WWF dla pantery śnieżnej! Irbis to skarb, który wymiera na naszych oczach


WWF walczy o życie panter śnieżnych - najbardziej tajemniczych dzikich kotów. Jednak to obowiązek nas wszystkich!

Kociarze z Koty.pl kochają nie tylko koty domowe. Uwagę poświęcamy także innym, większym przedstawicielom kotowatych. Pantera śnieżna to naszym kocim okiem jeden z kolejnych cudów natury. I nie możemy się nadziwić, że człowiek doprowadził ten gatunek na skraj zagłady. WWF Polska prowadzi dla pantery śnieżnej wiele działań. Jak pomóc przetrwać temu kotu w dzisiejszym, okrutnym dla natury świecie?

WWF dla pantery śnieżnej

21 czerwca odbyła się konferencja inaugurująca kampanię Fundacji WWF Polska, której celem jest ocalenie jednego z ostatnich dużych drapieżników na Ziemi – pantery śnieżnej. W tym wyjątkowym wydarzeniu wzięło udział ponad 70 gwiazd i dziennikarzy, którzy zdecydowali się wesprzeć projekt. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Ambasador Mongolii w Polsce, Jego Ekscelencja Pan Nemekh Bataa. Poświęć chwilę i dowiedz się więcej o tym niesamowitym dzikim kocie. Obejrzyj krótki film nakręcony przez WWF Polska w Mongolii, by zrozumieć, że ratowanie panter i innych zagrożonych wyginięciem zwierząt to nasz wspólny obowiązek!

Niesamowita pantera śnieżna (irbis śnieżny)

Nieuchwytna, dumna, silna – to jeden z najpiękniejszych kotów na Ziemi! Irbis stara się unikać ludzi i żyje wysoko w azjatyckich górach. Przez wiele lat nikt nic o nim nie wiedział, ponieważ ukrywał się w niedostępnych terenach. Niestety to zbyt mało, by uchronić się przed… człowiekiem. Wobec niego okazał się bezbronny. Każdego dnia z rąk kłusowników ginie jeden kot. Jego populacja topnieje w zatrważającym tempie.

Cała populacja irbisa liczy dziś jedynie około 4 tysięcy osobników i wciąż spada. W Mongolii, z którą współpracuje WWF, żyje pomiędzy 500 a 1000 osobników. I to właśnie tu od dwóch lat organizacja prowadzi walkę o jego życie. Duch Ałtaju, bo tak się tam o nim mówi, to jeden z najbardziej majestatycznych drapieżników, ale także niezastąpiony element zrównoważonego ekosystemu.

Tragedia pantery śnieżnej

Pantera śnieżna ma niezwykle oryginalne futro, którego wzór jest indywidualny dla każdego osobnika. Jednak ten wspaniały dar jest jednocześnie dla irbisów przekleństwem. Jego wartość doceniano od wieków na całym świecie – także w Polsce (piękne futra ozdabiały zbroje naszej husarii). Nielegalne kłusownictwo zniszczyło populację. Pantera śnieżna zabijana jest także dla części ciała, które uważa się za afrodyzjaki – do dziś sprzedaje się je na czarnym rynku.

Kolejnymi zagrożeniami dla tego gatunku są: utrata siedlisk spowodowana rozszerzaniem pastwisk, ubożenie ich naturalnego pokarmu, budowa dróg i nowych kopalni oraz zmiany klimatyczne. Przede wszystkim jednak irbisom zagraża… konflikt z człowiekiem.

dwie malutkie śnieżne pantery
fot. Shutterstock

Konflikt człowieka z panterą

Kurczenie się naturalnych siedlisk dzikiego kota zmusza go do schodzenia z gór i szukania pożywienia w ludzkich zagrodach. Mongolscy pasterze, działając w obronie swoich stad, zastawiają na pantery pułapki. Irbisy wpadają również w potrzaski, które docelowo zastawiane są na inne zwierzęta. Żelastwo ciężko okalecza, uniemożliwiając polowanie, co prowadzi do powolnej śmierci kotów z powodu głodu lub zakażenia. Aby je bronić, WWF Polska z partnerami z Mongolii stawiają na edukację i uświadamiają miejscową ludność, że ich sąsiad – pantera śnieżna – to powód do dumy i że nie wolno go zabijać.

Tylko pełna aprobata i zaangażowanie lokalnej społeczności w ochronę irbisa daje szansę na uratowanie tego pięknego drapieżnika od zagłady.

Irbisa ratuje… edukacja

Edukacja i świadomość to pierwszy i najważniejszy krok w procesie ratowania gatunku. WWF, poza działaniami antykłusowniczymi, skupia się na szerzeniu wiedzy o panterach śnieżnych i minimalizowaniu konfliktu między kotem a człowiekiem. Dofinansowania na budowę ogrodzeń rozwiązują problem strat wśród pasterzy. Organizacja prowadzi działania monitorujące populację i oczyszcza zasiedlane przez nią tereny z kłusowniczych potrzasków, ale przede wszystkim uświadamiania ludzi, by ich nie rozkładali. Zaraża miłością i podziwem wobec tych pięknych zwierząt. Tłumaczy, że konflikt pomiędzy człowiekiem a panterą można zażegnać.

Jak można pomóc panterze?

Skuteczne działania na rzecz powstrzymania zabijania irbisów śnieżnych dotyczą zabezpieczania siedlisk, prowadzenia badań, wysyłania ekspedycji działających w terenie, szerzenie edukacji i pomocy ludziom, którzy żyją w konflikcie z irbisami, np. poprzez budowanie ogrodzeń dla ich zwierząt. Poza tym praca na rzecz ratowania irbisów to montowanie foto-pułapek umożliwiających zarejestrowanie obecności kotów oraz oczyszczenie siedlisk panter śnieżnych z potrzasków i zwalczania nielegalnego handlu tymi dzikimi zwierzętami.

Ty też możesz pomóc – choćby poprzez symboliczną adopcję śnieżnej pantery – i tym samym mieć swój udział w budowaniu lepszego świata. Tak, panterę można zaadoptować. Robiąc to, wspierasz ochronę całej populacji tego pięknego kota. Przyczyniasz się także do szerzenia wiedzy na jego temat. A to ona jest kluczem do świadomego współistnienia człowieka i zwierzęcia. Pomóc możesz także, wysyłając zwykłego SMSa. Więcej potrzebnych do udzielenia pomocy informacji znajdziesz na stronie WWF: https://pomagam.wwf.pl/pantera/

Ten wyjątkowy kot ginie na naszych oczach. Wkład WWF w jego ratowanie to cześć dużo większego wysiłku, którego celem jest ochrona całego naszego ekosystemu. Ludzie, żyjąc swoim codziennym życiem, nie zauważają, że świat wokół nich ulega degradacji. Bagatelizując jeden gatunek i myśląc, że to nas nie dotyczy, jesteśmy w ogromnym błędzie. Nasze życie zależy od przyrody. Każdy jej element tworzy całość i każda ingerencja w jej porządek staje się rysą na  naszym własnym losie.

Więcej informacji znajdziecie na https://www.wwf.pl/zagrozone-gatunki/pantera-sniezna.

Autor: Nikoletta Parchimowicz
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments