09.09.2011
Problem zagrożonych wyginięciem rysi nie leży w genach
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Winą za malejącą liczebność populacji rysia iberyjskiego nie należy obarczać małej różnorodności genetycznej. Była ona bowiem charakterystyczna dla tego gatunku już tysiące lat wstecz - informują naukowcy.
fot. Shutterstock
Winą za malejącą liczebność populacji rysia iberyjskiego nie należy obarczać małej różnorodności genetycznej. Była ona bowiem charakterystyczna dla tego gatunku już tysiące lat wstecz – informują naukowcy, których badania opublikowano w piśmie „Molecular Ecology”.
Ryś iberyjski to dziś jeden z najbardziej zagrożonych wyginięciem gatunków kotów. Zniszczenie siedlisk, kłusownictwo i choroby dziesiątkujące króliki, stanowiące główne pożywienie rysi, spowodowały, że na Półwyspie Iberyjskim żyje obecnie jedynie około 250 osobników (w latach 60. było ich około 3 tys.). Ich skupiska można spotkać na dwóch izolowanych obszarach na południu Hiszpanii.
Zdaniem części ekspertów, brak różnorodności genetycznej, który utrudnia kojarzenie krewniacze i obniża zdolności adaptacyjne, stawia przetrwanie gatunku pod dużym znakiem zapytania.
Najnowsze badania mitochondrialnego DNA pobranego ze skamielin wykazują jednak, że różnorodność genetyczna rysi była bardzo niska już ponad 50 tys. lat temu przy prawdopodobnie stosunkowo niewielkich rozmiarach populacji. Mimo wszystko gatunek wciąż istnieje.
„O ile mi wiadomo, jest to pierwszy gatunek, u którego tak niska zmienność genetyczna występuje przez tak długi okres. Zazwyczaj różnorodność genetyczna żyjących dziś zwierząt była o wiele wyższa tysiące lat temu ” – mówi autor badań prof. Mark Thomas z University College London, który kierował zespołem naukowców z Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Szwecji.
Dlaczego rysiom udało się to, co nie udało się innym gatunkom – nie wiadomo. Jednak, jeżeli ryś iberyjski zniknie, nie będzie to wina genów, lecz braku woli ocalenia go – podkreślają naukowcy.
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
20.08.2024
Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego opracowali lek na koci katar!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jeszcze z zeszłym roku pisaliśmy o obiecujących badaniach zespołu z Uniwersytetu Jagiellońskiego nad opracowaniem leku na koci katar, a dziś możemy z radością napisać - UDAŁO SIĘ! Naukowcy ogłosili przełomowy krok w leczeniu tej powszechnej dolegliwości. Opracowany przez nich nowy lek obiecuje znaczne poprawienie jakości życia kotów cierpiących na wirusowe zapalenie górnych dróg oddechowych.
undefined
24.06.2024
Heroiczna akcja ratunkowa! Strażacy z Gdańska uratowali tonącego kota
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W niedzielny poranek strażacy z Gdańska przeprowadzili wyjątkową akcję ratunkową, która - na szczęście - zakończyła się sukcesem. Po dramatycznym zgłoszeniu dotyczącym topiącego się kota w kanale Raduni, ekipa strażaków niezwłocznie wyruszyła na ratunek.
undefined
16.05.2024
Już w tę niedzielę Targi Pupila: wydarzenie dla opiekunów zwierząt w Galerii Młociny!
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Już w najbliższą niedzielę, 19 maja, Galeria Młociny staje się świetnym kierunkiem na spacer dla miłośników zwierząt! Od godziny 12:00 do 16:00 w centrum handlowym odbędą się Targi Pupila - wydarzenie dedykowane opiekunom kotów, psów i wszystkich zwierzaków.
undefined