Jak pies z kotem. Wspólna mowa ciała


Żyć jak pies z kotem nie musi oznaczać źle. Koty mogą przyjaźnić się z psami, a także zachowywać się tak jak one - donoszą naukowcy.

Czy koty i psy mogą się dogadać? Oczywiście! Bo choć u niektórych pokutuje znane wszystkim powiedzenie „żyć jak pies z kotem”, to przyjaźń kocio-psia wcale nie jest rzadkością! Często dzielimy się wyłącznie na zagorzałych fanów kotów bądź psów, jednak jest spora grupa osób, która sympatią darzy zarówno jednych, jak i drugich, pragnąc mieszkać z obojgiem zwierząt pod jednym dachem.

Stosunki między zwierzakami będą lepsze, jeśli to kot będzie w Twoim domu pierwszym domownikiem, a zwierzęta poznają się w młodym wieku.

Raport sporządzony przez Neta-Li Feuerstein’a i Josepha Terkel’a (z Departamentu Zoologii na Uniwersytecie w Tel Avivie) jest pierwszym tak obszernym opracowaniem analizującym zachowania psów i kotów mieszkających pod jednym dachem.

Badania prowadzone dwoma metodami. Pierwszą były kwestionariusze, które rozdano właścicielom psów i kotów z prośbą o zapisywanie obserwacji zachowań czworonogów. Drugim – bezpośrednia analiza zachowań zwierząt.

Naukowcy sprawdzali, jak zachowują się koty i psy, między które rzucano piłeczkę tenisową, a później stawiano miskę z (kocim) jedzeniem. Badacze wypatrywali zachowań dominacyjnych, szczególną uwagę zwracali na język ciała zwierząt.

kot i pies zaglądają do miski
fot. Shutterstock

Kot merdający ogonem

Wnioski przeprowadzonych badań są zaskakujące. W młodym wieku psy i koty są w stanie nauczyć się mowy ciała drugiego gatunku. To bardzo istotne, bowiem zwierzęta te różnie interpretują te same zachowania, co prowadzi do nieporozumień.

Przykładowo merdanie ogonem, które u psów jest czynnością radosną i gestem poddania, u kotów jest oznaką agresji i rozdrażnienia.

Tymczasem jak wykazali izraelscy naukowcy, jeśli młode psy będą przebywały w domu z młodymi kotami, to mogą nawet od nich przejąć pewne zachowania – np. zamiast obwąchiwania dolnych partii ciała – obwąchiwania nosa drugiego zwierzaka.

Żyć jak pies z kotem

Według naukowców, aby koty i psy najlepiej się rozumiały powinny się zapoznać w pierwszych miesiącach życia (kot do szóstego, pies do dwunastego miesiąca życia), lepiej też by pies był wprowadzany do domu, w którym mieszka już kot, niż na odwrót.

Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments