcję prac;
– przyznanie dyplomów "Przyjaciel Kotów";
– pokaz filmu "Stan zakocenia" Fundacji Czarna Owca Pana Kota
oraz inaugurację nowej akcji fundacyjnej "PAKA dla BEZDOMNIAKA".
 
Swoją obecność potwierdzili: Katarzyna Glinka, Katarzyna Dowbor, Olga Bończyk.
Dyplom Przyjaciela Kotów otrzymają także m.in.: Dorota Sumińska, Izabela Sowa, Maciej Bennewicz.

Zaczynamy o godz. 17.00
Wstęp wolny.
ZAPRASZAMY!!!!

 
Koty Fundacji Viva!
 
W 2010 roku pod opieką Fundacji Viva przebywało w 52 domach tymczasowych 716 kotów a na utrzymanie, których wydatkowaliśmy 79 860 zł, pomagaliśmy w opiece nad 1233 kotami wolnożyjącymi, znaleźliśmy nowe domy dla 529 zwierząt, finansowaliśmy leczenie i sterylizacje/kastracje 727 kotów na które przeznaczyliśmy ponad 124 260 zł. Pomorski Koci Dom Tymczasowy działający w ramach Vivy! prowadzi także bardzo szeroką akcję pomocy dla 150 kotów ze stoczni gdyńskiej.
 
Fundacja nie ma własnego azylu, opiera się na sieci tzw. domów tymczasowych, czyli prywatnych domów/mieszkań, w których wolontariusze opiekują się potrzebującymi zwierzętami (z interwencji, wypadków) i w warunkach domowych pomagają im odzyskać zdrowie i wiarę w człowieka.
Domy tymczasowe to rozsądna alternatywa dla schronisk, które są przepełnione i dla kotów często nie do zniesienia. Koty bardzo źle reagują na pobyt w schroniskach (szczególnie te, które wcześniej były bardzo związane z człowiekiem). Często się wycofują, popadają w depresję i umierają. Schronisko to najgorsza alternatywa dla kota!
Opiekunowie w domach tymczasowych szukają dla swoich podopiecznych kochających, odpowiedzialnych opiekunów. Decydując się na adopcję kota z jednego z naszych Fundacyjnych domów tymczasowych masz gwarancję, że opiekun opowie o charakterze i przyzwyczajeniach kota, przedstawi pełną historię jego leczenia (każdy trafiający do nas kot przechodzi badania lekarskie, jest odrobaczany, często testowany na kocie choroby wirusowe – FIV i FeLV, szczepiony i jeżeli jego wiek i stan zdrowia na to pozwala kastrowany/sterylizowany).
Dlaczego sterylizujemy/kastrujemy zwierzęta przebywające pod opieką Fundacji? Ponieważ jest to najbardziej humanitarny sposób na walkę z bezdomnością.
Fundacja opiekuje się także kotami wolnobytującymi – dokarmiając, lecząc i sterylizując/kastrując. Koty wolnobytujące po zabiegu trafiają z powrotem do miejsca swojego bytowania. Nie socjalizujemy takich kotów „na siłę”, gdyż stanowią naturalny element ekosystemu miejskiego.
 
Kocie akcje Fundacji:
Kocieadopcje – www.kocieadopcje.com
Miauczykotek – www.miauczykotek.pl
Pomorski Koci Dom Tymczasowy – www.pkdt.pl
Koty sos – www.koty.sos.pl
Kotylion- www.kotylion.pl
 
Koty są dziś najpopularniejszymi zwierzętami domowymi, goszczą one w około 33% domów w Polsce, wygrywając pod tym względem konkurencję z psami. Mimo iż na przestrzeni lat spotykały je różne losy, dziś są coraz bliższe ludziom. Koty zawsze fascynowały swym majestatycznym pięknem i elegancją ruchu. Zawsze miały też swych zagorzałych wrogów i fanatycznych wielbicieli. W starożytnym Egipcie koty codziennie miały swoje święto. Obecnie Światowy Dzień Kota obchodzi się 17 lutego. Skąd właśnie ta data? Dokładnie nie wiadomo, okoliczności ustanowienia tego święta są owiane tajemnicą. Idea uczczenia kotów specjalnym świętem w czasach współczesnych powstała najprawdopodobniej we Włoszech. Koty ze wszystkich miast świata najbardziej upodobały sobie bowiem Rzym. W ruinach Koloseum i w wąskich uliczkach Wiecznego Miasta mieszka niezliczona ilość tych zwierząt.

Pomysłodawcą Światowego Dnia Kota w Polsce jest prezes Polskiej Federacji Felinologicznej „Felis Polonia” i redaktor naczelny miesięcznika KOT, Wojciech-Albert Kurkowski. Od 2006 roku magazyn KOT organizował obchody tego święta w naszym kraju, łącząc je z ogłoszeniem wyników plebiscytu „Kociarz Roku”. Przypomnijmy, że dwa lata temu ten tytuł (w kategorii: instytucja) i wykonana z brązu oraz marmuru statuetka trafiły do Fundacji Viva!.

W roku 2010 plebiscyt na „Kociarza Roku” został zorganizowany we współpracy Stowarzyszenia Miłośników Kotów „Jedynka” , Miesięcznika  „Cztery Łapy” i Fundacji Viva! Laureatką została Krystyna Pomerańska – osoba, która bardzo aktywnie pomaga kotom w Zamościu i okolicach.
Święto to ma na celu przede wszystkim uwrażliwienie ludzi na los bezdomnych zwierząt i pomoc kotom wolno żyjącym (wolnobytującym).
 
Więcej informacji:
www.viva.org.pl, www.kocieadopcje.com
 
Kontakt:
Anna Zaborowska, Fundacja Viva – 0 790 10 22 66, [email protected]
 
Array