Żywienie mieszane – jak je zorganizować? Wskazówki dla tych, którzy karmią kota suchą i mokrą karmą


Marzy ci się żywienie mieszane kota? To dobry wybór. Warto jednak wiedzieć, jak się do tego właściwie zabrać.

Karmienie kota spędza sen z powiek wielu opiekunom. Dawać tylko mokrą, a może tylko suchą – jak karmić pupila, żeby było dla niego jak najlepiej? A gdyby te sposoby połączyć? Żywienie mieszane niesie ze sobą wiele korzyści i dla kota i dla jego opiekuna. Trzeba tylko wiedzieć, jak robić to dobrze i jak się do niego przygotować.

Dlaczego żywienie mieszane?

O zaletach karmienia kota pełnoporcjową mokrą karmą nie trzeba nikogo przekonywać. Jest bogata w składniki odżywcze, mniej kaloryczna od tej suchej, a wilgotna konsystencja korzystnie wpływa na nawodnienie kota. A przy tym koty zazwyczaj uwielbiają ją za zapach, smak i różnorodność struktur. Dobrym przykładem takiej karmy jest mokra karma dla kotów Bozita. W multiboxie znajduje się 12 apetycznych mięsnych i rybnych saszetek z tak smakowitymi dodatkami, że można kotu pozazdrościć. Bo czy dodatek łososia, renifera, śledzia lub kurczaka nie brzmi pysznie? Karmienie tylko mokrą karmą jest jednak droższe, a do tego karma poprzez dużą zawartość wilgoci szybko się psuje. To duża wada, jeśli w ciągu dnia przebywasz długo poza domem.

Suchą karmę natomiast możesz zostawić w miseczce na cały dzień. Kot będzie mógł po nią sięgnąć, gdy tyko zgłodnieje, a ty nie będziesz musiał obawiać się, że pod twoją nieobecność pupil zje nieświeży posiłek. Niektóre kocie chrupki pomagają też w usuwaniu płytki nazębnej. Karmienie tylko suchą karmą ma jednak minusy. W naturze koty większość wody pobierają z pożywienia, a konkretniej z upolowanych gryzoni. Jedząc tylko suchą karmę mruczki niekiedy “zapominają” wypić odpowiednią ilość wody, a to może prowadzić do poważnych chorób nerek i pęcherza.

Karmienie jednocześnie mokrą i suchą karmą uzupełnia się. Dzięki temu możesz zapomnieć o troskach, jakie towarzyszą karmieniu kota tylko jednym rodzajem pokarmu.

Żywienie mieszane – jak je wprowadzić?

Karmienie kota pożywieniem o różnej konsystencji i strukturze gwarantuje, że kot nie będzie się nudził przy misce. Jeśli jednak do tej pory podawałeś kotu tylko mokrą lub tylko suchą karmę, nowy rodzaj posiłku wprowadzaj powoli. Koty mają wrażliwy układ pokarmowy, więc pośpiech nie jest tu wskazany. Wprowadzając mokrą karmę zaczynaj dosłownie od łyżeczki podanej na spodku. To samo tyczy się suchej karmy, poczęstuj kota kilkoma chrupkami. Każdego dnia zwiększaj ilość nowego jedzenia na rzecz starego sposobu żywienia.

kot prosi o jedzenie
fot. Shutterstock

Jak karmić kota w sposób mieszany?

Karmienie mieszane od opiekuna kota wymaga jednak pewnej dyscypliny. Nie można tak po prostu dać kotu mokry posiłek, a następnie napełnić miskę chrupkami do pełna. To prosta droga do otyłości! Zanim zaczniesz karmić kota w sposób mieszany, koniecznie ustal jakie jest dzienne zapotrzebowanie kaloryczne kota (jeśli masz z tym problem, poproś o pomoc weterynarza), podziel ilość kalorii pomiędzy mokry i suchy posiłek, np. w stosunku 1/3 do 2/3, odmierz odpowiednią ilość karmy na dzień i ściśle przestrzegaj tych ilości.

Warto podawać mokrą karmę o stałych porach, np. na śniadanie i na kolację (o ile jesteś wtedy w domu), bo dzięki temu, nawet jeśli kot nie doje posiłku, zdążysz zabrać miseczkę, zanim jedzenie w niej się zepsuje.

O tym pamiętaj!

Podawanie kotu mokrej karmy nie zwalnia opiekuna z dbania o właściwe nawodnienie kota. Pamiętaj, że woda w misce musi być świeża i czysta. To ważne, aby wymieniać ją każdego dnia, a przed nalaniem dokładnie miseczkę umyć. Jeśli mimo to kot niechętnie pije, spróbuj podarować mu większą miskę (najlepiej ceramiczną) lub kup fontannę.

Żywienie mieszane. Jaką karmę wybrać?

Karmienie kota to duża odpowiedzialność. Przecież to, co kot znajdzie w swojej miseczce, zależy tylko od ciebie. Wybieraj pełnoporcjowe karmy, które w swoim składzie nie mają tuczących zapychaczy i zbóż, za to są bogate w mięso. Decydując się na karmienie mieszane, warto wybrać jedzenie jednej firmy. Dobry duet to wysokomięsna mokra karma Bozita ze śledziem, którą koty uwielbiają za duże kawałki i wspaniały rybny smak oraz sucha karma Bozita Indoor&Sterilised z reniferem, która została stworzona z myślą o kotach o mniejszym zapotrzebowaniu energetycznym lub tych z nadwagą. Takie połączenie nie tylko będzie kotu bardzo smakowało, ale również, przy odrobinie dyscypliny z twojej strony, wpłynie korzystnie na prawidłową sylwetkę twojego kota.


Artykuł sponsorowany

Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments