Czy warto uczyć kota załatwiania się do toalety?


Kot załatwiający się do toalety to ogromne ułatwienie dla opiekuna! Tylko czy na pewno jest to zdrowe i bezpieczne dla zwierzaka?

Życie z kotem to czysta przyjemność… Pomijając sprzątanie kuwety! Istnieje jednak kilka sposobów na pozbycie się tego przykrego obowiązku. W internecie krąży wiele filmików z mruczkami załatwiającymi się do toalety – niektóre nawet spuszczają po sobie wodę! Brzmi fajnie? Okazuje się jednak, że to wcale nie jest taki dobry pomysł…

Walka z kocią naturą

Każdy kociarz wie, jak ważne jest umożliwienie kotu naturalnych zachowań. Zaniedbanie kociej natury i wynikający z tego nadmierny stres mogą nieść ze sobą wiele przykrych konsekwencji, na przykład pojawienie się agresji czy zachowań lękowych. Nie inaczej dzieje się, gdy wymagamy od zwierzaka zachowań, do których nie został on stworzony. Jednym z nich jest z pewnością balansowanie na śliskiej desce klozetowej nad wc wypełnionym wodą! Takie rozwiązanie nie tylko stwarza ryzyko traumatycznego zamoczenia futra, ale może spowodować też wiele innych, poważnych problemów…

Dlaczego nie należy uczyć kota załatwiania się do toalety?

W kociej naturze leży załatwianie się na ziemi lub piasku, a następnie zakopywanie własnych odchodów. Korzystający z kuwety kot może przybrać wygodną dla siebie pozycję i w każdej chwili uciec, gdy poczuje się zagrożony. Niezapewnienie zwierzakowi takiej możliwości oznacza brak poszanowania dla jego natury, a także może spowodować problemy behawioralne i zdrowotne.

Ryzyko traumatycznego wypadku

Usadowiony na desce klozetowej zwierzak narażony jest przede wszystkim na poślizgnięcie i kąpiel w muszli klozetowej. Według ekspertów wypadki takie zdarzają się najczęściej pod nieobecność opiekunów, którzy nie są w stanie pomóc kotu wydostać się ze śliskiej toalety. Nawet jeden taki wypadek może sprawić, że kot na stałe zrazi się nie tylko do toalety, ale także całego pomieszczenia i zacznie załatwiać się na dywany czy kanapę. Musimy także pamiętać, że muszla klozetowa pełna jest szkodliwych bakterii i toksycznych chemikaliów. Kot wylizujący futro po takim wypadku może poważnie zachorować!

Łatwe przeoczenie choroby

Dzienna liczba wypróżnień, ilość i konsystencja odchodów, a także kolor i ilość moczu to ważne źródła informacji o stanie zdrowia naszego pupila. Mając w domu kuwetę bez trudu zorientujemy się, kiedy nasz zwierzak dostanie biegunki, zacznie mniej sikać lub będzie miał problem z zaparciami. Zaczopowane jelita, zatrzymanie moczu czy krwista biegunka mogą zostać niezauważone, jeśli nasz pupil będzie załatwiać się do toalety…

Kuweta wcale nie musi być uciążliwa!

Zrezygnowanie z kuwety w domu to kusząca opcja dla wielu kociarzy, którzy brzydzą się kocich odchodów. Jednak jej brak może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Jeśli nie chcesz sprzątać kuwety, nie bierz kota! W porównaniu do psów koty wymagają od nas naprawdę niewiele. Jedną z nielicznych konieczności jest posiadanie odpowiedniego miejsca do załatwiania się – pisze Jackson Galaxy, najsłynniejszy koci behawiorysta.

Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele przeróżnych kuwet dla kotów. Niektóre kuwety zaopatrzone są w filtry węglowe, które nie przepuszczają przykrych zapachów. Inne mają wysokie brzegi i podkładki zapobiegające roznoszeniu przez zwierzaka żwirku. Również odpowiednio dobrany żwirek może sprawić, że sprzątanie kuwety nie będzie aż tak uciążliwe!

Autor: Aleksandra Prochocka
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments