By Wielkanoc była bezpieczna dla kota


Wraz z życzeniami spokojnych i radosnych Świąt, chcielibyśmy przekazać Wam kilka rad, jak uczynić te dni bezpiecznymi dla naszych kotów.

Co zrobić, by Wielkanoc była nie tylko czasem świętowania, ale i była bezpieczna dla kota? Świąteczny stół może kryć pewne zagrożenia dla mruczków.

Na co trzeba uważać?

  • Wiosenne kwiaty cebulkowe – żonkile, narcyzy, tulipany, szafirki, hiacynty – są trujące. Nie pozwalajmy mruczkowi na ich jedzenie. Jeśli kota nie interesują – mogą stać na stole. Jeśli jednak wywołują zbytnie zainteresowanie – najlepiej zastąpić je innymi ozdobami, np. baziami z borówką. Także szczypiorek i cebula są zakazane dla kotów (to też rośliny cebulkowe).

Nie znaczy to, że kot zachoruje od razu po uszczknięciu kwiatu tulipana – to zależy od indywidualnej odporności organizmu na toksyny. Mogą pojawić się wymioty, piana
z pyszczka, ciężkie zatrucie, a nawet śmierć. Toksyny uszkadzają wątrobę i nerki
– a uszkodzenie nerek to dla kota ciężka choroba i śmierć…

  • Trawka lub inna zielenina – nie dekorujmy stołów wielkanocnych sztuczną trawką – o wiele przyjemniejsze jest prawdziwe zielone zboże – owies, żyto, jęczmień (to właśnie one są najczęstszymi składnikami tzw. kociej trawki dostępnej w sklepach zoologicznych) lub rzeżucha. Trawkę kot może zacząć skubać, rzeżuchy raczej nie ruszy 😉

Które rośliny są bezpieczne dla kotów? Spokojnie możemy pozwolić kotu podgryźć wiosenne dekoracje z zielonych zbóż – żyta, owsa, pszenicy, jęczmienia – taka przegryzka tyko wyjdzie na zdrowie, pomoże kotu pozbyć się połkniętych kłaczków sierści.
Rzeżucha – raczej wątpliwe, by kot skusił się na zieleninę o tak charakterystycznym mocnym zapachu. Ale jest bezpieczna.

Nie tylko rośliny

  • Czekolada – z uwagi na zawartość teobrominy i kofeiny, im ciemniejsza tym groźniejsza, szczególnie dla psów (koty rzadko reflektują na czekoladę). Kofeina i teobromina działają mocno na układ nerwowy i są śmiertelnie toksyczne dla zwierząt.
  • Wstążki, sznurki, celofan, folia aluminiowa – niektóre fajnie szeleszczą, ale połknięte – grożą uniedrożnieniem lub uszkodzeniem przewodu pokarmowego. Objawami mogą być wymioty lub zaparcie. W przypadku połknięcia, jedyna pomoc to natychmiastowe wywołanie wymiotów, a gdy nie da to efektu – szybka wizyta w lecznicy, w celu prześwietlenia i ew. operacyjne usunięcie połkniętego sznurka.
    Pamiętajmy, by zwracać uwagę, czym bawią się nasze koty. Nie zostawiajmy luzem sznurków i wstążek. Najbezpieczniejsza jest tektura i papier.

I na koniec przypominamy: szyneczka i inne ludzkie jedzenie – jest dla ludzi. Kawałeczek szyneczki dla kota w święta raczej mu nie zaszkodzi, ale co jeśli nauczymy go, że co u nas na talerzu, to może być i jego? Lepiej przyzwyczajać kota, że jego karma jest w misce.
Szynka zawiera dużo soli, a ta może zaszkodzić kocim nerkom, temu bodajże najwrażliwszemu narządowi u kotów, i najtrudniejszemu w leczeniu.

Niech więc święta będą naprawdę zdrowe – dla nas i naszych futer 🙂