Alergia na kota? Nie musisz rezygnować z kociego towarzystwa!


Czy alergia na kota musi oznaczać rezygnację z kociego towarzystwa? Jak radzić sobie z alergią i żyć z kotem pod jednym dachem?

Oczywiście wszystko zależy od tego, jak silna jest alergia na kota. Większość osób uczulonych na koty – przy zachowaniu kilku podstawowych zasad – może spokojnie cieszyć się kocim towarzystwem w domu.

Po pierwsze – zidentyfikuj alergię

Tak naprawdę alergenem nie jest kocia sierść, tylko białko, które znajduje się kociej ślinie. Upewnij się, ze reakcja alergiczna jest reakcją na kocie białko, a nie na coś innego (pyłki traw, roztocza itp.). Tylko dokładne testy mogą odpowiedzieć Ci na pytanie, co powoduje u Ciebie reakcję alergiczną – wywiad często bywa mylący. Nigdy nie zapomnę sytuacji, kiedy kot wrócił z adopcji po tym, jak Pani dostałą wysypki na rękach, a lekarz w wywiadzie zapytał o pojawienie się w domu nowego zwierzęcia. Tymczasem wysypka okazała się alergią na truskawki…

Sypialnia – strefą wolną od kotów

Wypierz lub najlepiej wymień wszystkie pościele, zasłony i wszelkie tkaniny i zamknij sypialnię przed kotami. Alergeny nie znikną od razu ale z czasem zobaczysz ogromną poprawę. Pamiętaj też, że to właśnie w tkaninach zbiera się najwięcej alergennych czynników – nie przesadzaj więc z ich nadmiarem i rezygnuj z tych, które są tylko miłym dodatkiem. Przestrzegaj też całkowitego zakazu wstępu kotów do sypialni – niech będzie to dla nich strefa zakazana.

Zrezygnuj z dywanów i ciężkich zasłon

Dywany to pochłaniacze alergenów – to samo tyczy się ciężkich firan i wszystkiego tego, czego nie możesz często prać w pralce. Jeśli nie lubisz mieć gołej podłogi zamiast dywanów połóż bawełniane chodniki, to samo z firanami czy zasłonami – wybieraj takie, które spokojnie będziesz można często prać w pralce. Zainwestuj także w odkurzacz z filtrem HEPA lub urządzenie do sprzątania gorącą parą.

Zainwestuj w oczyszczacz powietrza

Zakup dobrego oczyszczacza powietrza z filtrem HEPA pomoże Ci w utrzymaniu powietrza wolnego od alergenów. Na prawdę warto zainwestować w kupno, jeśli masz skłonność do alergii – nie tylko na koty;)

Dbaj o czystość swojego kota

Niektóre koty reagują pozytywnie (lub mniej negatywnie) niż inne na kąpiel – jeśli Twój kot akceptuje mycie, kąp go regularnie raz w tygodniu. Jeśli jednak kot jest zdecydowanym przeciwnikiem wody – używaj nietoksycznych chusteczek i po prostu je wycieraj. Kapiel czy wycieranie chusteczkami nie eliminuje alergenów, ale na pewno zmniejsza ich ilość. Dbaj także o to, by kot był wyczesany – gubi wtedy mniej sierści, na której wcześniej, myjąc się pozostawia uczulające białko.

Myj ręce i twarz po kontakcie z kotem

Trudno dzielić swoje życie z kotem i unikać głaskania go czy przytulania. Aby minimalizować reakcje alergiczne pamiętaj, by po każdym kontakcie z kotem myć ręce oraz twarz.

Dbaj o czystość kociego legowiska i zabawek

Jeśli Twój kot spędza czas w ulubionym domku lub legowisku, bawi się zabawkami – także i one są źródłem alergenów. Wybieraj zatem takie, które możesz łatwo uprać i zdezynfekować. Pierz kocie legowisko raz w tygodniu. Kocie zabawki także myj często używając do tego naturalnych środków czyszczących, by nie zaszkodzić kotu – np. płynu do mycia naczyń.

Odkurzaj meble tapicerowane i wietrz mieszkanie

Koty uwielbiają wylegiwać się na szczytach kanap czy foteli – zostawiają tam przy okazji swoje wizytówki w postaci sierści. Codzienne odkurzanie jest zatem obowiązkiem w domu, w którym mieszka alergik. Dodatkowo pamiętaj, że wietrzenie mieszkania w wyniku większej wentylacji uwalnia alergeny. Wietrz zatem minimum dwa razy dziennie.

Autor: mag
Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments