09.02.2016
Jeśli być kotem to tylko w Warszawie
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Ważna wiadomość dla karmicieli kotów w Warszawie. 1 lutego 2016 r. miasto podpisało umowę na dostawę karmy dla potrzebujących zwierzaków. Umowa będzie obowiązywała do marca 2017 r.
fot. flickr/CC
Ważna wiadomość dla karmicieli kotów w Warszawie. 1 lutego 2016 r. miasto podpisało umowę na dostawę karmy dla potrzebujących zwierzaków.
Umowa będzie obowiązywała do marca 2017 r. Koszt transakcji to 1,6 milionów złotych – za tę kwotę miasto zakupi 260 ton karmy, która będzie wydawana przez 14 miesięcy. Oszacowano, że w stolicy żyje około 30 tysięcy kotów wolno żyjących. Statystycznie więc każdy kot może liczyć na 3,5 kg karmy suchej oraz 5,2 kg karmy mokrej.
Karma będzie wydawana przez ratusz zarejestrowanym karmicielom czyli mieszkańcom miasta, posiadającym tytuł Społecznego Opiekuna Zwierząt. Obecnie w Warszawie jest 2,5 tys. takich osób.
Ci, którzy chcieliby zasięgnąć więcej informacji na temat zasad otrzymania karmy, powinni zgłosić się do Wydziałów Ochrony Środowiska dla Dzielnic miasta stołecznego Warszawy.
Zima to dla kotów wolno żyjących szczególnie ciężki czas, dlatego urzędnicy apelują do mieszkańców, aby ci czynnie włączyli się w pomoc tym zwierzętom, które stanowią stały element miejskiego ekosystemu, pełniąc w nim ważną rolę, także z punktu widzenia człowieka:
„Bytowanie dzikich, piwnicznych kotów w budynkach, w zdecydowany i naturalny sposób zapobiega obecności i rozmnażaniu się gryzoni – myszy i szczurów”.
Miasto prosi zarządców budynków, administratorów nieruchomości i wszystkich warszawiaków o umożliwienie kotom całorocznego, swobodnego dostępu do pomieszczeń piwnicznych. Przypomina, że ustawa o ochronie zwierząt nakazuje humanitarnie traktować wszystkie zwierzęta, w tym również koty wolno żyjące. Utrudnianie i zamykanie dostępu do ich schronień w terenie zabudowanym, jakim są przede wszystkim piwnice, jest niehumanitarne.
Osoby opiekujące się kotami wolno żyjącymi mogą liczyć na pomoc władz miasta także w zakresie opieki weterynaryjnej. Wystarczy zgłosić się do Wydziałów Ochrony Środowiska w poszczególnych dzielnicach w celu otrzymania skierowań na sterylizację i kastrację oraz ewentualne leczenie. O pomoc w odławianiu kotów, w celu dostarczenia do lecznicy weterynaryjnej, można zwrócić się bezpośrednio do organizacji działających na rzecz zwierząt lub przez Wydział Spraw Zwierząt Biura Ochrony Środowiska Urzędu m.st. Warszawy. Można też zwrócić się o pomoc do Straży Miejskiej, w której działają specjalistyczne Eko Patrole (tel. 986).
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
23.04.2025
Kot utknął w uchylonym oknie – strażacy znów musieli interweniować
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
To nie pojedynczy przypadek, a powracający problem. W ciągu zaledwie tygodnia służby ratunkowe dwukrotnie interweniowały w sprawie kotów, które utknęły w uchylonych oknach.
undefined
08.04.2025
Kot przybity do drewna i spalony żywcem. Policja szuka sprawcy bestialstwa
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Do potwornego aktu przemocy wobec kota doszło w gminie Baborów w woj. opolskim. Zwierzę zostało przybite do drewnianej konstrukcji i prawdopodobnie podpalone żywcem. Sprawą zajmuje się policja. Funkcjonariusze apelują o pomoc w ustaleniu tożsamości kota i jego właściciela.
undefined
26.03.2025
Karmy dla kotów w Media Expert – jak wybrać karmę dla swojego mruczka?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wybór odpowiedniej karmy dla naszego kota to kluczowy element dbania o jego zdrowie i dobre samopoczucie. Na rynku dostępne są różne rodzaje karm, a ich skład i przeznaczenie mogą znacznie się różnić. W tym artykule przyjrzymy się, jakie są rodzaje karm dla kotów oraz na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszą opcję dla naszego pupila.
undefined