Twój kot ma zeza? Koniecznie zabierz go do weterynarza!


Stan zdrowia kocich oczu jest miarą zdrowia całego kota. Jeśli zauważyłeś u swojego pupila rozbieżność gałek ocznych - nie zwlekaj z wizytą u weterynarza.

Zez u kota to stosunkowo częste zjawisko. Może mieć formę wrodzoną lub nabytą. Zez u niektórych ras kotów bywa cechą wrodzoną, u innych może być objawem choroby. Jeśli twój mruczek posiada tę cechę bądź pojawiła się ona nagle – koniecznie poznaj możliwe przyczyny.

Czym jest zez u kota?

Zez, czyli „skrzyżowane oczy”, występuje wtedy, gdy jedno oko wydaje się patrzeć pod zupełnie innym kątem niż drugie. Jest ono niezdolne do skupienia się w tym samym kierunku. Ogólnie rzecz ujmując, zez jest spowodowany brakiem równowagi mięśnia zewnątrzgałkowego (na zewnątrz oka) lub czymś, co zmniejsza ruchomość mięśni otaczających oko.

Zez wrodzony

U niektórych kotów zez jest wadą wrodzoną. Najczęściej ujawnia się u kotów syjamskich. Nie musi zaburzać im prawidłowości widzenia. Badania dowiodły, że u kotów syjamskich albinotycznych jest to wada uwarunkowana genetycznie – kiedyś była wręcz pożądana. Dawniej występowała dużo częściej, obecnie coraz rzadziej, dzięki niedopuszczaniu do hodowli osobników nią obarczonych. Występuje nie tylko u albinotycznych syjamów, ale może wystąpić też u innej rasy.

zez u kota
fot. Shutterstock

Zez u kota może być objawem choroby

Zez nabyty jest zazwyczaj wynikiem chorób i schorzeń, takich jak:

  • jaskra – to jedna z poważniejszych chorób oczu. Wzrost ciśnienia śródgałkowego prowadzi do uszkodzenia nerwu wzrokowego. Poza zezem można zaobserwować zaczerwienienie i powiększenie oka, a także objawy wskazujące na utratę wzroku.
  • zapalenie spojówekzwykle występuje w jednym oku, ale może zaistnieć też w obu. Dodatkowe objawy to: wrzód na rogówce, zapalenie rogówki, wydzielina z oka. Jeśli zauważysz, że błony oka kota są spuchnięte, jak najszybciej umów się z nim na wizytę u weterynarza.
  • odwodnienie – wpływa na zawartość wody w gałce ocznej.
  • inwazja pasożytów sercowych – w Polsce należą one do wyjątkowej rzadkości.

Inne przyczyny nieprawidłowego ustawienia gałki, bądź gałek ocznych to: ropień lub nowotwór, obecność ciała obcego, zapalenie błony naczyniowej oka, infekcja korzenia zęba, uszkodzenie będące skutkiem urazu, uszkodzenie nerwów odpowiedzialnych za unerwienie gałki ocznej, ograniczenie ruchomości mięśni oka, nieprawidłowe krzyżowanie włókien wzrokowych w ośrodkowym układzie nerwowym.

zez u kota
fot. Shutterstock

Stan zdrowia kocich oczu jest miarą zdrowia całego kota. Utrzymujące się problemy z oczami mogą powodować ból, dyskomfort i zaburzenia widzenia, co wpływa negatywnie na cały organizm. W razie jakichkolwiek wątpliwości zabierz pupila do weterynarza na dokładne badanie, aby upewnić się, że kłopoty z oczami nie są objawem większego problemu.

Autor: Nikoletta Parchimowicz
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments