Alergię na koty inicjuje toksyna bakteryjna?


Badania naukowców z University of Cambridge wskazują na związek alergii na białko z naskórka kociego tzw. Fel d1 z toksynami bakteryjnymi.

Według naukowców z University of Cambridge istnieje związek między alergią na białko z naskórka kociego tzw. Fel d1 z obecnością toksyn bakteryjnych.

Białko Fel d1 jest najczęstszym winowajcą „alergii na koty”, ale wg naukowców by zainstniała reakcja alergiczna, białko to musi spotkać się z często spotykaną toksyną bakteryjną LPS. Dopiero w obecności tej toksyny alergen wywołuje reakcję układu immunologicznego organizmu alergika, objawiającą się świszczącym oddechem, kaszlem, katarem, dusznościami.

Cząsteczek Fel d1 trudno pozbyć się z otoczenia. Są dość lepkie i łatwo je wnieść do domu choćby na butach. W domu, gdzie był kot, nawet kilka lat po jego zniknięciu znajdują się cząsteczki alergizującego białka.

Duże nadzieje pokłada się w pracach nad nowymi lekami zwalczających m.in. posocznicę. Mogłyby one być wykorzystane także do zapobiegania reakcji alergicznych na kocie białko.

Wyniki opublikowano w magazynie „Journal of Immunology”.

Array
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments