23.01.2016
Ile kotów mieszka w Warszawie?
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W odpowiedzi na napływające od karmicieli sygnały, że w stolicy ubywa kotów, ratusz policzył koty. Czy na pewno?
fot. flickr/CC
W odpowiedzi na napływające od karmicieli sygnały, że w stolicy ubywa kotów, ratusz policzył koty.
Władze miasta przedstawiły dane pokazujące liczbę kotów wolno żyjących we wszystkich dzielnicach. Wnioski: kotów jest z roku na rok coraz więcej. W 2015 roku w Warszawie mieszkało ich 29 618, rok wcześniej o 482 koty mniej – 29 136. W 2013 naliczono 28 956, a w 2012 – 28 290. Najwięcej na Mokotowie, który ma aż 3760 kotów, jednak populacja kotów w tej dzielnicy w ciągu czterech lat spadła o 770. Kolejne najbardziej zakocone są Bielany i Targówek – odpowiednio po 3 000 i 2 832 sztuk. Najmniej kotów wolno żyjących zamieszkuje Wilanów – doliczono się tam ich 276. Niepokojący jest spadek o 357 w stosunku do 2012 r. Na przeciwnym biegunie znajdują się Praga Północ i Wesoła, gdzie w tym samym czasie liczba zwiększyła się niemal dwukrotnie.
Jak urzędnicy policzyli zwierzaki? – Dane są podawane przez karmicieli kotów wolno żyjących. Dzielnica te dane weryfikuje, potem składa nam raporty – tłumaczy tvnwarszawa.pl Michał Olszewski, wiceprezydent stolicy. – Na tej podstawie szacujemy zakup karmy, która jest przekazywana do dzielnic.
W 2015 roku, aby dokarmić zwierzęta wolno żyjące zakupiono ponad 292 530 kilogramów karmy – w tym 92 235 kilogramów karmy suchej oraz 200 295 kilogramów karmy mokrej. Wydano na to ponad 1,5 mln złotych.
Jedno ale – liczby pokazują ilość kotów dokarmianych przez zarejestrowanych karmicieli i przez nich zgłoszonych. A przecież nie wszystkie koty wolno żyjące – czy to w Warszawie czy w dowolnym innym miejscu kraju – są objęte taką formą opieki. Jaka ich ilość pozostaje w „szarej strefie” – nie wiadomo.
Wolno żyjące koty są bardzo ważnym elementem ekosystemu miasta. Zapobiegają obecności i rozmnażaniu się gryzoni. Urzędnicy zaznaczają, że koty te nie są zwierzętami bezdomnymi. Zatem nie wolno ich wyłapywać, wywozić, ani utrudniać im życia w danym miejscu. Szczególnie należy zadbać o nie zimą – pozostawić uchylone okienko w piwnicy, nie przeganiać, dokarmiać lub – nie przeszkadzać tym, którzy o takie koty dbają.
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
17.03.2025
Bezdomne, głodne, skrzywdzone. Co możesz zrobić, żeby wesprzeć koty w potrzebie?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Skoro czytasz ten artykuł, jest duże prawdopodobieństwo, że o Twoje nogi ociera się właśnie przynajmniej jeden kot. Jesteś kociarzem lub kociarą, nie wyprzesz się tego, a Twoje koty mają u Ciebie coś na kształt namiastki raju. Miały szczęście, które jest udziałem zdecydowanej mniejszości przedstawicieli tego gatunku. A co Ty możesz zrobić dla tych pozostałych – bezdomnych, głodnych, skrzywdzonych? Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt – Viva! podpowiada.
undefined
30.01.2025
Wścieklizna u kota w województwie lubelskim! Nakaz szczepienia w 6 powiatach
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu nowego ogniska wścieklizny w województwie lubelskim. To już trzecie ognisko tej groźnej choroby w 2025 roku – wcześniej przypadki odnotowano również w województwie podkarpackim. W związku z tym wprowadzono dodatkowe nakazy szczepień ochronnych dla zwierząt, w tym kotów.
undefined
10.12.2024
Oszustwo na kota – mieszkanka Zduńskiej Woli straciła ponad 10 tysięcy złotych!
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Zakupy w internecie mogą wydawać się szybkie, wygodne i bezproblemowe. Niestety, zdarzają się sytuacje, kiedy pozorna okazja zamienia się w dramat. Tak było w przypadku mieszkanki Zduńskiej Woli, która chciała przygarnąć kota brytyjskiego „za darmo”. Zamiast czworonożnego przyjaciela, straciła ponad 10 tysięcy złotych.
undefined