02.10.2023
Kocia długowieczność na wyciągnięcie ręki? Nowy lek ma przedłużyć życie kotów
Marianna Adamska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Niejeden opiekun marzy o tym, by zestarzeć się wraz ze swoim pupilem. Nowy lek ma przedłużyć życie kotów do 30 lat. Lekarze weterynarii zalecają jednak ostudzić entuzjazm.
fot. Shutterstock
12-18 lat – tyle wynosi średnia długość życia kota domowego. Z kolei problemy z nerkami dotykają ponad 50% kocich seniorów. Japoński naukowiec twierdzi, że jego lek, który jest obecnie testowany, znacznie wydłuży życie kotów.
Nowy lek ma przedłużyć życie kotów
Profesor Toru Miyazaki wraz ze swoim zespołem badawczym przeprowadził szeroko zakrojone badania. Odkrył, że białko wytwarzane przez komórki odpornościowe zwane AIM może być potencjalnym czynnikiem, które wywołuje przewlekłą chorobę nerek u kotów. Jego rolą jest wspieranie nerek poprzez usuwanie toksyn z organizmu. Według japońskiego immunologa, gdy białko to nie jest odpowiednio aktywowane, prowadzi to do problemów z nerkami, a w konsekwencji do zagrożenia życia i śmierci. U większości kotów białko AIM wiąże się zbyt mocno z przeciwciałami IgM, co utrudnia proces oczyszczania.
Naukowiec opracował zastrzyk „AIM”, który ma pomóc kotom cierpiącym na przewlekłą chorobę nerek. Lek ma nie tylko leczyć, ale przede wszystkim zapobiegać występowaniu schorzenia, wydłużyć życie i poprawić jego jakość.
Koty, którym został zaledwie tydzień życia, wykazały znaczną poprawę po otrzymaniu zastrzyku – podkreśla autor badania.
Terapia AIM – lek i karma
Choć wiadomość ucieszyła wielu miłośników kotów, uwadze nie umknął fakt, że Miyazaki nawiązał współpracę m.in. z producentem wysokoprzetworzonych karm dla zwierząt, które uznaje się za jedną z głównych przyczyn problemów z nerkami.
Koty, którym od urodzenia podaje się karmę wzbogaconą w białko AIM i lek, mogą podwoić średnią długość życia dzięki poprawie czynności nerek – przekonuje profesor Toru Miyazaki.
Jeśli lek uzyska pozytywne wyniki, zostanie zarejestrowany i wprowadzony do obrotu do 2025 roku. Miyazaki chce, aby był on ogólnodostępny. W związku, z czym cena leku ma być przystępna dla każdego opiekuna kota.
źródło: www.u-tokyo.ac.jp
Zobacz powiązane artykuły
22.05.2025
22 maja obchodzimy Dzień Praw Zwierząt. Dlaczego to ważna data?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
22 maja obchodzimy Dzień Praw Zwierząt – święto ważne nie tylko dla aktywistów i organizacji prozwierzęcych, ale również dla każdej osoby, która traktuje zwierzaki z szacunkiem i troską. To idealna okazja do refleksji nad tym, jak chronimy naszych braci mniejszych i co jeszcze możemy zrobić, by zapewnić im życie wolne od cierpienia.
undefined
20.05.2025
„Narcomichi” – kot przemytnik złapany w Kostaryce
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Choć trudno w to uwierzyć, koty coraz częściej stają się niechlubnymi bohaterami przestępczych procederów. W Kostaryce po raz kolejny schwytano kota, który służył jako… żywy kurier narkotykowy. Nagranie z ujęcia kota obiegło świat.
undefined
14.05.2025
Nie tylko karmą żyje kot. Fundacja Psi Los rozpoczęła akcję „Bezpieczny Zwierzak”
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Bezdomne koty zmagają się z chorobami, pasożytami i zaginięciami. Dlatego Fundacja Psi Los rozpoczęła akcję „Bezpieczny Zwierzak”, w której każdy może pomóc za symboliczne 10 zł.
undefined