16.04.2011
Lwy z Afryki dzielą się genetycznie na dwie populacje
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Lwy zamieszkujące zachodnią i środkową Afrykę różnią się genetycznie od lwów z południa i wschodu tego kontynentu - informują naukowcy z międzynarodowego konsorcjum na łamach pisma „Journal of Biogeography”.
fot. Shutterstock
Lwy zamieszkujące zachodnią i środkową Afrykę różnią się genetycznie od lwów z południa i wschodu tego kontynentu – informują naukowcy z międzynarodowego konsorcjum na łamach pisma „Journal of Biogeography”.
Naukowcy badali DNA mitochondrialne lwów afrykańskich i indyjskich, jak również wymarłych lwów z gór Atlas w Maroku. Mitochondria są organellami wewnątrz komórek organizmu, pełniącymi funkcję „elektrowni”. W ich wnętrzu znajduje się DNA dużo krótsze i prostsze od tego w jądrze komórkowym.
Okazało się, że lwy z zachodu i centrum Afryki są bliżej spokrewnione z lwami azjatyckimi niż z lwami ze wschodu i południa kontynentu afrykańskiego. Wcześniejsze badania wykazały, że są one mniejsze i lżejsze, a także różnią się budową czaszki od swoich afrykańskich kuzynów.
Te różnice można częściowo wyjaśnić geografią Afryki. Pomiędzy obiema populacjami znajdują się lasy deszczowe i Dolina Ryftowa. Obie przeszkody naturalne zapobiegają krzyżowaniu się tych grup lwów.
Być może jest też inna przyczyna. Naukowcy przypuszczają, że na skutek intensywnej suszy w późnym plestocenie, 40-8 tys. lat temu, która dotknęła zachodnią i środkową Afrykę, żyjace tam lwy zapuściły się w głąb Azji. Na Bliskim Wschodzie populacja lwów utrzymała się. Następnie lwy z Azji mogły ponownie skolonizować zachodnią i środkową Afrykę.
Populacja lwów z tej części Afryki jest zagrożona wyginięciem. Obecnie liczy zaledwie 1700 osobników, co stanowi 10 proc. populacji wszystkich lwów afrykańskich. Lwom zagraża przede wszystki utrata naturalnych habitatów na sawannach, ubytek zwierzyny łownej i polowania. Inne drapieżniki, takie jak dzikie psy i gepardy, prawie już wyginęły na tym obszarze. KRX
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
22.05.2025
22 maja obchodzimy Dzień Praw Zwierząt. Dlaczego to ważna data?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
22 maja obchodzimy Dzień Praw Zwierząt – święto ważne nie tylko dla aktywistów i organizacji prozwierzęcych, ale również dla każdej osoby, która traktuje zwierzaki z szacunkiem i troską. To idealna okazja do refleksji nad tym, jak chronimy naszych braci mniejszych i co jeszcze możemy zrobić, by zapewnić im życie wolne od cierpienia.
undefined
20.05.2025
„Narcomichi” – kot przemytnik złapany w Kostaryce
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Choć trudno w to uwierzyć, koty coraz częściej stają się niechlubnymi bohaterami przestępczych procederów. W Kostaryce po raz kolejny schwytano kota, który służył jako… żywy kurier narkotykowy. Nagranie z ujęcia kota obiegło świat.
undefined
14.05.2025
Nie tylko karmą żyje kot. Fundacja Psi Los rozpoczęła akcję „Bezpieczny Zwierzak”
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Bezdomne koty zmagają się z chorobami, pasożytami i zaginięciami. Dlatego Fundacja Psi Los rozpoczęła akcję „Bezpieczny Zwierzak”, w której każdy może pomóc za symboliczne 10 zł.
undefined