16.04.2011
Lwy z Afryki dzielą się genetycznie na dwie populacje
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Lwy zamieszkujące zachodnią i środkową Afrykę różnią się genetycznie od lwów z południa i wschodu tego kontynentu - informują naukowcy z międzynarodowego konsorcjum na łamach pisma „Journal of Biogeography”.
fot. Shutterstock
Lwy zamieszkujące zachodnią i środkową Afrykę różnią się genetycznie od lwów z południa i wschodu tego kontynentu – informują naukowcy z międzynarodowego konsorcjum na łamach pisma „Journal of Biogeography”.
Naukowcy badali DNA mitochondrialne lwów afrykańskich i indyjskich, jak również wymarłych lwów z gór Atlas w Maroku. Mitochondria są organellami wewnątrz komórek organizmu, pełniącymi funkcję „elektrowni”. W ich wnętrzu znajduje się DNA dużo krótsze i prostsze od tego w jądrze komórkowym.
Okazało się, że lwy z zachodu i centrum Afryki są bliżej spokrewnione z lwami azjatyckimi niż z lwami ze wschodu i południa kontynentu afrykańskiego. Wcześniejsze badania wykazały, że są one mniejsze i lżejsze, a także różnią się budową czaszki od swoich afrykańskich kuzynów.
Te różnice można częściowo wyjaśnić geografią Afryki. Pomiędzy obiema populacjami znajdują się lasy deszczowe i Dolina Ryftowa. Obie przeszkody naturalne zapobiegają krzyżowaniu się tych grup lwów.
Być może jest też inna przyczyna. Naukowcy przypuszczają, że na skutek intensywnej suszy w późnym plestocenie, 40-8 tys. lat temu, która dotknęła zachodnią i środkową Afrykę, żyjace tam lwy zapuściły się w głąb Azji. Na Bliskim Wschodzie populacja lwów utrzymała się. Następnie lwy z Azji mogły ponownie skolonizować zachodnią i środkową Afrykę.
Populacja lwów z tej części Afryki jest zagrożona wyginięciem. Obecnie liczy zaledwie 1700 osobników, co stanowi 10 proc. populacji wszystkich lwów afrykańskich. Lwom zagraża przede wszystki utrata naturalnych habitatów na sawannach, ubytek zwierzyny łownej i polowania. Inne drapieżniki, takie jak dzikie psy i gepardy, prawie już wyginęły na tym obszarze. KRX
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
08.04.2025
Kot przybity do drewna i spalony żywcem. Policja szuka sprawcy bestialstwa
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Do potwornego aktu przemocy wobec kota doszło w gminie Baborów w woj. opolskim. Zwierzę zostało przybite do drewnianej konstrukcji i prawdopodobnie podpalone żywcem. Sprawą zajmuje się policja. Funkcjonariusze apelują o pomoc w ustaleniu tożsamości kota i jego właściciela.
undefined
26.03.2025
Karmy dla kotów w Media Expert – jak wybrać karmę dla swojego mruczka?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wybór odpowiedniej karmy dla naszego kota to kluczowy element dbania o jego zdrowie i dobre samopoczucie. Na rynku dostępne są różne rodzaje karm, a ich skład i przeznaczenie mogą znacznie się różnić. W tym artykule przyjrzymy się, jakie są rodzaje karm dla kotów oraz na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszą opcję dla naszego pupila.
undefined
17.03.2025
Bezdomne, głodne, skrzywdzone. Co możesz zrobić, żeby wesprzeć koty w potrzebie?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Skoro czytasz ten artykuł, jest duże prawdopodobieństwo, że o Twoje nogi ociera się właśnie przynajmniej jeden kot. Jesteś kociarzem lub kociarą, nie wyprzesz się tego, a Twoje koty mają u Ciebie coś na kształt namiastki raju. Miały szczęście, które jest udziałem zdecydowanej mniejszości przedstawicieli tego gatunku. A co Ty możesz zrobić dla tych pozostałych – bezdomnych, głodnych, skrzywdzonych? Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt – Viva! podpowiada.
undefined