Z Polski przemycane są czworonogi?


Włoskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych bije na alarm. Z Europy Wschodniej (w tym z Polski) do Italii nielegalnie przywożone są kocięta i szczenięta - bez wymaganych szczepień, świadectw zdrowia i dokumentów.

Włoskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych bije na alarm. Z Europy Wschodniej (w tym z Polski) do Italii nielegalnie przywożone są kocięta i szczenięta – bez wymaganych szczepień, świadectw zdrowia i dokumentów.

Podczas konferencji prasowej w Rzymie Polska została wymieniona obok Czech, Węgier, Słowacji i Rumunii jako jeden z krajów, z których przemyca się zwierzęta i sprzedaje następnie po cenie 20 razy większej od pierwotnej ceny zakupu. Nie przedstawiono jednak żadnych konkretnych dowodów udziału Polaków w tym procederze. Przedstawiciel Gwardii Finansowej z Bolonii powiedział jedynie, że rozbito tam gang przemytników, wśród których mieli być też Polacy.

Według zaprezentowanych szacunków nielegalny handel małymi kotami i psami  z Europy Wschodniej przynosi obroty w wysokości 300 mln euro rocznie. Ministerstwo Zdrowia podało, że w 2007 r. do Włoch sprowadzono nielegalnie ponad 26 tys. kotów i psów. Obrońcy praw zwierząt zwrócili uwagę na straszliwe warunki transportu kociąt i szczeniąt oraz ich przetrzymywania.

Szef włoskiej dyplomacji Franco Frattini powiedział podczas konferencji prasowej, że walka z tym procederem powinna być jednym z zadań przewodnictwa Czech w Unii Europejskiej. Zaapelował jednocześnie do krajów Europy Wschodniej, by stanęły u boku Włoch w przeciwdziałaniu takim praktykom. Podsekretarz stanu w ministerstwie zdrowia Francesca Martini dodała zaś, że Włochy będą eksportować do nowych państw Unii Europejskiej „kulturę opieki nad zwierzętami”. (tj, PAP)

 

Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments