28.09.2016
Koci zdobywcy – nowe odkrycia
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Najnowsze wyniki badań genetycznych zdradzają nowe kocie tajemnice. Kot w Twoim domu to Turek lub Egipcjanin.
fot. Shutterstock
Wydaje się Wam, że wiecie już wszystko o pochodzeniu i historii kotów? Właśnie – wydaje się Wam.
Wyniki wstępnych badań genetycznych, przeprowadzonych przez troje naukowców z Institut Jacques Monod w Paryżu wskazują na to, że koty zdobywały świat dwukrotnie. Po raz pierwszy krótko po pojawieniu się rolnictwa, po raz drugi – tysiące lat później po ich udomowieniu w starożytnym Egipcie.
Naukowcy przeanalizowali mitochondrialne DNA 209 kotów pochodzących z ponad 30 stanowisk archeologicznych w Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie. Najstarsze próbki pochodziły z mezolitu, przed pojawieniem się rolnictwa, najmłodsze – z XVIII wieku. Na ich podstawie wywnioskowano, iż koty pojawiły się w otoczeniu ludzi i wraz z nimi rozchodziły się po świecie w dwóch falach.
Koty podbijają Bliski Wschód
Pierwsza migracja, przed około 12000 laty, związana była z pojawieniem rolnictwa i potrzebą opanowania niszczącej zbiory plagi gryzoni. Na Bliskim Wschodzie dzikie koty z konkretnej linii mitochondrialnej rozprzestrzeniły się wraz z wczesnymi rolnikami po wschodniej części Morza Śródziemnego. Gromadzone przez ludzi zboże przyciągało gryzonie, co z kolei przyciągało dzikie koty. Gdy ludzie zauważyli, że odnoszą korzyści z obecności dzikich kotów mogli zacząć je udomawiać.
Z Egiptu do Europy i Afryki
Druga migracja nastąpiła około 6000 lat później, po udomowieniu kotów na terenie starożytnego Egiptu. Prawdopodobnie podróżnicy i handlarze zabierali je stamtąd ze sobą, by także walczyć z gryzoniami. Potomkowie egipskich kotów gwałtownie rozprzestrzenili się po Eurazji i Afryce. Linia mitochondrialna obecna u egipskich kotów zmumifikowanych pomiędzy I wiekiem przed Chrystusem, a IV wiekiem naszej ery jest obecna w tym samym czasie u kotów z Bułgarii, Turcji i Afryki Subsaharyjskiej.
Koty trafiły też na statki Wikingów, gdyż tę samą linię mitochondrialną znaleziono w szczątkach kota na stanowisku archeologicznym Wikingów w północnych Niemczech pochodzącym sprzed ok. 1000 lat.
Prowadzone przy okazji badania jądrowego DNA pokazały, że powszechne obecnie prążkowane umaszczenie kotów (tabby) pojawiło się wskutek mutacji genetycznej dopiero w Średniowieczu.
źródło: Nature
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
22.05.2025
22 maja obchodzimy Dzień Praw Zwierząt. Dlaczego to ważna data?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
22 maja obchodzimy Dzień Praw Zwierząt – święto ważne nie tylko dla aktywistów i organizacji prozwierzęcych, ale również dla każdej osoby, która traktuje zwierzaki z szacunkiem i troską. To idealna okazja do refleksji nad tym, jak chronimy naszych braci mniejszych i co jeszcze możemy zrobić, by zapewnić im życie wolne od cierpienia.
undefined
20.05.2025
„Narcomichi” – kot przemytnik złapany w Kostaryce
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Choć trudno w to uwierzyć, koty coraz częściej stają się niechlubnymi bohaterami przestępczych procederów. W Kostaryce po raz kolejny schwytano kota, który służył jako… żywy kurier narkotykowy. Nagranie z ujęcia kota obiegło świat.
undefined
14.05.2025
Nie tylko karmą żyje kot. Fundacja Psi Los rozpoczęła akcję „Bezpieczny Zwierzak”
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Bezdomne koty zmagają się z chorobami, pasożytami i zaginięciami. Dlatego Fundacja Psi Los rozpoczęła akcję „Bezpieczny Zwierzak”, w której każdy może pomóc za symboliczne 10 zł.
undefined