Życie na trzech łapach


Kot zawsze spada na cztery łapy, ale czy może żyć na trzech? Zdarza się, że wypadek, zakażenie albo nowotwór wiążą się z koniecznością wykonania amputacji kończyny u naszego pupila. Jak pomóc kotu odnaleźć się w nowej sytuacji?

Koty na trzech łapach są w stanie biegać oraz bawić się nie odczuwając bólu. Potrzebują jedynie odpowiedniej ilości czasu i pomocy właściciela na przystosowanie się do nowego życia. – Koty z amputowaną przednia kończyną funkcjonują prawidłowo i nie rzutuje to zbytnio na komfort ich życia . Trudniej jest kiedy amputacja dotyczy tylnej kończyny, wówczas kot może mieć problemy np. ze wskoczeniem na parapet – mówi Artur Dobrzyński, lekarz weterynarii.

Najczęstsze powody amputacji łapy

  • guzy kończyn (mogą być pochodzenia kostnego lub mogą wynikać z obrażeń otaczających tkanek miękkich; duże guzy często są niemożliwe do usunięcia, dlatego usunięcie całej kończyny jest koniecznością)
  • ciężkie urazy (amputacja może być zalecana, gdy istnieje wiele złamań i rozległych urazów mięśni, ścięgien i wiązadeł kończyn)
  • koszty (amputacja może być zalecana w przypadku złamania lub urazu kończyn jako tańsza opcja leczenia skomplikowanych medyczne i chirurgiczne zabiegów).
Kot na trzech łapach
fot. Shutterstock

Kot po zabiegu i rekonwalescencji powinien być otoczony przez opiekuna szczególną opieką. Należy zachęcać zwierzaka do ruchu, zabawy i innej aktywności fizycznej. Pamiętajmy również o głaskaniu, mizianiu i przytulaniu kociaka. Czuła opieka kochającego właściciela z pewnością pozwoli szybciej wrócić mruczkowi do formy. Ważne aby dbać o prawidłową wagę ciała takiego zwierzaka.

Pamiętajmy, że każdy dodatkowy kilogram to obciążenie i trudności w sprawnym poruszaniu się.

Nie zaleca się również, aby kota bezłapka wypuszczać samego na dwór.

Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments