23.01.2016
Ile kotów mieszka w Warszawie?
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W odpowiedzi na napływające od karmicieli sygnały, że w stolicy ubywa kotów, ratusz policzył koty. Czy na pewno?
fot. flickr/CC
W odpowiedzi na napływające od karmicieli sygnały, że w stolicy ubywa kotów, ratusz policzył koty.
Władze miasta przedstawiły dane pokazujące liczbę kotów wolno żyjących we wszystkich dzielnicach. Wnioski: kotów jest z roku na rok coraz więcej. W 2015 roku w Warszawie mieszkało ich 29 618, rok wcześniej o 482 koty mniej – 29 136. W 2013 naliczono 28 956, a w 2012 – 28 290. Najwięcej na Mokotowie, który ma aż 3760 kotów, jednak populacja kotów w tej dzielnicy w ciągu czterech lat spadła o 770. Kolejne najbardziej zakocone są Bielany i Targówek – odpowiednio po 3 000 i 2 832 sztuk. Najmniej kotów wolno żyjących zamieszkuje Wilanów – doliczono się tam ich 276. Niepokojący jest spadek o 357 w stosunku do 2012 r. Na przeciwnym biegunie znajdują się Praga Północ i Wesoła, gdzie w tym samym czasie liczba zwiększyła się niemal dwukrotnie.
Jak urzędnicy policzyli zwierzaki? – Dane są podawane przez karmicieli kotów wolno żyjących. Dzielnica te dane weryfikuje, potem składa nam raporty – tłumaczy tvnwarszawa.pl Michał Olszewski, wiceprezydent stolicy. – Na tej podstawie szacujemy zakup karmy, która jest przekazywana do dzielnic.
W 2015 roku, aby dokarmić zwierzęta wolno żyjące zakupiono ponad 292 530 kilogramów karmy – w tym 92 235 kilogramów karmy suchej oraz 200 295 kilogramów karmy mokrej. Wydano na to ponad 1,5 mln złotych.
Jedno ale – liczby pokazują ilość kotów dokarmianych przez zarejestrowanych karmicieli i przez nich zgłoszonych. A przecież nie wszystkie koty wolno żyjące – czy to w Warszawie czy w dowolnym innym miejscu kraju – są objęte taką formą opieki. Jaka ich ilość pozostaje w „szarej strefie” – nie wiadomo.
Wolno żyjące koty są bardzo ważnym elementem ekosystemu miasta. Zapobiegają obecności i rozmnażaniu się gryzoni. Urzędnicy zaznaczają, że koty te nie są zwierzętami bezdomnymi. Zatem nie wolno ich wyłapywać, wywozić, ani utrudniać im życia w danym miejscu. Szczególnie należy zadbać o nie zimą – pozostawić uchylone okienko w piwnicy, nie przeganiać, dokarmiać lub – nie przeszkadzać tym, którzy o takie koty dbają.
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Podaruj ciepło i radość kotom ze schronisk – dołącz do #CharytatywnejChoinki!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Święta to czas, kiedy dzielimy się miłością, troską i obdarowujemy swoich bliskich prezentami. A co z tymi, którzy nie mają domu i są zdani na łaskę losu? Dzięki akcji #CharytatywnaChoinka, organizowanej przez Fundację Sarigato, możesz podarować odrobinę magii Świąt bezdomnym kotom. To już siódma edycja tej wyjątkowej inicjatywy, która w tym roku wspiera ponad 1300 zwierząt z 57 placówek w całej Polsce.
undefined
07.11.2024
Co warto kupić dla kota? Poradnik
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Każdy opiekun zwierzaka wie, że troska o domowego pupila wymaga odpowiedniego zaopatrzenia - od karmy, przez akcesoria, po produkty zdrowotne i zabawki. Media Expert, popularny sklep ze sprzętem elektronicznym i domowym, zaskakuje coraz szerszą ofertą produktów dla zwierząt, które można znaleźć zarówno w sklepie stacjonarnym, jak i online.
undefined
04.10.2024
4 października – Światowy Dzień Zwierząt 2024. Jak go obchodzić?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Co roku 4 października obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt. To wyjątkowe święto, które powinno nas zachęcić do głębszego spojrzenia na dobrobyt naszych podopiecznych, a także wielu gatunków dzikich zwierząt.
undefined