Uchroń swojego kota przed nowotworem VAS


Staramy się dbać o naszych czworonożnych pupili najlepiej jak tylko potrafimy. Nie zawsze jednak, możemy przewidzieć oraz zapobiec chorobą na które zapadają nasze koty.

Staramy się dbać o naszych czworonożnych pupili najlepiej jak tylko potrafimy. Nie zawsze jednak, możemy przewidzieć oraz zapobiec chorobą na które zapadają nasze koty. Jedną z takich chorób jest tzw. VAS – Vaccine Associated Sarcoma. Jest to bardzo groźna choroba nowotworowa, na którą zapadają koty podczas szczepień. VAS, stwierdza się najczęściej w miejscach, w których wykonywane się wstrzyknięcia podskórne, są to: grzbiet w okolicy szyjnej i międzyłopatkowej, grzbietowoboczna powierzchnia klatki piersiowej oraz okolica krzyżowa.

Właśnie zbyt częste szczepienia w kark mogą grozić powstaniu nowotworu. Naukowcy z USA i krajów Unii Europejskiej, zalecają stosowanie szczepionek nie zawierających adiuwantu, które mogą przyczyniać się do rozwój nowotworu. Aby zwiększyć szanse kota na przeżycie, wskazane jest szczepienie kotów w takie miejsca jak: przy szczepieniu przeciw wściekliźnie – w dalszym odcinku prawej kończyny miednicznej, przeciwko białaczce – w dalszym odcinku lewej kończyny miednicznej, a pozostałe szczepienia w okolicy ramienia po prawej stronie. Naukowcy nie zalecają szczepień w okolicach międzyłopatkowych i krzyżowych. W razie wykrycia guza, odejmuje się łapę. Odradzane jest również zbyt częste szczepienie kotów, zwłaszcza jeśli mają one ograniczony kontakt ze światem (nie wychodzą na zewnątrz).

Istotną rolę w rozwoju VAS u kotów odgrywać mogą czynniki genetyczne.

Autor: Katarzyna Pielak
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments