09.09.2011
Problem zagrożonych wyginięciem rysi nie leży w genach
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Winą za malejącą liczebność populacji rysia iberyjskiego nie należy obarczać małej różnorodności genetycznej. Była ona bowiem charakterystyczna dla tego gatunku już tysiące lat wstecz - informują naukowcy.
fot. Shutterstock
Winą za malejącą liczebność populacji rysia iberyjskiego nie należy obarczać małej różnorodności genetycznej. Była ona bowiem charakterystyczna dla tego gatunku już tysiące lat wstecz – informują naukowcy, których badania opublikowano w piśmie „Molecular Ecology”.
Ryś iberyjski to dziś jeden z najbardziej zagrożonych wyginięciem gatunków kotów. Zniszczenie siedlisk, kłusownictwo i choroby dziesiątkujące króliki, stanowiące główne pożywienie rysi, spowodowały, że na Półwyspie Iberyjskim żyje obecnie jedynie około 250 osobników (w latach 60. było ich około 3 tys.). Ich skupiska można spotkać na dwóch izolowanych obszarach na południu Hiszpanii.
Zdaniem części ekspertów, brak różnorodności genetycznej, który utrudnia kojarzenie krewniacze i obniża zdolności adaptacyjne, stawia przetrwanie gatunku pod dużym znakiem zapytania.
Najnowsze badania mitochondrialnego DNA pobranego ze skamielin wykazują jednak, że różnorodność genetyczna rysi była bardzo niska już ponad 50 tys. lat temu przy prawdopodobnie stosunkowo niewielkich rozmiarach populacji. Mimo wszystko gatunek wciąż istnieje.
„O ile mi wiadomo, jest to pierwszy gatunek, u którego tak niska zmienność genetyczna występuje przez tak długi okres. Zazwyczaj różnorodność genetyczna żyjących dziś zwierząt była o wiele wyższa tysiące lat temu ” – mówi autor badań prof. Mark Thomas z University College London, który kierował zespołem naukowców z Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Szwecji.
Dlaczego rysiom udało się to, co nie udało się innym gatunkom – nie wiadomo. Jednak, jeżeli ryś iberyjski zniknie, nie będzie to wina genów, lecz braku woli ocalenia go – podkreślają naukowcy.
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
08.04.2025
Kot przybity do drewna i spalony żywcem. Policja szuka sprawcy bestialstwa
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Do potwornego aktu przemocy wobec kota doszło w gminie Baborów w woj. opolskim. Zwierzę zostało przybite do drewnianej konstrukcji i prawdopodobnie podpalone żywcem. Sprawą zajmuje się policja. Funkcjonariusze apelują o pomoc w ustaleniu tożsamości kota i jego właściciela.
undefined
26.03.2025
Karmy dla kotów w Media Expert – jak wybrać karmę dla swojego mruczka?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wybór odpowiedniej karmy dla naszego kota to kluczowy element dbania o jego zdrowie i dobre samopoczucie. Na rynku dostępne są różne rodzaje karm, a ich skład i przeznaczenie mogą znacznie się różnić. W tym artykule przyjrzymy się, jakie są rodzaje karm dla kotów oraz na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszą opcję dla naszego pupila.
undefined
17.03.2025
Bezdomne, głodne, skrzywdzone. Co możesz zrobić, żeby wesprzeć koty w potrzebie?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Skoro czytasz ten artykuł, jest duże prawdopodobieństwo, że o Twoje nogi ociera się właśnie przynajmniej jeden kot. Jesteś kociarzem lub kociarą, nie wyprzesz się tego, a Twoje koty mają u Ciebie coś na kształt namiastki raju. Miały szczęście, które jest udziałem zdecydowanej mniejszości przedstawicieli tego gatunku. A co Ty możesz zrobić dla tych pozostałych – bezdomnych, głodnych, skrzywdzonych? Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt – Viva! podpowiada.
undefined