09.02.2016
Jeśli być kotem to tylko w Warszawie
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Ważna wiadomość dla karmicieli kotów w Warszawie. 1 lutego 2016 r. miasto podpisało umowę na dostawę karmy dla potrzebujących zwierzaków. Umowa będzie obowiązywała do marca 2017 r.
fot. flickr/CC
Ważna wiadomość dla karmicieli kotów w Warszawie. 1 lutego 2016 r. miasto podpisało umowę na dostawę karmy dla potrzebujących zwierzaków.
Umowa będzie obowiązywała do marca 2017 r. Koszt transakcji to 1,6 milionów złotych – za tę kwotę miasto zakupi 260 ton karmy, która będzie wydawana przez 14 miesięcy. Oszacowano, że w stolicy żyje około 30 tysięcy kotów wolno żyjących. Statystycznie więc każdy kot może liczyć na 3,5 kg karmy suchej oraz 5,2 kg karmy mokrej.
Karma będzie wydawana przez ratusz zarejestrowanym karmicielom czyli mieszkańcom miasta, posiadającym tytuł Społecznego Opiekuna Zwierząt. Obecnie w Warszawie jest 2,5 tys. takich osób.
Ci, którzy chcieliby zasięgnąć więcej informacji na temat zasad otrzymania karmy, powinni zgłosić się do Wydziałów Ochrony Środowiska dla Dzielnic miasta stołecznego Warszawy.
Zima to dla kotów wolno żyjących szczególnie ciężki czas, dlatego urzędnicy apelują do mieszkańców, aby ci czynnie włączyli się w pomoc tym zwierzętom, które stanowią stały element miejskiego ekosystemu, pełniąc w nim ważną rolę, także z punktu widzenia człowieka:
„Bytowanie dzikich, piwnicznych kotów w budynkach, w zdecydowany i naturalny sposób zapobiega obecności i rozmnażaniu się gryzoni – myszy i szczurów”.
Miasto prosi zarządców budynków, administratorów nieruchomości i wszystkich warszawiaków o umożliwienie kotom całorocznego, swobodnego dostępu do pomieszczeń piwnicznych. Przypomina, że ustawa o ochronie zwierząt nakazuje humanitarnie traktować wszystkie zwierzęta, w tym również koty wolno żyjące. Utrudnianie i zamykanie dostępu do ich schronień w terenie zabudowanym, jakim są przede wszystkim piwnice, jest niehumanitarne.
Osoby opiekujące się kotami wolno żyjącymi mogą liczyć na pomoc władz miasta także w zakresie opieki weterynaryjnej. Wystarczy zgłosić się do Wydziałów Ochrony Środowiska w poszczególnych dzielnicach w celu otrzymania skierowań na sterylizację i kastrację oraz ewentualne leczenie. O pomoc w odławianiu kotów, w celu dostarczenia do lecznicy weterynaryjnej, można zwrócić się bezpośrednio do organizacji działających na rzecz zwierząt lub przez Wydział Spraw Zwierząt Biura Ochrony Środowiska Urzędu m.st. Warszawy. Można też zwrócić się o pomoc do Straży Miejskiej, w której działają specjalistyczne Eko Patrole (tel. 986).
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
28.09.2023
Porzucił kota w trakcie leczenia – dostał wyrok
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Rok temu mężczyzna z okolic Olsztyna porzucił w lesie kota będącego w trakcie leczenia. Olsztyński Sąd Rejonowy dnia 25 września 2023 r. wydał wyrok w tej sprawie. Jakie konsekwencje poniesie Ryszard R.?
undefined
22.09.2023
Kot o zielonej sierści? Takiego mruczka znalazł mężczyzna z Białorusi!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Mieszkaniec Białorusi ma w domu zielonego kota... Niecodzienny wygląd mruczka zadziwia i zachwyca. Czy to efekt farbowania? Zobaczcie sami!
undefined
21.09.2023
Kopnął kota pod sklepem, dostał rok więzienia
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Do szokującego incydentu doszło na parkingu pod sklepem. Mężczyzna z impetem kopnął kota. Stan zwierzęcia po zdarzeniu był ciężki. Poszukiwania sprawcy zakończyły się sukcesem – mężczyzna dostał wyrok.
undefined