21.12.2011
Od 1 stycznia nowe obowiązki wobec zwierząt
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Uwaga właściciele zwierząt i samorządy: od 1 stycznia wchodzi w życie nowa ustawa o ochronie zwierząt. Oznacza nowe obowiązki wobec naszych podopiecznych.
fot. Shutterstock
– To dla nas nie kłopot. I tak mieliśmy tego zakazać od Nowego Roku – informuje Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa. Ale to dopiero początek zmian. – Jest ich dużo, są istotne i bardzo się cieszę, że w końcu są – zachwala Halina Derwisz, prezes Rzeszowskiego Stowarzyszenia Opieki nad Zwierzętami,
Przepisy mówią, że kota czy psa będzie można kupić tylko w zarejestrowanych hodowlach lub od organizacji zajmujących się ochroną zwierząt, np. w schronisku dla zwierząt. Na targach i bazarach nie. – I tego pilnować będzie straż miejska – zapowiada Chłodnicki. Ustawa zabrania jednak także rozmnażania kotów i psów w celach handlowych, jeżeli właściciel nie ma zarejestrowanej hodowli. Ale kto będzie to sprawdzał? Co w sytuacji, gdy np. w gospodarstwie wiejskim urodzą się szczenięta, a nie będzie można ich sprzedać na giełdzie czy targu? Kto sprawdzi, co właściciel zrobił ze szczeniętami? – Czekamy na przepisy wykonawcze do ustawy. Potem będziemy się zastanawiać – mówi Stanisław Homa, szef Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Rzeszowa.
Ustawa nakazuje samorządom posiadanie środków na dokarmianie i opiekę nad wolno żyjącymi kotami. – Mamy taki fundusz już teraz – twierdzi Homa. Samorząd musi także mieć podpisaną umowę z całodobowym gabinetem weterynaryjnym. – I my mamy umowy z dwoma lekarzami weterynarii. Każde dzikie zwierzę, które np. w zimie ma kłopoty, jest przez nich na nasze wezwanie ratowane. Zdarzało się, że nawet urzędnicy swoimi samochodami wozili np. małe ptaki do dr. Fedaczyńskiego do Przemyśla – opowiada Homa.
Zmieniona ustawa zakazuje też odławiania zwierząt wtedy, gdy w gminnym schronisku nie ma miejsc. Zabronione będzie wypuszczanie ich bez oznakowania pozwalającego zidentyfikować właściciela.
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
22.05.2025
22 maja obchodzimy Dzień Praw Zwierząt. Dlaczego to ważna data?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
22 maja obchodzimy Dzień Praw Zwierząt – święto ważne nie tylko dla aktywistów i organizacji prozwierzęcych, ale również dla każdej osoby, która traktuje zwierzaki z szacunkiem i troską. To idealna okazja do refleksji nad tym, jak chronimy naszych braci mniejszych i co jeszcze możemy zrobić, by zapewnić im życie wolne od cierpienia.
undefined
20.05.2025
„Narcomichi” – kot przemytnik złapany w Kostaryce
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Choć trudno w to uwierzyć, koty coraz częściej stają się niechlubnymi bohaterami przestępczych procederów. W Kostaryce po raz kolejny schwytano kota, który służył jako… żywy kurier narkotykowy. Nagranie z ujęcia kota obiegło świat.
undefined
14.05.2025
Nie tylko karmą żyje kot. Fundacja Psi Los rozpoczęła akcję „Bezpieczny Zwierzak”
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Bezdomne koty zmagają się z chorobami, pasożytami i zaginięciami. Dlatego Fundacja Psi Los rozpoczęła akcję „Bezpieczny Zwierzak”, w której każdy może pomóc za symboliczne 10 zł.
undefined