29.06.2017
Twój kotek ma krągłości? O epidemii otyłości
Joanna Nowakowska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Najnowsze badania pokazują, iż otyły jest już co trzeci domowy pupil.
fot. Shutterstock
Lekarze weterynarii alarmują: coraz więcej domowych kotów i psów cierpi na poważną nadwagę. Zalecenia są podobne, jak w przypadku otyłych ludzi – mniej jedzenia, więcej ruchu.
Już 33% domowych pupili cierpi z powodu nadwagi
Przeprowadzone w 2016 roku badania na terenie USA objęły grupę około 2,5 miliona psów i 500 tysięcy kotów. Wszystkie zwierzęta były podopiecznymi sieci klinik weterynaryjnych Banfield z 42 stanów – dokładnie z 975 lokalizacji. Stwierdzono, że jedno zwierzę na trzy cierpi na nadwagę lub otyłość. Po porównaniu wyników badań z ostatnich 10 lat badacze doszli do wniosku, iż odsetek otyłych kotów wzrósł o 169% a psów – o158%.
Rasy częściej dotknięte nadwagą to w przypadku psów: labrador retriver, cairn terrier i cocker spaniel, z kotów: manx i Maine Coon.
Przy utrzymującej się tendencji wzrostowej niedługo skala otyłości w populacji amerykańskich domowych psów i kotów dorówna tej u ludzi. Z danych CDC (Centers for Disease Control and Prevention) już 37% Amerykanów dźwiga na sobie dodatkowe kilogramy. Na całym świecie otyłość dotyka około 10% ludzi, a nadwaga – 30%.
Podobnie jak u ludzi, nadwaga i otyłość wpływają na rozwój poważnych przewlekłych schorzeń, jak cukrzyca, choroby serca i układu ruchu. Zmiany artretyczne z kolei wywołują ból, co dodatkowo zniechęca zwierzęta przed poruszaniem się, w efekcie przybywają im kolejne kilogramy.
Amerykańskie badania pokazały jeszcze coś ciekawego. W stanach o najwyższym odsetku otyłych ludzi (Luizjana, Alabama i Missisipi) otyłych zwierząt domowych jest najmniej. W stanach z najmniejszą ilością otyłych pupili odnotowano najwięcej przypadków zarażeń pasożytami. Te dwa spostrzeżenia stanowią ciekawy materiał do dalszych badań.
Jak odróżnić nadwagę od otyłości?
Przeraziły cię te dane i chciałbyś wiedzieć, czy waga twojego pupila mieści się w normie? Możesz w łatwy sposób to sprawdzić!
Przy wadze prawidłowej żebra są lekko widoczne i dobrze wyczuwalne, a talia wyraźnie zaznaczona. Przy nadwadze żebra są jeszcze lekko wyczuwalne a talia słabo zaznaczona. Przy otyłości nie można wyczuć żeber ani oznaczyć talii.
Lekka nadwaga? Może czas na ograniczenie przysmaczków pomiędzy posiłkami, inne sposoby nagradzania pupili (np. zabawa, jedzeniowe puzzle), a także – większą porcję codziennego ruchu i wspólnych zabaw.
źródło: Ars Technica
Zobacz powiązane artykuły
04.10.2024
4 października – Światowy Dzień Zwierząt 2024. Jak go obchodzić?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Co roku 4 października obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt. To wyjątkowe święto, które powinno nas zachęcić do głębszego spojrzenia na dobrobyt naszych podopiecznych, a także wielu gatunków dzikich zwierząt.
undefined
20.08.2024
Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego opracowali lek na koci katar!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jeszcze z zeszłym roku pisaliśmy o obiecujących badaniach zespołu z Uniwersytetu Jagiellońskiego nad opracowaniem leku na koci katar, a dziś możemy z radością napisać - UDAŁO SIĘ! Naukowcy ogłosili przełomowy krok w leczeniu tej powszechnej dolegliwości. Opracowany przez nich nowy lek obiecuje znaczne poprawienie jakości życia kotów cierpiących na wirusowe zapalenie górnych dróg oddechowych.
undefined
24.06.2024
Heroiczna akcja ratunkowa! Strażacy z Gdańska uratowali tonącego kota
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W niedzielny poranek strażacy z Gdańska przeprowadzili wyjątkową akcję ratunkową, która - na szczęście - zakończyła się sukcesem. Po dramatycznym zgłoszeniu dotyczącym topiącego się kota w kanale Raduni, ekipa strażaków niezwłocznie wyruszyła na ratunek.
undefined