25.01.2022
Nie żyje pantera śnieżna Ayana z warszawskiego zoo. Przyczyną śmierci irbisa były powikłania po COVID-19
Joanna Żołnierkiewicz
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W poniedziałek 24.01.2022 roku warszawskie zoo podzieliło się za pośrednictwem Facebooka i strony internetowej bardzo smutną wiadomością. Wydało komunikat, że zmarła samica irbisa śnieżnego, Ayana. Przyczyną śmierci dzikiego kota były powikłania po przejściu infekcji COVID-19.
Fot. Shutterstock
Ayana pod koniec ubiegłego roku przeszła infekcję wirusową układu oddechowego. Dokuczały jej katar i kaszel. Straciła też apetyt i mocno się odwodniła. W organizmie pantery śnieżnej wykryto zakażenie wirusem COVID-19. Natychmiastowo przebadano także samca irbisa – Jamira – testy wykazały wynik negatywny.
Jamir ma się dobrze, jest pod stałą kontrolą lekarzy i opiekunów. Nie pojawiły się u niego żadne symptomy infekcji koronawirusem. Niestety jego towarzyszka z wybiegu nie miała tyle szczęścia. Samica irbisa walczyła przez ponad dwa miesiące z poważną infekcją. Powikłania po COVID-19 były jednak tak obszerne, że nie udało się uratować zwierzęcia. Jej opiekunowie i grono specjalistów żyli nadzieją, że dzikiej kotce uda się wygrać z chorobą. Niestety 20 stycznia 2020 roku Ayana opuściła na zawsze warszawskie zoo… Poszła za Tęczowy Most.
Samica irbisa szybko stała się ulubienicą opiekunów. Była też bardzo chętnie odwiedzana przez zwiedzających zoo. Do placówki trafiła w 2017 roku z Norymbergii. Ayana dzieliła wybieg z Jamirem, z którym w 2020 roku doczekała się córeczki – Layli. Ta wdzięczna dzika kotka stała się jedną z bohaterek tegorocznego kalendarza warszawskiego zoo.
Koronawirus atakuje różne gatunki zwierząt
Dzikiego kota najprawdopodobniej zaraził człowiek. To nie pierwszy raz, kiedy wykrywa się u zwierząt w ogrodach zoologicznych przypadki COVID-19. Niedawno pisaliśmy o tygrysie, który przeszedł infekcję SARS-CoV-2. Z kolei warszawskie zoo podzieliło się statystykami, u jakich dzikich gatunków zwierząt dochodziło do zakażeń koronawirusem.
Statystyki ogrodów zoologicznych wskazują, że SARS-CoV-2 potwierdzany był u następujących gatunków: hiena, lew, lampart, hipopotam, binturong, kotek cętkowany, ostronos, irbis śnieżny, goryl, wydra, puma, mulak białoogonowy, poza tym u łasicowatych i psowatych – czytamy w komunikacie warszawskiego zoo.
Placówka wystosowała także apel do odwiedzających:
Szczepmy się nie tylko dla siebie. Pamiętajmy – szczepiąc się zmniejszamy ryzyko transmisji wirusa nie tylko z człowieka na człowieka, ale też z człowieka na zwierzęta. Stoimy u progu nowej ery w walce o przyrodę, walcząc nie tylko ze zmianami klimatycznymi, niszczeniem siedlisk, nielegalnym handlem, ale i chorobami takimi jak SARS-CoV-2.
Cały komunikat przeczytacie na stronie warszawskiego zoo.
Irbis śnieżny – kilka słów o pięknym przedstawicielu kotowatych
Irbis śnieżny należy do podrodziny panter i rodzaju lampartów. Występuje głównie na obszarach centralnej Azji, zachodniej części Chin i Himalajach. Co ciekawe, jest ściśle powiązany z tygrysem. Możemy go nazywać również panterą śnieżną, śnieżnym leopardem czy… uncją (ze względu na łacińską nazwę Panthera uncia). Jego sierść jest białokremowa lub szaro-biała z licznymi czarnymi bądź ciemnobrunatnymi plamami i rozetkami. Umaszczenie służy panterze śnieżnej do wtapiania się w otoczenie – w ten sposób najczęściej kamufluje się przed zwierzyną, na którą poluje, lub przed niebezpieczeństwem. W diecie tego dzikiego kota znajdują się między innymi koziorożce, dziki, piżmowce, świstaki, ptaki, markury czy niekiedy… zwierzęta gospodarcze, jak bydło czy drób.
To gatunek chroniony – ochroną objęły go CITES i IUCN. Irbisów na wolności żyje zaledwie 4500-7000 osobników, w ogrodach zoologicznych – około 200. We wrześniu 2020 ten dziki kot trafił do grupy narażone na wymarcie.
Była redaktor prowadząca portali Psy.pl i Koty.pl. Prywatnie opiekunka dwóch nierasowych kotek – Furii i Luny.
Zobacz powiązane artykuły
04.10.2024
4 października – Światowy Dzień Zwierząt 2024. Jak go obchodzić?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Co roku 4 października obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt. To wyjątkowe święto, które powinno nas zachęcić do głębszego spojrzenia na dobrobyt naszych podopiecznych, a także wielu gatunków dzikich zwierząt.
undefined
20.08.2024
Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego opracowali lek na koci katar!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jeszcze z zeszłym roku pisaliśmy o obiecujących badaniach zespołu z Uniwersytetu Jagiellońskiego nad opracowaniem leku na koci katar, a dziś możemy z radością napisać - UDAŁO SIĘ! Naukowcy ogłosili przełomowy krok w leczeniu tej powszechnej dolegliwości. Opracowany przez nich nowy lek obiecuje znaczne poprawienie jakości życia kotów cierpiących na wirusowe zapalenie górnych dróg oddechowych.
undefined
24.06.2024
Heroiczna akcja ratunkowa! Strażacy z Gdańska uratowali tonącego kota
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W niedzielny poranek strażacy z Gdańska przeprowadzili wyjątkową akcję ratunkową, która - na szczęście - zakończyła się sukcesem. Po dramatycznym zgłoszeniu dotyczącym topiącego się kota w kanale Raduni, ekipa strażaków niezwłocznie wyruszyła na ratunek.
undefined