W Warszawie chcą bezpłatnie leczyć najbiedniejsze zwierzęta


Warszawska Straż dla Zwierząt zamierza otworzyć klinikę, która zapewni nieodpłatną pomoc zwierzętom ofiarom wypadków albo takim, których właścicieli nie stać na leczenie.

Warszawska Straż dla Zwierząt zamierza otworzyć klinikę, która zapewni nieodpłatną pomoc zwierzętom ofiarom wypadków albo takim, których właścicieli nie stać na leczenie.

Będą je leczyli wykwalifikowani lekarze weterynarii. Pomoc znajdą tam zarówno zwierzęta, których opiekunów nie stać na pokrycie kosztów leczenia (np. emeryci i renciści), jak i zwierzęta bezdomne, które potrzebują natychmiastowej pomocy, np. potrącone przez samochód. Otrzymają one opiekę bezpłatną. Lecznica  ma jednak działać na zasadach komercyjnych. Będzie przyjmowała także czworonożnych pacjentów, których właścicieli będzie stać na zapłacenia za wizytę, co pozwoli na pokrycie kosztów leczenia zwierząt najbardziej potrzebujących. – Nasz projekt cieszy się dużym zainteresowaniem i są już chętni do leczenia u nas zwierząt – wyjaśnia Zbigniew Gruda, rzecznik prasowy Straży dla Zwierząt. Do powołania do życia kliniki członków Straży zainspirowały podobne działania brytyjskiej organizacji RSPCA zajmującej się pomocą zwierzętom. RSPCA przekazała warszawskiej Straży dla Zwierząt 10 tys. funtów, za które została już zakupiona karetka do przewozu czworonogów.

Po trwających wiele miesięcy rozmowach z władzami miasta znaleziono wreszcie lokal. Burmistrz warszawskiej dzielnicy Wola przyznał Straży dla Zwierząt pustostan przy ul. Młocińskiej. – Budynek jest w fatalnym stanie i wymaga generalnego remontu. Podjęliśmy się go przeprowadzić. Niestety miasto chce pobierać od nas czynsz w kwocie ok. 1800 zł, na którego płacenie nas nie stać – mówi Gruda. Straż dla Zwierząt zwróciła się do władz miasta z prośbą o zaniechanie pobierania czynszu, jednak otrzymało negatywną odpowiedź. Organizacja postanowiła się jednak odwołać i ma nadzieję, że dojdzie do porozumienia.

Jeśli doszłoby do utworzenia kliniki, są już dalsze plany stworzenia tam hospicjum dla zwierząt i możliwości czasowej opieki nad zwierzętami, które zostały odebrane podczas interwencji właścicielowi za niehumanitarnie traktowanie. Przeniosłoby się tam też biuro Straży dla Zwierząt.

Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments