28.09.2016
Koci zdobywcy – nowe odkrycia
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Najnowsze wyniki badań genetycznych zdradzają nowe kocie tajemnice. Kot w Twoim domu to Turek lub Egipcjanin.
fot. Shutterstock
Wydaje się Wam, że wiecie już wszystko o pochodzeniu i historii kotów? Właśnie – wydaje się Wam.
Wyniki wstępnych badań genetycznych, przeprowadzonych przez troje naukowców z Institut Jacques Monod w Paryżu wskazują na to, że koty zdobywały świat dwukrotnie. Po raz pierwszy krótko po pojawieniu się rolnictwa, po raz drugi – tysiące lat później po ich udomowieniu w starożytnym Egipcie.
Naukowcy przeanalizowali mitochondrialne DNA 209 kotów pochodzących z ponad 30 stanowisk archeologicznych w Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie. Najstarsze próbki pochodziły z mezolitu, przed pojawieniem się rolnictwa, najmłodsze – z XVIII wieku. Na ich podstawie wywnioskowano, iż koty pojawiły się w otoczeniu ludzi i wraz z nimi rozchodziły się po świecie w dwóch falach.
Koty podbijają Bliski Wschód
Pierwsza migracja, przed około 12000 laty, związana była z pojawieniem rolnictwa i potrzebą opanowania niszczącej zbiory plagi gryzoni. Na Bliskim Wschodzie dzikie koty z konkretnej linii mitochondrialnej rozprzestrzeniły się wraz z wczesnymi rolnikami po wschodniej części Morza Śródziemnego. Gromadzone przez ludzi zboże przyciągało gryzonie, co z kolei przyciągało dzikie koty. Gdy ludzie zauważyli, że odnoszą korzyści z obecności dzikich kotów mogli zacząć je udomawiać.
Z Egiptu do Europy i Afryki
Druga migracja nastąpiła około 6000 lat później, po udomowieniu kotów na terenie starożytnego Egiptu. Prawdopodobnie podróżnicy i handlarze zabierali je stamtąd ze sobą, by także walczyć z gryzoniami. Potomkowie egipskich kotów gwałtownie rozprzestrzenili się po Eurazji i Afryce. Linia mitochondrialna obecna u egipskich kotów zmumifikowanych pomiędzy I wiekiem przed Chrystusem, a IV wiekiem naszej ery jest obecna w tym samym czasie u kotów z Bułgarii, Turcji i Afryki Subsaharyjskiej.
Koty trafiły też na statki Wikingów, gdyż tę samą linię mitochondrialną znaleziono w szczątkach kota na stanowisku archeologicznym Wikingów w północnych Niemczech pochodzącym sprzed ok. 1000 lat.
Prowadzone przy okazji badania jądrowego DNA pokazały, że powszechne obecnie prążkowane umaszczenie kotów (tabby) pojawiło się wskutek mutacji genetycznej dopiero w Średniowieczu.
źródło: Nature
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
23.04.2025
Kot utknął w uchylonym oknie – strażacy znów musieli interweniować
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
To nie pojedynczy przypadek, a powracający problem. W ciągu zaledwie tygodnia służby ratunkowe dwukrotnie interweniowały w sprawie kotów, które utknęły w uchylonych oknach.
undefined
08.04.2025
Kot przybity do drewna i spalony żywcem. Policja szuka sprawcy bestialstwa
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Do potwornego aktu przemocy wobec kota doszło w gminie Baborów w woj. opolskim. Zwierzę zostało przybite do drewnianej konstrukcji i prawdopodobnie podpalone żywcem. Sprawą zajmuje się policja. Funkcjonariusze apelują o pomoc w ustaleniu tożsamości kota i jego właściciela.
undefined
26.03.2025
Karmy dla kotów w Media Expert – jak wybrać karmę dla swojego mruczka?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wybór odpowiedniej karmy dla naszego kota to kluczowy element dbania o jego zdrowie i dobre samopoczucie. Na rynku dostępne są różne rodzaje karm, a ich skład i przeznaczenie mogą znacznie się różnić. W tym artykule przyjrzymy się, jakie są rodzaje karm dla kotów oraz na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszą opcję dla naszego pupila.
undefined