28.03.2014
Czy kot może zarazić człowieka gruźlicą?
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Bakteria odpowiedzialna za gruźlicę u bydła i blisko spokrewniona z ludzkim prątkiem gruźlicy występuje też u kotów.
undefined
Mycobacterium bovis, bakteria odpowiedzialna za gruźlicę u bydła, jest blisko spokrewniona z ludzkim prątkiem gruźlicy. Mycobacterium bovis występuje też u kotów i – jak dowodzą ostatnie badania – może w wyjątkowych przypadkach złamać barierę gatunkową i wywołać zachorowania u ludzi.
Brytyjskie służby zdrowia (Public Health England) potwierdziły dwa przypadki zachorowania ludzi na gruźlicę po bliskim kontakcie z zarażonymi kotami. Miało to miejsce w 2013 r. West Bershire i Hampshire, gdzie wykryto ognisko zachorowań kotów na gruźlicę. U 9 kotów potwierdzono obecność M. bovis i ogólnoustrojowe objawy gruźlicy. Koty te mieszkały w osobnych domach, z czego 6 było oddalonych od siebie o ok. 250 metrów. 6 kotów poddano eutanazji, 3 zostały wyleczone. U okolicznego bydła także odnotowano kilka przypadków nosicielstwa tego samego szczepu M. bovis co u kotów.
Badania molekularne w rządowym Animal Health and Veterinary Laboratories Agency (AVHLA) wykazały, iż szczepy bakterii wyizolowane od chorych ludzi i kotów były nie do odróżnienia co oznacza zarażenie człowieka przez bakterie pochodzące od kota. Są to pierwsze takie udokumentowane przypadki w Wielkiej Brytanii. Obie osoby zareagowały pozytywnie na leczenie. U dwóch innych osób wykryto gruźlicę utajoną. W przypadku gruźlicy utajonej nie można potwierdzić źródła zakażenia, czy było wywołane przez M. bovis.
Transmisja M. bovis z zakażonego zwierzęcia na człowieka może nastąpić poprzez wdychanie lub połknięcie bakterii, skażenie niezabezpieczonych skaleczeń skóry człowieka podczas dotykania zainfekowanych zwierząt lub ich szczątków.
PHE podkreśla, iż ryzyko takiej transmisji z kota na człowieka jest wyjątkowo rzadkie. W przypadku potwierdzenia zachorowania kota na gruźlicę zaleca izolację kota od otoczenia i leczenie z zachowaniem daleko idącej ostrożności.
Zazwyczaj M. bovis przenoszona jest na człowieka za pośrednictwem zakażonego niepasteryzowanego lub źle pasteryzowanego mleka, rzadziej drogą powietrzną. Są to przypadki bardzo rzadkie, głównie w krajach rozwijających się. Jeszcze w latach 30 ub. wieku gruźlica wywołana przez M. bovis zabijała w Wielkiej Brytanii ok. 2500 osób rocznie, zainfekowanych było ok. 50 tys. osób, głównie starszych. Liczby te znacząco zmalały po obowiązku wprowadzenia pasteryzacji mleka oraz kontroli stad bydła.
Nie ma obecnie dowodów na to, że przekazywanie M. bovis z kota na człowieka jest czymś więcej niż rzadkim incydentem – podkreśla raport brytyjskich służb zdrowia.
W latach 2006-2012 w Wielkiej Brytanii odnotowano 30 przypadków zachorowań kotów na gruźlicę, głównie na terenach, gdzie gruźlica zdarza się u dzikich zwierząt oraz bydła.
źródło: The Guardian
Polecane przez redakcję
Reklama
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Polecane przez redakcję
Reklama
Zobacz powiązane artykuły
31.05.2023
Jak kot, to manul. Jak mieszkać, to na Mount Everest. Naukowcy w szoku!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Te dzikusy są wielkości dachowca i może dlatego nigdy dotąd nie dały się zauważyć w tym miejscu. Na południowej ścianie Mount Everestu odkryto ślady świadczące o tym, że żyją tam manule stepowe.
undefined
31.05.2023
Najpierw psy, teraz koty! Obowiązkowa rejestracja fińskich zwierząt domowych
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Całkiem niedawno fińskie media poinformowały o wprowadzeniu rejestru psów. Teraz planują wprowadzić ewidencję wszystkich kocich mieszkańców.
undefined
26.05.2023
Kolejna ofiarą człowieka. Kotek znaleziony w wersalce na wysypisku śmieci
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Przerażające odkrycia pracowników gdańskiego Zakładu Utylizacyjnego. W ciągu ostatnich dwóch tygodni znaleźli na wysypisku śmieci sześć żywych kociąt. Najmłodszy, porzucony w wersalce, ważył zaledwie 158 gramów.
undefined