17.03.2025
Bezdomne, głodne, skrzywdzone. Co możesz zrobić, żeby wesprzeć koty w potrzebie?
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Skoro czytasz ten artykuł, jest duże prawdopodobieństwo, że o Twoje nogi ociera się właśnie przynajmniej jeden kot. Jesteś kociarzem lub kociarą, nie wyprzesz się tego, a Twoje koty mają u Ciebie coś na kształt namiastki raju. Miały szczęście, które jest udziałem zdecydowanej mniejszości przedstawicieli tego gatunku. A co Ty możesz zrobić dla tych pozostałych – bezdomnych, głodnych, skrzywdzonych? Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt – Viva! podpowiada.
fot. Shutterstock
Gdyby nie to, że te tysiące lat temu jako gatunek je udomowiliśmy, nie byłoby dzisiaj problemu kociej bezdomności. Dlatego jako ludzkość ponosimy za koty odpowiedzialność i powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby żaden kot nie był nigdy bezdomny, głodny czy skrzywdzony.
UWAGA, ważne! Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt – Viva! sprawuje opiekę nad blisko tysiącem kotów wolno żyjących: zapewnia im wyżywienie i opiekę weterynaryjną. W 2024 roku w ramach walki z kocią bezdomnością sfinansowaliśmy 1586 kastracji, prowadziliśmy 300 domów tymczasowych i zapewniliśmy opiekę setkom zwierząt w Schronisku w Korabiewicach. Ty także możesz pomóc kotom w potrzebie, wspierając ich działania. Zostań darczyńcą lub darczynką oraz przekaż Fundacji 1,5% podatku. Ciebie to nic nie kosztuje, a kotom bardzo pomoże!
KRS – 0000135274
Cel szczegółowy – pomoc zwierzętom
Wspieraj organizacje
Razem możemy więcej: ten banał jest niezwykle prawdziwy. To właśnie dlatego ludzie łączą się w organizacjach pozarządowych, aby działać na rzecz wspólnej idei. Jeśli kocia bezdomność leży ci na sercu, wspieraj fundacje czynnie ją zwalczające. Jedną z nich jest Viva! – posiada wiele grup lokalnych, które działają w konkretnych lokalizacjach, zabierając zwierzęta z ulicy, ratując, lecząc i szukając domów.
Chcesz, żeby Twój 1,5% wsparł konkretne koty? W swoją deklarację PIT wpisz KRS Fundacji Viva!, a jako cel szczegółowy podaj np. „Kotylion” (działają w Łodzi), „Pruszkowski Dom Tymczasowy” (Pruszków), „Koty spod Mostu” (Warszawa), „Krasnostawska Grupa Viva” (Krasnystaw), „Koci Szczecin” (Szczecin), „Kocia Łapka” (Pruszków, Warszawa), „Koty i Spółka” (Warszawa, Rzeszów, Bydgoszcz), „Mamy Kota” (Kraków) czy „Miauczykotek” (Pabianice). Albo po prostu „pomoc zwierzętom”, jeśli chcesz, żeby sami zdecydowali, na które zwierzęta przeznaczą te środki.
Pamiętaj – przekazanie 1,5% nic nie kosztuje i nie ma wpływu na wysokość Twojego zwrotu podatku. Jeśli jednak chcesz przekazać większą kwotę – Fundacja będzie bardzo wdzięczna! Szczególnie ważne są stałe darowizny, jednak każde wsparcie w każdej wysokości jest niezwykle cenne. Dowiedz się więcej na pomagam.viva.org.pl.
Zaangażuj się bardziej
Dysponujesz przestrzenią, energią i czasem oraz masz doświadczenie w opiece nad kotami? Możesz zostać jednym z domów tymczasowych, z którymi współpracuje Fundacja. Domy tymczasowe to niezwykle ważne miejsca. To one przygotowują zwierzęta do adopcji, stwarzając im możliwość leczenia i socjalizacji, a także wspierając poszukiwania domów stałych.
