31.12.2022
Naukowcom udało się stworzyć niezwykłą szczepionkę na „alergię” na kota?
Marianna Adamska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Medycyna nie przestaje zaskakiwać swoją kreatywnością. Jednym z najnowszych wynalazków jest szczepionka, za którą będą wdzięczni wszyscy miłośnicy kotów, dotknięci alergią na te wyjątkowe zwierzaki! Jeszcze bardziej niezwykła jest jej forma – nie będą to żadne zastrzyki ani leki podawane człowiekowi. Więc co?
Fot. Shutterstock
Szacuje się, że aż 10% ludzi posiada alergię na koty, która może rozwinąć się później w choroby przewlekłe, na przykład astmę. Szczególnie wrażliwe na nią są dzieci, a dotyka je ona częściej wtedy, kiedy pojawi się u nich uczulenie na zwierzęta. Niesie to, niestety, bardzo smutne konsekwencje dla pupili, które bywają z tego powodu oddawane do schronisk. Nadzieją dla tych kotów oraz ich alergicznych opiekunów jest właśnie nowo wynaleziona szczepionka.
Jak działa HypoCat?
O wyjątkowym preparacie donoszą niedawno opublikowane badania w The Journal of Allergy and Clinical Immunology. Dzięki szwajcarskim naukowcom z Saiba Animal Heath (dawniej HypoPet AG) wielu kociarzy na całym świecie, zmagających się z uciążliwą alergią, otrzymają szansę na zatrzymanie swoich ukochanych pupili w domach. Innowacyjna szczepionka nosi nazwę HypoCat i podąża za pewnym białkiem bądź alergenem zwanym Fel d 1, wytwarzanym przez zwierzaki. Nie jest ona dla ludzi, lecz dla kotów!
To właśnie owy fakt stanowi wyjątkowość tej szczepionki. W przeciwieństwie do innych, HypoCat nie próbuje odczulać układu odpornościowego osób uczulonych na koty. Zamiast tego preparat podawany jest zwierzętom i działa na zasadzie ich immunizacji przeciwko białku Fel d 1. Warto dodać, że alergen ten jest najczęściej występującym wśród kotów i zazwyczaj znajduje się w ślinie oraz gruczołach łojowych. Póki co, nie ma pewności co do tego, jaką dokładnie funkcję pełni on w organizmach zwierząt.
Co wykazały badania?
Wyniki okazały się niezwykle obiecujące! Po podaniu szczepionki układ immunologiczny kotów samodzielnie zlikwidował problematyczne białka. Co za tym idzie, mruczki objęte badaniem rzadziej wywoływały choroby od tych, które nie otrzymały dawki HypoCat. Istotnym jest także fakt, że zwierzęta znakomicie zareagowały na szczepienie – preparat jest bardzo dobrze tolerowany i nie spowodował negatywnych reakcji.
Cztery oddzielne badania objęły aż 54 koty. Polegały one na zmniejszeniu ilości alergenu Fel d 1 do tego poziomu, który umożliwi skuteczne tworzenie przeciwciał u zwierząt na to właśnie białko, wywołujące alergię u człowieka. Dzięki temu znacznie obniżyło się ryzyko pojawienia się uczulenia wśród ludzi i związanych z nim chorób przewlekłych, takich jak astma. Ale na HypoCat mogą skorzystać także mruczki – dotychczas najskuteczniejszym sposobem na zwalczenie alergii jest po prostu… unikanie kotów. Dzięki wyjątkowej szczepionce może się to zmienić, a opiekunowie ze skłonnością do uczulenia nie będą musieli rozstawać się ze swoimi pupilami. Przyszłość zatem zdecydowanie rysuje się w przyjemniejszych barwach!
Kiedy HypoCat może pojawić się na rynku?
Dr Gary Jennings, dyrektor generalny Saiba Animal Heath, ma nadzieję, że ta data jest już bliska. Być może szczepionka HypoCat pojawi się w Stanach Zjednoczonych do 2024 roku. Trzymamy mocno kciuki!
Źródło: www.healthnews.com
Zobacz powiązane artykuły
22.05.2025
22 maja obchodzimy Dzień Praw Zwierząt. Dlaczego to ważna data?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
22 maja obchodzimy Dzień Praw Zwierząt – święto ważne nie tylko dla aktywistów i organizacji prozwierzęcych, ale również dla każdej osoby, która traktuje zwierzaki z szacunkiem i troską. To idealna okazja do refleksji nad tym, jak chronimy naszych braci mniejszych i co jeszcze możemy zrobić, by zapewnić im życie wolne od cierpienia.
undefined
20.05.2025
„Narcomichi” – kot przemytnik złapany w Kostaryce
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Choć trudno w to uwierzyć, koty coraz częściej stają się niechlubnymi bohaterami przestępczych procederów. W Kostaryce po raz kolejny schwytano kota, który służył jako… żywy kurier narkotykowy. Nagranie z ujęcia kota obiegło świat.
undefined
14.05.2025
Nie tylko karmą żyje kot. Fundacja Psi Los rozpoczęła akcję „Bezpieczny Zwierzak”
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Bezdomne koty zmagają się z chorobami, pasożytami i zaginięciami. Dlatego Fundacja Psi Los rozpoczęła akcję „Bezpieczny Zwierzak”, w której każdy może pomóc za symboliczne 10 zł.
undefined