22.09.2017
Kto jest największym miauczycielem? Będziecie zaskoczeni!
Joanna Nowakowska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Myślicie, że kocie miauczenie nie ma już przed Wami tajemnic? To przeczytajcie, co odkryli właśnie naukowcy.
fot. Shutterstock
Poważni badacze coraz częściej sięgają po kocie temat. Z pożytkiem dla kociarzy – co chwila dowiadujemy się czegoś nowego o naszych pupilach. Tym razem na warsztat trafiło kocie miauczenie. Czy można znaleźć tu jeszcze coś nowego? A i owszem.
Naukowy z Uniwersytetu Bucknell w Stanach Zjednoczonych opublikowali wyniki swoich badań nad miauczeniem w ubiegłym tygodniu.
Skąd bierze się 90 procent kociego miauczenia?
Wnikliwe badania pokazały, że tylko jedno na dziesięć miauczeń na świecie wydawane jest przez koty. Pozostałe 90 procent pochodzi od… człowieka. Ściślej mówiąc – od człowieka, który naśladuje kocie miauczenie, by zmusić swojego pupila do miauczącej odpowiedzi.
Gwynne LaRochelle, jedna z badaczek, dodaje, że tylko 6 procent kotów odpowiada na miauczenie człowieka miauczeniem, 20 procent spogląda na opiekuna, 37 procent zwierząt wstaje i odchodzi, a pozostałe 37 procent ignoruje ludzkie miauczenie, jakby nigdy się nie wydarzyło i nie przerywa czynności, którą się właśnie zajmowało.
A co z psim szczekaniem?
Gwynne LaRochelle poszła za ciosem i przyjrzała się też psom. Tu wyniki były mniej zaskakujące. 90 procent szczeknięć pochodziło od psów, a każde trwało nieprzerwanie przez minimum kilka minut.
Urodzeni miauczyciele
Już wcześniej wiadomym było, że koty w naturze częściej wykorzystują kanał zapachowy i obrazowy do komunikacji. Dźwięki wydają częściej małe kociaki, przywołując mamę i informując ją o swojej obecności. Gdy koty dorastają, rzadko miauczą, a jeśli już to głównie podczas godów lub w sytuacjach konfliktowych (dźwięki ostrzegające: syczenie, prychanie).
Mowa ciała i język zapachów rządzą kocimi społecznościami także w warunkach udomowienia. Z jednym ale. W ten sposób porozumiewają się koty między sobą, ale gdy chodzi o nawiązywanie kontaktu z człowiekiem, dominują już dźwięki. Koty naśladują ludzki język i odmiałkują na wiele tonacji. Tak robią mruczki, do których człowiek mówi. Oczywiście są rasy bardziej gadatliwe z natury, jak syjamy i koty orientalne, ale zasadniczo większymi gadułami są koty, których właściciele też dużo mówią.
Wracając do badań. Tak duża rozbieżność między ilością miauczeń kocich i ludzkich stawia pod znakiem zapytania kwestię, czy miauk to naprawdę część kociej mowy czy też może ludzkiej?
źródło: theonion
Zobacz powiązane artykuły
23.04.2025
Kot utknął w uchylonym oknie – strażacy znów musieli interweniować
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
To nie pojedynczy przypadek, a powracający problem. W ciągu zaledwie tygodnia służby ratunkowe dwukrotnie interweniowały w sprawie kotów, które utknęły w uchylonych oknach.
undefined
08.04.2025
Kot przybity do drewna i spalony żywcem. Policja szuka sprawcy bestialstwa
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Do potwornego aktu przemocy wobec kota doszło w gminie Baborów w woj. opolskim. Zwierzę zostało przybite do drewnianej konstrukcji i prawdopodobnie podpalone żywcem. Sprawą zajmuje się policja. Funkcjonariusze apelują o pomoc w ustaleniu tożsamości kota i jego właściciela.
undefined
26.03.2025
Karmy dla kotów w Media Expert – jak wybrać karmę dla swojego mruczka?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wybór odpowiedniej karmy dla naszego kota to kluczowy element dbania o jego zdrowie i dobre samopoczucie. Na rynku dostępne są różne rodzaje karm, a ich skład i przeznaczenie mogą znacznie się różnić. W tym artykule przyjrzymy się, jakie są rodzaje karm dla kotów oraz na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszą opcję dla naszego pupila.
undefined