Inny pomysł na intensywniejsze zaangażowanie? Adoptuj kota! Albo dwa lub trzy. Jeśli zastanawiasz się, czy w Twoim życiu nie nastał moment, w którym chcesz wziąć odpowiedzialność za zmianę czyjegoś życia na lepsze, to prawdopodobnie odpowiedź brzmi: „tak”. Niezależnie od tego, czy chcesz adoptować swoje pierwsze w życiu koty, czy też myślisz o „dokoceniu” stadka, nad którym sprawujesz opiekę: możesz zwolnić miejsce w domu tymczasowym, dzięki czemu zajmą się tam kolejnym kocim nieszczęściem. No i zyskasz (kolejnego) przyjaciela.
Oczywiście, musisz pamiętać o tym, że adopcja czy kupno jakiegokolwiek zwierzęcia to decyzja o wzięciu odpowiedzialności za jego dobrostan w trakcie całego życia kota czy psa. Nawet zdrowy kot będzie się starzał, może chorować, co będzie wymagało nakładów czasu, energii i finansowych. Dlatego decyzja o zostaniu kocim opiekunem powinna być dojrzała i przemyślana.
Edukuj – siebie i innych
Pamiętaj – koty wolno żyjące mają prawo żyć w mieście tak samo jak ludzie. Nie można ich przepędzać z miejsc bytowania, niszczyć im schronień, a wręcz – i jest to obowiązek gminy – należy je wspierać. Być może w Twojej okolicy żyją takie koty: masz prawo je dokarmiać, a zgodnie z artykułem 11a Ustawy o ochronie praw zwierząt, gmina ma obowiązek zapewnić Ci karmę oraz sfinansować kastracje i opiekę weterynaryjną. Kastracja i sterylizacja to jedyne dopuszczalne prawnie metody regulowania kociej populacji, więc jeśli widzisz, że ktoś próbuje krzywdzić te zwierzęta, nie wahaj się zgłosić tego na policję.
Przekazuj tę wiedzę dalej, niech dotrze do osób, które na co dzień wypowiadają kotom wojnę, a także do tych, które chętnie by wsparły zwierzęta, ale boją się negatywnych konsekwencji. Kolejna wiedza, którą warto propagować zawsze i wszędzie, to ta o niezbędności kastracji. To najskuteczniejszy i jednocześnie humanitarny sposób ograniczania kociej bezdomności. Nawet posiadający opiekunów, ale niewykastrowany kocur może przecież uciec i przyczynić się do poczęcia kolejnych kocich nieszczęść.
Jeśli jesteś opiekunem lub opiekunką kotów, zadbaj o to, aby były wykastrowane i zaczipowane, na wypadek, gdyby któryś z nich kiedyś zaginął. Nie tylko łatwiej go znajdziesz, ale zapobiegniesz w ten sposób potencjalnej tragedii. Zadbaj oczywiście o osiatkowanie okien i balkonów, szczepienia czy pozbycie się z domu trujących roślin. Przekazuj tę wiedzę dalej. W kanałach Fundacji, m.in. na www.viva.org.pl znajdziesz więcej przydatnych informacji.
Artykuł powstał we współpracy z Fundacją Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt – Viva!.
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
23.04.2025
Kot utknął w uchylonym oknie – strażacy znów musieli interweniować
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
To nie pojedynczy przypadek, a powracający problem. W ciągu zaledwie tygodnia służby ratunkowe dwukrotnie interweniowały w sprawie kotów, które utknęły w uchylonych oknach.
undefined
08.04.2025
Kot przybity do drewna i spalony żywcem. Policja szuka sprawcy bestialstwa
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Do potwornego aktu przemocy wobec kota doszło w gminie Baborów w woj. opolskim. Zwierzę zostało przybite do drewnianej konstrukcji i prawdopodobnie podpalone żywcem. Sprawą zajmuje się policja. Funkcjonariusze apelują o pomoc w ustaleniu tożsamości kota i jego właściciela.
undefined
26.03.2025
Karmy dla kotów w Media Expert – jak wybrać karmę dla swojego mruczka?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wybór odpowiedniej karmy dla naszego kota to kluczowy element dbania o jego zdrowie i dobre samopoczucie. Na rynku dostępne są różne rodzaje karm, a ich skład i przeznaczenie mogą znacznie się różnić. W tym artykule przyjrzymy się, jakie są rodzaje karm dla kotów oraz na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszą opcję dla naszego pupila.
undefined