10.05.2015
Dzieci czytają Tuwima zwierzakom ze schroniska
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Raz w tygodniu uczniowie z Zespołu Szkół nr 24 im. Mariana Rejewskiego z Bydgoszczy idą do miejskiego schroniska, by… czytać kotom książki.
fot. flickr/CC
Na nietypowy pomysł oswajania kotów z ludźmi i odstresowywania wpadła Izabella Szolginia, dyrektor bydgoskiego schroniska. Raz w tygodniu uczniowie z Zespołu Szkół nr 24 im. Mariana Rejewskiego z Bydgoszczy idą do miejskiego schroniska, by… czytać kotom książki. Głównie wiersze, ale też powieści. Pracownik szkolnej biblioteki wyjaśnia, jak to działa. W wybrany dzień tygodnia trzech uczniów zabiera ze sobą wybrane książki i idzie do schroniska. Tam, siedząc wśród mruczków, głośno czytają. Dzieciom sprawia to frajdę na równi z kotami. Same uczą się płynnie czytać, a zwierzęta otrzymują porządną dawkę ludzkiej bliskości.
Poczytaj kotu
Koty zapoznały się już m.in. z twórczością Stanisława Jachowicza, Sławomira Grabowskiego, Juliana Tuwima oraz Astrid Lindgren.
Czytać kotom mogą wszyscy. Wystarczy umówić się w schronisku i przyjść w godzinach jego otwarcia.
Podobny program „Książkowy Kumpel” wystartował w ub. roku w jednym z miasteczek w Pensylwanii. Naukowcy z jednego z amerykańskich uniwersytetów przeprowadzili badania, które wykazały, że taka forma terapii ułatwia porzuconym zwierzętom przystosowanie się z powrotem do domowych warunków. Koty stają się spokojniejsze, i nawet niedotykalskie osobniki dają się głaskać. Słuchanie ludzkiego głosu i przebywanie regularnie w towarzystwie człowieka uczy koty przełamywać strach – gdy zobaczą, że nic złego nie spotyka ich ze strony ludzi, same wchodzą na kolana. Głaski i przysmaki są dodatkowym bodźcem pozytywnie stymulującym. Zsocjalizowany kot, nauczony obecności człowieka, ma większe szanse na dom.
źródło: Gazeta Pomorska
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.