Tama – kotka, która uratowała linię kolejową przed upadkiem


Jest zawiadowcą stacji kolejowej Kishi w mieście Kinokawa w Japonii od 2007 roku. Ma na imię Tama. Niedawno skończyła 14 lat. Tama to trójkolorowa kotka, która kompletnie nie zna się na rozkładach jazdy pociągów, ale uratowała przed bankructwem kolej.

Jest zawiadowcą stacji kolejowej Kishi w mieście Kinokawa w Japonii od 2007 roku. Ma na imię Tama. Niedawno skończyła 14 lat. Tama to trójkolorowa kotka, która kompletnie nie zna się na rozkładach jazdy pociągów, ale uratowała przed bankructwem linię kolejową.

Jeszcze 10 lat temu linii kolejowej Wakayama Electric Railway groził upadek. Co roku traciła 4,7 mln dolarów. Pociągi tej linii były niemal zawsze puste. Kolejarze wpadli na dość nietypowy pomysł, by podnieść atrakcyjność kolejki. Zatrudnili uroczego, bezdomnego kociaka jako zawiadowcę stacji. Kociak miał jedno ściśle określone zadanie – witać przyjeżdżających i odjeżdżający pasażerów. To był strzał w dziesiątkę.
Tama, w kolejarskiej czapce przyczepionej do obróżki, godnie wypełniała ten obowiązek. Efekt? W ciągu roku dochody kolejki wzrosły o 10,4 mln dolarów.

Tama nie tylko ocaliła kolejkę przed bankructwem. Przyciągnęła do miasteczka turystów. Tysiące osób pragnie przejechać się „kocią” kolejką i uwiecznić na fotografii z uroczym futrzastym zawiadowcą. A przy okazji kupić jakąś pamiątkę z jej wizerunkiem – koszulkę, kubeczek lub brelok. A także zjeść posiłek w bufecie z kocią aranżacją. Lub przejechać się pociągiem udekorowanym komiksem z Tamą w roli głównej (i jedynej).

Tama jest atrakcją turystyczną spopularyzowaną w marketingu szeptanym na portalach społecznościowych.

Mimo statecznego wieku, Tama trzyma się dzielnie i nie wspomina o emeryturze.


 

Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments