12.12.2017
Kot czy pies? Który mądrzejszy? Nauka daje odpowiedź
Joanna Nowakowska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Nadal nie wiesz, kto prowadzi w rankingu inteligencji - kot czy pies? Za chwilę poznasz prawdę ostateczną.
fot. Shutterstock
W odwiecznym sporze kto mądrzejszy – kot czy pies, dostajemy właśnie nowe dowody wprost ze świata nauki. Naukowcom udało się policzyć neurony w mózgu kota i psa.
Oto w poważnym piśmie Frontiers in Neuroanatomy naukowcy opublikowali wyniki wieloletnich badań na psach i kotach. Zespół badaczy, zajmujących się zagadnieniem mądrości kociej i psiej pochodził z sześciu różnych ośrodków naukowych, mieszczących się w Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Danii i Afryce Południowej. Naukowcy porównali między innymi ilość neuronów znajdujących się w tzw. korze nowej u obu gatunków zwierząt. Wynik badań był jednoznaczny – u psa w korze mózgowej znajduje się dwa razy więcej komórek nerwowych niż u kota. Co za tym idzie można wnioskować, że tak silne upakowanie neuronów daje w efekcie dwa razy wyższą inteligencję u przedstawicieli psiego świata.
Jak policzono neurony?
Profesor Suzana Herculano-Houzel, jeden z uczestników badań, zdradziła, że skupiono się na kilku różnych gatunkach mięsożerców, między innymi kotach, psach, lwach, fretkach, mangustach, szopach praczach, hienach i niedźwiedziach brunatnych. Świadomie wybrano mięsożerców, zarówno gatunki udomowione jak i dzikie, posiadające relatywnie duże mózgi. Badano stosunek liczby neuronów do wielkości mózgu. Profesor Suzana Herculano-Houzel jest autorką nowatorskiej metody liczenia neuronów. Dowiodła wcześniej, że wbrew przyjętej opinii, w ludzkim mózgu mieści się nie 100 a 86 miliardów komórek nerwowych, a w samej korze mózgowej zaledwie 13 miliardów, a nie 23, jak wcześniej sądzono.
Mięsożercy vs roślinożercy
Na pierwszy ogień poszła teza o większej inteligencji u zwierząt mięsożernych niż u spokojnych roślinożerców. W końcu polowanie na żywe zwierzę wymaga bardziej skomplikowanego myślenia niż samo przeżuwanie roślinek. Błąd. Metoda liczenia neuronów obaliła tę tezę. Stosunek ilości neuronów do wielkości mózgu okazał się podobny u mięsożerców i roślinożerców – w przypadku zwierząt o małych i średnich mózgach. Z punktu widzenia ewolucji polowanie jest równie angażującym mózg zadaniem, co unikanie bycia pożartym przez drapieżnika.
Kot czy pies mądrzejszy – prosty rachunek
Badacze, korzystając z metody Profesor Suzana Herculano-Houzel, stwierdzili że psy mają około 530 milionów neuronów w korze mózgowej, a koty około 250 milionów. To oznacza, że mózgi psów są bardziej elastyczne i mają większą zdolność do przeprowadzania skomplikowanych operacji myślowych, na przykład przewidywania przyszłości. Krótko mówiąc – że psy są mądrzejsze od kotów.
źródło: sience news
Zobacz powiązane artykuły
30.01.2025
Wścieklizna u kota w województwie lubelskim! Nakaz szczepienia w 6 powiatach
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu nowego ogniska wścieklizny w województwie lubelskim. To już trzecie ognisko tej groźnej choroby w 2025 roku – wcześniej przypadki odnotowano również w województwie podkarpackim. W związku z tym wprowadzono dodatkowe nakazy szczepień ochronnych dla zwierząt, w tym kotów.
undefined
10.12.2024
Oszustwo na kota – mieszkanka Zduńskiej Woli straciła ponad 10 tysięcy złotych!
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Zakupy w internecie mogą wydawać się szybkie, wygodne i bezproblemowe. Niestety, zdarzają się sytuacje, kiedy pozorna okazja zamienia się w dramat. Tak było w przypadku mieszkanki Zduńskiej Woli, która chciała przygarnąć kota brytyjskiego „za darmo”. Zamiast czworonożnego przyjaciela, straciła ponad 10 tysięcy złotych.
undefined
21.11.2024
Podaruj ciepło i radość kotom ze schronisk – dołącz do #CharytatywnejChoinki!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Święta to czas, kiedy dzielimy się miłością, troską i obdarowujemy swoich bliskich prezentami. A co z tymi, którzy nie mają domu i są zdani na łaskę losu? Dzięki akcji #CharytatywnaChoinka, organizowanej przez Fundację Sarigato, możesz podarować odrobinę magii Świąt bezdomnym kotom. To już siódma edycja tej wyjątkowej inicjatywy, która w tym roku wspiera ponad 1300 zwierząt z 57 placówek w całej Polsce.
undefined