Kocha czy tylko toleruje? Po tym rozpoznasz, co czuje do ciebie twój kot!


Masz wątpliwości co do natury uczuć, którymi darzy cię twój kot? Podpowiadamy, jak je rozwiać.

Czy to jest przyjaźń, czy to jest kochanie? A może tylko odrobina sympatii? Jeśli zastanawiasz się, czy twój kot cię kocha, to jesteśmy gotowi pomóc ci w znalezieniu odpowiedzi na to pytanie. Kluczem będzie – jak zawsze w przypadku kotów – obserwacja. I to uważna!

Twój kot cię kocha czy tylko toleruje?

Koty to – wbrew krążącym na ich temat stereotypom – bardzo uczuciowe zwierzęta. W większości cenią sobie towarzystwo ludzi i potrzebują uwagi opiekuna. Nie oznacza to jednak, że wielbią wszystkich bezkrytycznie – wręcz przeciwnie, podobnie jak ludzie miewają swoje sympatie i antypatie. Podczas gdy jednych będą radośnie witać z zadartym ogonem, drugich darzą umiarkowaną sympatią, a jeszcze innych zaledwie tolerują. Nie jesteś pewien, do której grupy się zaliczasz? Poniżej znajdziesz listę zachowań, które jednoznacznie wskazują na to, że twój kot cię kocha.

1. Ugniata cię

Słynne kocie „masaże” nie zawsze bywają przyjemne (niektóre koty używają w ich trakcie pazurków), ale według naukowców powinniśmy się cieszyć, jeśli nasze futrzaki chcą je nam fundować. To instynktowne zachowanie wyniesione z dzieciństwa – małe kotki ugniatają łapkami sutki mamy, by pobudzić laktację. Gdy dorosły kot „masuje” w ten sposób człowieka, komunikuje w ten sposób, że uważa go za bardzo bliską osobę – w zasadzie rodzinę. Manifestuje też w ten sposób swoje szczęście i poczucie bezpieczeństwa, które ogarnia go w towarzystwie ugniatanej osoby.

2. Uwielbia się z tobą bawić

Naukowcy zbadali, jak zabawa wpływa na koci nastrój. Okazało się, że po kilkuminutowym szaleństwie z opiekunem, poziom oksytocyny (nazywanej hormonem miłości) u mruczków wzrastał średnio o ok. 12 procent. Jeśli więc kot cię zaczepia i znacząco trąca leżącą koło twojej stopy pluszową myszkę, wiesz już, że powinieneś bezzwłocznie zareagować. Skorzystacie na tym oboje!

twój kot cię kocha
fot. Shutterstock

3. Ociera się o twoją twarz

Wiemy, wiemy – to łaskocze i czasem bywa irytujące, ale w żadnym wypadku nie przeganiaj ocierającego się o twoją twarz kota. Mruczek nie robi tego bez powodu – w ten sposób zostawia na tobie swój zapach, komunikując całemu otoczeniu, że… należysz tylko do niego. To oznaka miłości!

4. Jego ogon „tańczy” w twojej obecności

Wyprostowany, drżący lub delikatnie pląsający ogon, świadczy o całym spektrum pozytywnych uczuć, którymi darzy cię twój milusiński. „Taniec” ogona zwykle łączy się z ocieraniem się o twoje nogi; kot może też wydawać radosne pomruki. Jeśli twój mruczek regularnie funduje ci taki spektakl, raczej nie musisz się martwić – wszystko wskazuje na to, że twój kot cię kocha.

twój kot cię kocha
fot. Shutterstock

5. Mruga do ciebie

Kontakt wzrokowy przerywany powolnymi mrugnięciami to koci sposób na zakomunikowanie swojego zadowolenia. Niektórzy twierdzą nawet, że „puszczanie oczka” to taki koci odpowiednik serdecznego buziaka. Jeśli kot mruga do ciebie w ten sposób, koniecznie odpowiedz mu tym samym gestem.

6. Mruczy jak traktorek!

twój kot cię kocha
fot. Shutterstock

Choć mruczenie nie jest tylko i wyłącznie oznaką szczęścia (w niektórych sytuacjach może wiązać się z bólem lub niepokojem), w niektórych sytuacjach jest jednoznaczne. Jeśli podczas pieszczot twój kot wydaje dźwięki niczym mały, puszysty traktorek, daje ci w ten sposób do zrozumienia, że jest po prostu szczęśliwy. Kocha cię i okazuje swoje zadowolenie z faktu, że jesteś obok niego i poświęcasz mu uwagę.

Czy już wiesz, na czym stoisz?

Jesteś pewien miłości swojego kota, czy mimo wszystko masz jeszcze jakieś wątpliwości? 😉 A może twój kot okazuje ci swoje uczucia w inny sposób, niż wyżej wymienione? Koniecznie daj nam znać w komentarzach!

Autor: Agata Kufel
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments