23.01.2016
Ile kotów mieszka w Warszawie?
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W odpowiedzi na napływające od karmicieli sygnały, że w stolicy ubywa kotów, ratusz policzył koty. Czy na pewno?
fot. flickr/CC
W odpowiedzi na napływające od karmicieli sygnały, że w stolicy ubywa kotów, ratusz policzył koty.
Władze miasta przedstawiły dane pokazujące liczbę kotów wolno żyjących we wszystkich dzielnicach. Wnioski: kotów jest z roku na rok coraz więcej. W 2015 roku w Warszawie mieszkało ich 29 618, rok wcześniej o 482 koty mniej – 29 136. W 2013 naliczono 28 956, a w 2012 – 28 290. Najwięcej na Mokotowie, który ma aż 3760 kotów, jednak populacja kotów w tej dzielnicy w ciągu czterech lat spadła o 770. Kolejne najbardziej zakocone są Bielany i Targówek – odpowiednio po 3 000 i 2 832 sztuk. Najmniej kotów wolno żyjących zamieszkuje Wilanów – doliczono się tam ich 276. Niepokojący jest spadek o 357 w stosunku do 2012 r. Na przeciwnym biegunie znajdują się Praga Północ i Wesoła, gdzie w tym samym czasie liczba zwiększyła się niemal dwukrotnie.
Jak urzędnicy policzyli zwierzaki? – Dane są podawane przez karmicieli kotów wolno żyjących. Dzielnica te dane weryfikuje, potem składa nam raporty – tłumaczy tvnwarszawa.pl Michał Olszewski, wiceprezydent stolicy. – Na tej podstawie szacujemy zakup karmy, która jest przekazywana do dzielnic.
W 2015 roku, aby dokarmić zwierzęta wolno żyjące zakupiono ponad 292 530 kilogramów karmy – w tym 92 235 kilogramów karmy suchej oraz 200 295 kilogramów karmy mokrej. Wydano na to ponad 1,5 mln złotych.
Jedno ale – liczby pokazują ilość kotów dokarmianych przez zarejestrowanych karmicieli i przez nich zgłoszonych. A przecież nie wszystkie koty wolno żyjące – czy to w Warszawie czy w dowolnym innym miejscu kraju – są objęte taką formą opieki. Jaka ich ilość pozostaje w „szarej strefie” – nie wiadomo.
Wolno żyjące koty są bardzo ważnym elementem ekosystemu miasta. Zapobiegają obecności i rozmnażaniu się gryzoni. Urzędnicy zaznaczają, że koty te nie są zwierzętami bezdomnymi. Zatem nie wolno ich wyłapywać, wywozić, ani utrudniać im życia w danym miejscu. Szczególnie należy zadbać o nie zimą – pozostawić uchylone okienko w piwnicy, nie przeganiać, dokarmiać lub – nie przeszkadzać tym, którzy o takie koty dbają.
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
22.05.2025
22 maja obchodzimy Dzień Praw Zwierząt. Dlaczego to ważna data?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
22 maja obchodzimy Dzień Praw Zwierząt – święto ważne nie tylko dla aktywistów i organizacji prozwierzęcych, ale również dla każdej osoby, która traktuje zwierzaki z szacunkiem i troską. To idealna okazja do refleksji nad tym, jak chronimy naszych braci mniejszych i co jeszcze możemy zrobić, by zapewnić im życie wolne od cierpienia.
undefined
20.05.2025
„Narcomichi” – kot przemytnik złapany w Kostaryce
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Choć trudno w to uwierzyć, koty coraz częściej stają się niechlubnymi bohaterami przestępczych procederów. W Kostaryce po raz kolejny schwytano kota, który służył jako… żywy kurier narkotykowy. Nagranie z ujęcia kota obiegło świat.
undefined
14.05.2025
Nie tylko karmą żyje kot. Fundacja Psi Los rozpoczęła akcję „Bezpieczny Zwierzak”
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Bezdomne koty zmagają się z chorobami, pasożytami i zaginięciami. Dlatego Fundacja Psi Los rozpoczęła akcję „Bezpieczny Zwierzak”, w której każdy może pomóc za symboliczne 10 zł.
undefined