Koniec ze sprzedażą maleńkich kociąt w sklepach zoologicznych

fot. Shutterstock

Wielka Brytania zamierza ukrócić sklepowy handel zwierzętami w wieku poniżej 8 tygodni.

Na pewno niejednokrotnie widzieliście to w filmach: urocze kocięta i szczeniaczki w witrynach sklepów zoologicznych. W Polsce raczej się tego nie praktykuje (psy i koty kupujemy raczej z hodowli lub adoptujemy ze schronisk), ale za granicą taki widok bynajmniej nie należy do rzadkości. Jednak choć niewątpliwie przyciąga zachwyconych przechodniów, często kryje się za nim dramat zwierząt traktowanych jak towar. Rząd Wielkiej Brytanii chce to zmienić i wprowadza zakaz sprzedaży kociąt i szczeniąt w sklepach zoologicznych.

Zakaz sprzedaży kociąt i szczeniąt w sklepach zoologicznych

Nowe prawo zacznie obowiązywać od października – zgodnie z nim sklepy nie będą mogły sprzedawać zwierząt poniżej 8. tygodnia życia. Dalsze plany rządu obejmują zaostrzenie przepisów tak, by nie można było handlować też kotami i psami, które nie ukończyły 6 miesięcy. W tej sytuacji jedyną możliwością legalnego pozyskania młodszego zwierzęcia byłaby adopcja ze schroniska lub kupno bezpośrednio od hodowcy.

Zakaz sprzedaży kociąt i szczeniąt w sieciówkach i mniejszych sklepach jest następstwem petycji Lucy’s Law, która po kilkuletniej kampanii społecznej trafiła do parlamentu. Nazwa ruchu nawiązuje do Lucy – suczki rasy cavalier king charles spaniel, którą uratowano z pseudohodowli, gdzie wykorzystywano ją do rozrodu i trzymano w złych warunkach. Wskutek życia w ciasnej klatce miała m.in. zdeformowany kręgosłup i inne, liczne problemy zdrowotne.

She's not dead just fast asleep! :'D #cat #kitten #japan #petshop #japanesepetshop #cute #sleepykitty

A post shared by Spica (@spicanio) on

Według danych organizacji charytatywnej Blue Cross, na terenie Wielkiej Brytanii za pośrednictwem osób trzecich (w tym sklepów) sprzedaje się do 80000 zwierząt rocznie, z czego większość sprzedawców nie posiada nawet wymaganych licencji. Traktowane jak towar kocięta i szczenięta często są trzymane w zbyt małych klatkach, są zestresowane i nie otrzymują odpowiedniego pokarmu.

zakaz sprzedaży kociąt
fot. Shutterstock

Nowe prawo nie tylko ukróci sklepowy handel maluchami, ale ułatwi też kontrolowanie hodowli, z których pochodzą zwierzęta. Wszystko po to, by zapobiegać sytuacjom, w których młode są zbyt wcześnie oddzielane od matek, niedożywiane i przebywają w nieodpowiednich warunkach. Przepisy wejdą w życie z dniem 1. października bieżącego roku.

źródło: qz.com

Autor: Agata Kufel
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments