24.03.2014
Koty udomowiono w Egipcie 2 tysiące lat wcześniej niż do tej pory sądzono?
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Do niedawna uważano, że koty udomowiono w starożytnym Egipcie ok. 2300 lat przed naszą erą. Ostatnie odkrycie przesuwa tę datę o nawet 2 tysiące lat wstecz.
fot. flickr/CC
Do niedawna uważano, że koty udomowiono w starożytnym Egipcie ok. 2300 lat przed naszą erą. Ostatnie odkrycie przesuwa tę datę o nawet 2 tysiące lat wstecz.
Szkielety sześciu kotów, w tym czterech kociąt pochodzących z dwóch miotów, znaleziono na egipskim cmentarzysku w Hierakonpolis. Osada ta była stolicą polityczną i religijną Górnego Egiptu w okresie predynastycznym. Na cmentarzu znaleziono nie tylko szczątki ludzi, ale i zwierząt, prawdopodobnie skladanych w ofierze: pawianów, lampartów, hipopotamów, a ostatnio – właśnie kotów. Naukowcy przypuszczają, iż koty mieszkały razem z ludźmi. Jeśli hipotezy te potwierdzą się, datę udomowienia kota należy przesunąć aż do 5800 lat temu czyli ok. 4300 p.n.e.
Naukowcy przeanalizowali szczęki zwierząt i porównali je ze szczękami dzikich i udomowionych kotów Europy. Na podstawie zębów i kości ocenili wiek zwierząt. Znalezione kości należały do rocznego samca i samicy w podobnym wieku oraz kociąt liczących między 4-5 miesięcy. Kocięta należały do dwóch miotów niespokrewnionych ze sobą, w tym przynajmniej jeden miot nie był spokrewniony z odnalezioną samicą.
Rozmiary kości sugerują, że koty należały do gatunku Felis silvestris, dzikiego kota zamieszkującego Afrykę, Europę i Azję Centralną. To właśnie Felis silvestris dał prawdopodobnie początek kotu domowemu.
W Hierakonpolis znaleziono też kości dzikiego kota Felis chaus. Jedna z kości kończyn tego kota była złamana ok. 4 do 6 tygodni przed śmiercią zwierzęcia. Prawdopodobnie kot został schwytany przez człowieka i później trzymany w niewoli i leczony.
Jeśli chodzi o kości 6 kotów – nie nosiły żadnych śladów uszkodzeń, chorób ani leczenia.
Ten fakt oraz młody wiek kocich rodziców zdają się pośrednio wskazywać na możliwość, iż te koty były stale dokarmiane przez ludzi i mogły się rozmnożyć wcześniej niż miałoby to miejsce w warunkach życia dzikich kotów w tamtym klimacie.
Kilka miesięcy temu opublikowano sensacyjne doniesienia badaczy, iż koty w Chinach udomowiono 5300 lat temu.
Z kolei najstarszy znany wspólny pochówek kota i człowieka pochodzi z Cypru i liczy ok. 9500 lat.
źródło: foxnews
Polecane przez redakcję
Reklama
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Polecane przez redakcję
Reklama
Zobacz powiązane artykuły
29.11.2023
San Juan nie dla kotów – są niezgodne z krajobrazem kulturowym
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Od dobrych kilku lat przemykają brukowanymi uliczkami historycznej dzielnicy Portoryko. Od czasu do czasu dają się pogłaskać turystom czy zrobić sobie zdjęcia. Nie wszyscy są jednak ich zwolennikami.
undefined
24.11.2023
Po raz pierwszy sklonowano kota przy użyciu wyłącznie chińskiego sprzętu
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Kot został sklonowany przy użyciu wyłącznie chińskich narzędzi. Chiny osiągnęły zatem samowystarczalność, jeśli chodzi o przeprowadzanie procesu klonowania... Co z tego wyniknie?
undefined
24.11.2023
500 plus dla kota? Sprawdźmy, czy to możliwe!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Program 500 plus dla kotów zatacza coraz szersze kręgi wśród kocich opiekunów. Na czym właściwie polega? Co warto wiedzieć na temat jego zasad? Sprawdźmy!
undefined