28.11.2012
Miejskie rysie dzielą z ludźmi choroby
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Rysie rude, występujące na terenach zurbanizowanych, dzielą z ludźmi nie tylko miejsce zamieszkania, ale i choroby - wynika z amerykańskiego badania.
fot. Shutterstock
Rysie rude, występujące na terenach zurbanizowanych, dzielą z ludźmi nie tylko miejsce zamieszkania, ale i choroby – wynika z amerykańskiego badania.
Badacze zgromadzili próbki odchodów rysi rudych (Lynx rufus) z terenów zurbanizowanych z Kolorado i Kalifornii. Próbki zbadano na obecność pasożytów, m.in. wywołujących toksoplazmozę pierwotniaków Toxoplasma gondii, pierwotniaków Giardia duodenalis i Cryptosporidium spp., wywołujących dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
Testy wykazały, że rysie z gęściej zaludnionych rejonów częściej były nosicielami pasożytów niż ich wiejscy krewniacy.
„Rozwijające się interakcje ludzi i dzikich zwierząt oznaczają, że coraz częściej dzielimy nasze choroby z innymi – uważa Sam Scheiner z programu nt. rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych National Science Foundation. – To badanie jest dowodem na to, że ludzie i ich dzicy sąsiedzi są ściśle związani w sposób, który wpływa na zdrowie wszystkich”.
Badacze twierdzą, że rysie mogły zetknąć się z ludzkimi pasożytami w zbiornikach wodnych w okolicy miast. Obecnie patogeny mogą przechodzić z ludzi na rysie i odwrotnie prawie tak szybko jak wirusy – uważają naukowcy.
„W obrębie tych granic jedne gatunki mogą łatwo przekazywać choroby innym” – powiedziała Sue VandeWoude z Colorado State University.
Rysie to nie jedyne dzikie zwierzęta żyjące w północnoamerykańskich miastach i na przedmieściach. W Chicago np. grasuje wiele kojotów, a naukowcy ostrzegają, że mogą one udeptywać ścieżki większym drapieżnikom, np. wilkom, pumom i niedźwiedziom.
Wyniki badania opisano w magazynie „Journal of Clinical Microbiology”.
Za: PAP – Nauka w Polsce
Ryś rudy to najmniejszy przestawiciel rodzaju Lynx. Mniejszy od rysia kanadyjskiego. Prowadzi bardziej nocny tryb życia. Zamieszkuje Stany Zjednoczone, Meksyk. Jego populacja na dziś nie jest zagrożona.
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.